Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Fotografia mody - znani fotografowie, mistrzowie.
Fotografia  | 04.04.2010 @12:49:48

1 2 Następna strona
*Mathiej    04.04.2010 @12:49:48
W celach poszerzenia swojej wiedzy fotograficznej, postanowiłem przyjrzeć się pracom znanych fotografów mody. Ludziom którzy są mistrzami w swoim fachu, których miejsce w historii zdjęć mody jest znaczące i ważne. A ich prace są interesujące, inspirujące i można z nich się wiele nauczyć w zakresie fotografii.

Taki osobami są (w kolejności wg. daty urodzenia): (linki do stron z pracami fotografów uzupełnię wkrótce.)

Edward Steichen (1879-1973)

Erwin Blumenfeld (1897 - 1969)

George Hoyningen-Huene (1900 - 1968)

Horst P. Horst (1906-1999) http://www.horstphorst.com

Philippe Halsman (1906-1979)

Norman Parkinson (1913-1990) http://www.normanparkinson.com/

Irving Penn(1917-2009)

Helmut Newton (1920-2004) : http://www.helmutnewton.com/

Richard Avedon (1923-2004) : http://www.richardavedon.com/

Guy Bourdin (1928-1991) : http://www.guybourdin.org/ http://www.guybourdin.net/

Jeanloup Sieff (1933-2000) : http://www.jeanloupsieff.com/

David Royston Bailey (ur. 1938)

Albert Watson (ur.1942): http://www.albertwatson.net/

Oliviero Toscani (ur.1942): http://www.olivierotoscanistudio.com/

Patrick Demarchelier (ur.1943) http://www.demarchelier.net/

Peter Lindbergh (ur.1944) http://www.peterlindbergh.com

Bruce Weber (ur.1946) http://www.bruceweber.com/

Annie Leibovitz (ur.1946)

Paolo Roversi (ur.1947) : http://www.paoloroversi.com/

Jean-Baptiste Mondino (ur.1949) http://www.jeanbaptistemondino.com/

Mario Testino (ur.1954): http://www.mariotestino.com/

Ellen von Unwerth (ur.1954)

Steven Meisel (ur.1954)

Nick Knight (ur.1958) : http://www.nickknight.com/

Gian Paolo Barbieri (ur.1959) : http://www.gianpaolobarbieri.com/

Steven Klein (ur.1961) : http://www.stevenkleinstudio.com/

David LaChapelle (ur.1963) : http://www.lachapellestudio.com/

Juergen Teller (ur.1964)

Terry Richardson (ur.1965): http://www.terryrichardson.com/

Tim Walker (ur. 1970) : http://www.timwalkerphotography.com/

Mert Alas i Marcus Piggott (ur.1971)

Polscy:

Marcin Tyszka : http://www.marcintyszka.com/

Maciek Kobielski : http://www.maciekkobielski.com

Krajewski & Wieczorek : http://www.krajewska-wieczorek.com/

robby Cyron :

Adam Wesołowski : http://www.adamweso.com

Jacek Poremba http://www.jacekporemba.com/

Magda Wunsche

Marek Staszewski

Robert Wolański

Mateusz Stankiewicz

Aldona Karczmarczyk http://www.aldonakarczmarczyk.com/

I tu się zatrzymałem, mianowicie, znalazłem jeszcze sporą ilość fotografów mody, ale nie jestem w stanie do końca rozpoznać którzy z nich faktycznie są znani, i wpłynęli lub wpływają na historię tej dziedziny zdjęć. I też mam duży problem z wyselekcjonowaniem polskich fotografików mody.

Ponadto pewien problem stanowią dla mnie twórcy współcześni, bo powiedzmy sobie prawdę, że fotografów mody teraz się sporo narobiło. Reklamy mody, spotkać można praktycznie wszędzie.

Więc byłbym wdzięczny o waszą pomoc w uzupełnieniu tej listy. Również o Polskie nazwiska. (Będę uzupełniał na bieżąco listę w pierwszym poście.)
ostatnio edytowane: 2014-02-05 09:04:24
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
~yeroo    04.04.2010 @13:26:17
Obowiązkowo na liście powinni się znaleźć Partrick Demarchelier http://www.demarchelier.net/home.html i Steven Meisel (chyba bez oficialnej strony), a jesli chodzi o znanych polskich to z pewnością Marcin Tyszka http://www.marcintyszka.com/
^hitman1986    04.04.2010 @13:35:27
A Irving Penn ?
*Mathiej    04.04.2010 @13:44:44
No tak, jak mogłem zapomnieć o Irvingu
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
+Seshen    04.04.2010 @14:01:02
Roversi może?

