Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Leica Oskar Barnack Award 2014 - wyniki
+Malrzaba | 28.05.2014 @18:00:28


Zwycięzca konkursu Leica Oskar Barnack Award 2014 został urodzony w byłej Czechosłowacji Martin Kollar.

  Fotograf został nagrodzony tą prestiżową nagrodą za projekt fotograficzny “Field Trip” wykonany w Izraelu. Jego celem było przedstawienie różnorodności tego miejsca na ziemi oraz zilustrowanie wielowymiarowej sytuacji regionu. Dla Kollara czas spędzony w Izraelu przywołuje wspomnienia z komunistycznej Czechosłowacji. Przeszukiwania obywateli, aresztowania są częścią codzienności obywateli Izreala. Ludzie żyją w ciągłym strachu przed inwigilacją. Kollarowi udało mu się uchwycić zarówno sceny z codziennego życia, jak i absurdalne czy humorystyczne sytuacje. Jego portfolio jest zróżnicowane pod względem wizualnym, zawiera różne tematy – od dokumentacji obecności wojsk na Zachodnim Brzegu aż po krajobrazy, dziką naturę oraz portrety ludności. Uchwycone sceny są zarówno banalne, absurdalne i komiczne, a czasami tragiczne. Kollar dokumentuje rzeczy dziwne i niełatwe, które stały się normalnością, tym samym przedstawia traumę panującą wśród żyjących tam osób. Pozornie zdjęcia te mogą być pokazywane samodzielnie, ale jest wśród nich wiążący element: wszechobecne napięcie. Wydaje się, że wojsko występuje w każdej sferze życia. Ciężko stwierdzić, gdzie kończą się strefy militarne, a gdzie zaczyna zwykłe cywilne życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Nagrodę Newcomer Award 2014 otrzymał Alejandro Cegarra z Wenezueli.

Jego „The Other Side of the Tower of David” opowiada o 2500 nielegalnych lokatorach rozpadającego się wieżowca w Caracas w Wenezueli. Budynek Centro Financiero Confinanzas został zbudowany z przeznaczeniem komercyjnym: jako siedziba główna jednego z ważniejszych w kraju banków, kompleks biur oraz hotel. W tej chwili opuszczona budowla jest znana jako Torre de David (Wieża Dawida) i mieszka tam około 2000-2500 nielegalnych lokatorów. Budowę wieżowca rozpoczął inwestor David Brillembourg w 1990 roku. Od jego imienia powstał przydomek Wieża Dawida. Nieukończony drapacz chmur ma 45 pięter i 192 metry wysokości. Prace zostały wstrzymane w 1994 roku z powodu kryzysu ekonomicznego oraz śmierci Davida Brillembourga. Pierwsi nielegalni mieszkańcy ze slumsów wprowadzili się do budynku w październiku 2007 roku. Stopniowa migracja sprawiła, że coraz więcej osób zasiedlało się w pustych kondygnacjach i korzystając z prowizorycznych materiałów zamieniali puste przestrzenie w swoje apartamenty. Osoby postronne rzadko mają szansę zobaczyć, co obecnie dzieje się wewnątrz murów budynku, który ma reputację wylęgarni przestępców. Fotograf był zaskoczony, jak otwarcie przyjęli go Ci ludzie i pozwolili mu na wgląd w ich prywatne życie. Alejandro Cegarra przedstawia inną perspektywę mieszkańców spragnionych normalności i akceptacji ze strony społeczeństwa. Czarno-białe fotografie ukazują ich potrzebę przynależności i posiadania bezpiecznego miejsca do życia. Pragnienie, którego do tej pory Wenezuela nie mogła spełnić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W 2014 roku Leica Camera AG świętuje 100-lecie fotografii Leiki. Z tego powodu wartość nagród pieniężnych w konkursie Oskar Barnack Award została podwojona. Martin Kollar, zwycięzca głównej nagrody Leica Oscar Barnack Award, otrzyma 10 000 euro oraz aparat M i obiektyw (o wartości 10 000 euro). Alejandro Cegarra, jako zwycięzca kategorii Newcomer otrzyma 5 000 euro oraz aparat Leica M z obiektywem

więcej -http://www.leica-oskar-barnack-award.com/en/

żródło-http://www.fotopolis.pl/
dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!
 
Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
komentarze
*Radagast    30.05.2014 @01:53:23
na newcomer miałem inne typy, ale tam się nie zgłasza słabych prac więc wszystko jest fajne
+tomekcichorek    29.05.2014 @16:37:08
Kollar przewybitny
© 2001-2018 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt