Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

HDR od Canona
~ziomalbanan | 09.07.2010 @11:04:43




Canon ma nowy pomysł na robienie zdjęć HDR. Wcześniej, by zrobić zdjęcia o wysokiej dynamice, takie jak to powyżej, trzeba było łączyć kilka fotografii w postprodukcji. Dzięki nowemu patentowi, cały proces będzie się odbywał w samym aparacie - piksel po pikselu.

Robienie zdjęć HDR polega na fotografowaniu tego samego obiektu przy różnych czasach ekspozycji, a potem łączenie ich w jedno z pomocą specjalnego oprogramowania. Chodzi tu o stworzenie efektu, który bardziej odpowiada widzeniu ludzkiego oka. Wiele takich zdjęć można znaleźć w internecie.

Nowy patent Canona pozwala jednak na przeprowadzenie całego, skomplikowanego procesu w całości w aparacie. Aparat ma wykonywać pierwsze, wstępne zdjęcie, a dopiero potem zdjęcie właściwe. Czas ekspozycji dla każdego piksela będzie ustalany na postawie zdjęcia wstępnego tak, by uchwycić jak najwięcej szczegółów zarówno w obszarach zacienionych, jak i oświetlonych.

Co prawda są już aparaty, które robią zdjęcia HDR, ale wykonują je raczej metodą chałupniczą. Natomiast dostosowywanie czasu ekspozycji dla każdego piksela może być prawdziwą rewolucją. I może dać Canonowi przewagę w wielkiej wojnie producentów aparatów, która toczy się na coraz to nowych polach.

źródło: gizmodo.pl http://gizmodo.pl




dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!
 
Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
komentarze
~maciejblum    14.07.2010 @12:12:33
jeśli to zdjęcie przedstawia efekt działania tego systemu, to dziękuję bardzo. kicha jest i tyle
_______
Siądź mi na fejsa bejbe ------> http://www.facebook.com/MaciejBlumFotografia
~ikonoklazm    12.07.2010 @08:21:43
hahahaha. dobre cineo !
~thobiasxxx    12.07.2010 @00:00:31
hehe ~cineo dobrze się wyraził
~cineo    11.07.2010 @12:41:14
Niedługo będzie sam wybierał najwłaściwszy kadr, i będzie robił różne cuda oraz sam sobie pójdzie w plener i wróci do domu z zimnymi browarami.
_______
Cokolwiek robisz, staraj się mieć powód. Forrest Gump
~Unrealkg    10.07.2010 @22:31:27
ja nie wiem jak Wy, ale jak ja patrze na otaczający mnie świat to budynki,drzewa i ludzie nie mają jasnej poświaty ... ale ja to ogólnie dziwny jestem...
_______
„Fotografuję, żeby się przekonać, jak to będzie wyglądało na zdjęciu.” - Garry Winogrand
~Kifol    10.07.2010 @19:50:07
shito
~yuneeque    10.07.2010 @18:13:16
"Chodzi tu o stworzenie efektu, który bardziej odpowiada widzeniu ludzkiego oka."
hahaha
Jak widzę większość HDRów to raczej nie odpowiadają one rzeczywistości.
Umiaru troche :P
Chyba, że "podkolorowanie rzeczywistości" jest celem.
ostatnio edytowane: 2010-07-10 18:14:32
_______


http://yuneeque.digart.pl zapraszam do oceniania a zwłaszcza do obiektywnego komentowania
~Pebal    10.07.2010 @13:39:02
To jest tylko przepis na zarejestrowanie szerszego zakresu tonalnego a nie na gotowy obraz HDR. Największym problemem w tworzeniu obrazu HDR jest zachowanie poziomu lokalnego kontrastu a tego problemu ten pomysł nie rozwiązuje.
~bos4    10.07.2010 @12:15:08
jeśli zdjęcie będzie zapisywane w formacie RAW, to przecież będzie można mieć wpływ na jego ostateczny wygląd, więc nie powinno być powodów do narzekań...
~paweng88    10.07.2010 @11:39:41
Wolę sam pobawić sie z tworzeniem HDR w programie, a później mam satysfakcję !!!!
~zlomierz    10.07.2010 @11:36:47
no może być dobrą funkcją nie tylko dla pstrykaczy
pod warunkiem że ekspozycja każdego pixela będzie gdzieś zapisana - i da się odfiltrować w drugą stronę
~YoungSND    10.07.2010 @10:48:26
i jaka przyjemnośc z tego....??? ja wolę sam sobie posklejac i cieszyc sie efektem.. Ciekawe czy jajecznice robi i kawę.. :P
~BORUTAherbunNOWINA    10.07.2010 @10:39:29
hehhee i nie mam żadnego wpływu na tworzonego hdr
_______
Dobry Bóg to martwy Bóg
dobry Szatan to trup
zajrzyj w otchłań ciemności
królestwa starych demonów

~0swistak0    10.07.2010 @09:33:44
Tandeta

i automatycznie wrzuca fote na digart.
_______
http://www.pro-run.pl Nie stój w miejscu, trenuj z Nami.
^hitman1986    10.07.2010 @02:58:03
+booboo    10.07.2010 @02:49:12
BUUUAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH
~DzioS    09.07.2010 @23:05:39
Co prawda są już aparaty, które robią zdjęcia HDR, ale wykonują je raczej metodą chałupniczą.
heheheh juz to widze jak siedzi przed tv obiera ziemniaki a przy okazji obrabia foty :D
~borat1979    09.07.2010 @23:00:05
~alkor78 09.07.2010 @13:19:43
i sam w plener idzie

mógłby jeszcze do roboty za mnie chodzić
~RAPHAEL666MICHAEL    09.07.2010 @22:42:24
550 alfa chyba..
~nord    09.07.2010 @22:27:10
fotografia.. z greckiego.. rysowanie światłem..

nie ma juz fotografii jest jedynie zapis cyfrowy..
_______
per aspera ad astra...
~ksenio    09.07.2010 @20:59:07
jak dla mnie sony w którymś modelu alfy już to wprowadził, pozdrawiam
_______

~tymonsky    09.07.2010 @20:04:06
dla każdego coś! Ci którzy są za tradycyjnymi metodami niech dalej działają w ten sposób a cała reszta niech się cieszy z nowości technologicznych koniec końców liczy się ładne zdjęcie. Przecież zawsze można kupić zabytkowy aparat i być artystą
~Tajson    09.07.2010 @19:05:22
bez sensu
_______
"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kase, a mistrz martwi się o światło"
~Sikorzewska    09.07.2010 @18:51:40
o bogowie
~DntSLn    09.07.2010 @18:41:38
~Ksenuendo
Ricoh, Sony oraz Nikon już mają niezgorzej działający HDR...

^ Pentax też go ma, pytanie tylko który system proponuje najdoskonalsze rozwiązanie.
_______
Żyję dla takich chwil, kiedy bierzesz haust powietrza i krzyczysz "chwilo proszę bądź wieczna" - Eldo
1 2 Następna strona