jezusmariawszyscyswieci, richardson to nie jest mistrz.
ostatnio edytowane: 2010-04-04 14:01:40
_______
cześć, jestem Filemon, chcesz się zabawić ?
*Mathiej    04.04.2010 @17:38:48
Seshen Richardson jest może kontrowersyjny, ale mimo wszytko jest znany i odcisnął jakieś tam swoje piętno w fotografii mody. I jest osobą o której warto wiedzieć.
Niestety, nie chce się wdawać w dyskusję na temat jego twórczości przynajmniej teraz, bo ta dyskusja zawsze prowadzi donikąd niezależnie, czy byłbym za jego twórczością czy nie.
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
~totoro919    04.04.2010 @17:40:05
dzięki

z polskich dałbym Pana Twardowskiego i Pana Chimczewskiego - mają niepowtarzalne style
ostatnio edytowane: 2010-04-04 17:41:19
_______
smutne to wszystko, strasznie ...
+Seshen    04.04.2010 @17:41:58
no dobra, dasz mi Roversiego nad nim i nie będę się kłócić, obiecuję
_______
cześć, jestem Filemon, chcesz się zabawić ?
*Mathiej    04.04.2010 @17:51:36
Tak, tak Roversi zdecydowanie, myślę że jeszcze dodam daty ramowe ich życia, żeby było łatwiej odnaleźć interesujace nasz informacje. Totoro, przejrzę i dodam ich po świątecznej kolacji pozwolisz : P
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
^foki333    04.04.2010 @17:55:58
z klasyków na pewno na liście brakuje Lindbergha i Tellera
*Mathiej    04.04.2010 @19:20:58
Tam gdzie nie mogę znaleźć oficjalnych stron wstawię, jakieś inne rzetelne strony z dorobkiem tych twórców.
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
~JanZbendny    04.04.2010 @19:51:01
Guy Bourdin
_______
w mooooiim magicnym domku muchy kopulują pod zyrandoleeem... http://mouthstrappedinstatic.blogspot.com
~kuba89    04.04.2010 @20:05:56
Annie Leibovitz, chociaz w sumie ona mody jako takiej nie robi.
ostatnio edytowane: 2010-04-04 20:07:01
_______
"Co po ostrych zdjęciach, jeżeli nie ma ostrych pomysłów ?"
blog http://www.jakub.twoj-slub.pl
~Szczerbaty    04.04.2010 @20:14:37
David LaChapelle http://www.lachapellestudio.com ... choć on zdecydowanie wykracza poza granice fotografii modowej
_______
zero
*Mathiej    04.04.2010 @22:51:34
Myślę, że zarówno LaChappelle'a i Leibovitz można spokojnie zaliczyć do nurtu fotografii modowej.

Chociaż jeśli chodzi Leibovitz mimo, że współpracowała z Vogue'iem to, raczej ją kojarzę jako portrecistkę niż fotografkę mody.
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
*Mathiej    04.04.2010 @23:02:08
Trochę wkładu miała w fotografię mody. Może nie jest jakiś specjalnie wielki, ale jednak.
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
~wujekstaszek    04.04.2010 @23:05:42
luzik, gusta.

ale wątek spoko.
*Mathiej    05.04.2010 @09:26:25
Od siebie dodałem jeszcze Ellen von Unwerth i Jean-Baptiste Mondino.

A jak się ma sprawa z "klasykami" naszymi, rodzimymi? Wręcz zadam pytanie godne ignoranta, czy mamy jakiś polskich klasyków fotografii mody?
ostatnio edytowane: 2010-04-05 09:28:53
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
^foki333    05.04.2010 @10:16:51
w Polsce nie ma fotografów mody których można uznać za klasyków, da się wymienić kilkanaście nazwisk naprawdę dobrych fotografów (wśród nich Cyron, Karczmarczyk, Kobielski, Krajewska&Wieczorek, Poręba, Stankiewicz, Staszewski, Tyszka, Wesołowski, Wolański, Wunsche) ale to będą nazwiska na miarę polskiej mody, nikt z nich nie wniósł nic nowego

btw Chimiczewski i Twardowski na liście obok Tyszki to jakaś pomyłka, nie maja w dorobku publikacji, kampanii ... "fotografia mody" na DA to nie jest synonim polskiej fotografii mody

acha na liście zagranicznych brakuje Webera, zastanawiam się czy można też dołączyć Tima Walkera i Nicka Nighta
ostatnio edytowane: 2010-04-05 11:21:04
~Synthesizer    05.04.2010 @11:33:17
za przedmówcą - Tim Walker http://www.timwalkerphotography.com/
~worldahead    05.04.2010 @13:08:50
_______
home is behind the world ahead - http://www.jaraszkiewicz.blogspot.com
>> http://www.fotostory-studio.com FOTOSTORY studio fotograficzne, Zduńska Wola, łódzkie
^hipeace    05.04.2010 @13:55:54
Horst P. Horst http://www.horstphorst.com/
Klasyk jakich mało
_______
~`//
^hipeace    05.04.2010 @13:58:02
Jeanloup Sieff modowym też wsumie jest http://www.jeanloupsieff.com/

A z Polski to chyba jednak Rolke np powinien sie znaleść, z tych starszych
ostatnio edytowane: 2010-04-05 14:03:35
_______
~`//
~pastwisko    05.04.2010 @14:05:55
nie lubisz toscaniego ze go z małej literki dałeś ? :D
_______
sarin, jelin, bambin.
1 2 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!
 
Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt