Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Zdjęcia w kościele
Fotografia  | 08.09.2010 @23:17:28

1 2 Następna strona
~Tamyl    08.09.2010 @23:17:28
Witam, za kilka dni znajoma bierze ślub, fotografa żadnego nie zatrudniła, ale poprosiła mnie o "cyknięcie kilku fotek na pamiątkę ze ślubu". Czy mogę normalnie legalnie robić zdjęcia w kościele? Mogę używać lampy? Musze coś załatwiać z księdzem? Jak to wygląda?
+KasiaGieron    08.09.2010 @23:19:56
Idź pogadaj z księdzem, żebyś miał pewność ze Cie nie wyprosi. Żeby fotografować w kościele powinieneś przejść kurs i mieć na to papierek
I staraj sie pracować na swietle zastanym, nie walac lampa ludziom po oczach.
+booboo    08.09.2010 @23:41:39
a tak naprawde to możesz napierać ile wlezie jak nie wyglądasz na superproturbofoto. nawet z lampą i wejściem na księdza. przecież nie przerwie mszy i nie powie : prosze tego pana o wyjście.
+KasiaGieron    08.09.2010 @23:43:08
zdziwiłbyś się booboo... mają od tego swoich pomagierów.
ostatnio edytowane: 2010-09-08 23:43:26
_______
http://kasiagieron.com/
~Devian    08.09.2010 @23:44:19
mnie tylko wziął przed mszą i poprosił żeby nie robić w trakcie kazania no i nie napierać tyle z lampą. Wystarczy spokojnie podejść do człowieka to nie robi problemów
+maciejgapinski    08.09.2010 @23:44:27
booboo, zdziwiłbyś się

słyszałem o przypadkach kiedy ksiądz przez mikrofon pytał fotografa kim on jest i dlaczego robi zdjęcia. 'ja z panem nie rozmawiałem, proszę wyjść'

ale to rzadkie wyjątki.
ostatnio edytowane: 2010-09-08 23:45:07
~pancerny    08.09.2010 @23:46:03
lampa się w kościele przydaje, ale podstawa to wysokie iso i jasne szkiełko żeby jak najwięcej nałapać zastanego, a błysk to ewentualnie jako wypełnienie a nie główne źródło światła. Zazwyczaj księża nie mają nic przeciwko, rozumieją w końcu ocb. Ale lepiej pogadać (szczególnie jak nie masz papierka) i ewentualnie omówić szczegóły z księdzem bo może mieć jakieś uwagi w jakich momentach nie chciał by abyś mu się z lufą pchał. Pstrykaj raczej w kluczowych momentach czyli na wejście, wyjście i podczas przysięgi. Focenie publiki podczas kazania sobie odpuść. Nikt tego nie lubi.
_______
"The best camera is the one that's with you"
tak mam fajny aparat... przepraszam... http://www.digart.pl/forum/temat/948533/31_przykazan_estetycznych_dla_fotoamatorow.html?p=1
+KasiaGieron    08.09.2010 @23:46:25
Dlatego warto jak cywilizowany człowiek pójść wcześniej do księdza i sie zapowiedzieć, pytajac czy ma jakies uwagi.
+maciejgapinski    08.09.2010 @23:47:30
osobiście, najgoszy przypadek jaki mi się przytrafił to ' skoro nie macie panowie zrobionego kursu (kamerzysta i ja), to właściwie powinienem panom podziękować.. następnym razem tak będzie'

potem zrobiłem kurs :P
ostatnio edytowane: 2010-09-08 23:47:55
~pastwisko    08.09.2010 @23:48:48
"mają od tego swoich pomagierów."

- wiecie co robić.
_______
sarin, jelin, bambin.
+KasiaGieron    08.09.2010 @23:52:51
coś w ten deseń
+booboo    08.09.2010 @23:58:19
na paru ślubach widziałem taką samowolke, że zdziwilibyście się.

a jako, że obracam się w środowisku raczej mało pobożnym to widziałem nawet robienie fot podczas podwyższenia i dawania komunii
~CerBEER    09.09.2010 @01:35:30
U protestantow hamerykanskich czasem nie wolno chodzic, 'masz stac w TYM miejscu'
_______
~Comodo rewelacja 09.07.2011 @05:11:10
Ładna dziewczyna, reszta kiepska
Daje maxa, bo jest goła
~kargajcze    09.09.2010 @22:04:53
najlepiej iść do księdza wcześniej ugadać się jak sie trafi fajny to i doradzić może, gdzie stanąć itp. w końcu na własnym terytorium siedzi ;P chyba że to będzie jakieś perfidne bydle co co czuje władze to tylko potakiwać i się ładnie uśmiechać

co do kursów można się paru fajnych rzeczy dowiedzieć typu od mojego 'wykładowcy' :
"współczesna technologia pozwala fotografowi na nie przemieszczanie się w kościele"
czary-mary lewitujace aparaty...
_______
Życie jak klisza - tylko raz ją naświetlisz.
http://www.kargajcze.blogspot.com/
+KasiaGieron    09.09.2010 @22:09:22
"~CerBEER 09.09.2010 @01:35:30 Usuń
U protestantow hamerykanskich czasem nie wolno chodzic, 'masz stac w TYM miejscu"

Hm, w regułach, które spłodziły władze polskiego kościoła też napisane jest, że fotograf powinien zająć miejsce na początku i nie ruszać się, ograniczając wszelkie ruchy do minimum.
~pancerny    09.09.2010 @22:16:36
e, to najlepiej postawić sobie na statywie, ustawić interwał i wyjść na fajka. Normalnie robota się robi sama.
_______
"The best camera is the one that's with you"
tak mam fajny aparat... przepraszam... http://www.digart.pl/forum/temat/948533/31_przykazan_estetycznych_dla_fotoamatorow.html?p=1
~CerBEER    09.09.2010 @22:30:56
Nie tyle z przodu ale w dowolnym kontqu
_______
~Comodo rewelacja 09.07.2011 @05:11:10
Ładna dziewczyna, reszta kiepska
Daje maxa, bo jest goła
!janurz    09.09.2010 @22:53:19
W ogóle księża mają tendencję do wpieprzania się z mszą w fotoreportaże ślubne.
^AlphaFox    09.09.2010 @23:13:25
Tamyl, silver właściwie napisała wszystko co trzeba.

Dotąd (przy niewielkiej praktyce "kościelnej" spotkałem się raz z wymaganiem posiadania stosownych uprawnień (ukończenie kursu), gdybym nie miał papieru - nie mógł bym wykonać zdjęć.
Kursy robione są zwykle raz w roku w każdej diecezji, koszt - "co łaska" lub około 100 zł. Papier jest zwykle ważny bezterminowo.
Zaznaczam że ukończenie kursu nie daje pewności że zdjęcia można będzie robić, bo ostatnie słowo zawsze należy do księdza prowadzącego liturgię.

Sprzętowo - przydatne jasne szkła i aparat dobrze pracujący w wysokim ISO, ale bez przesady, jeśli to nie zlecenie komercyjne to na luzie można zrobić właściwie każdym korpusem, byle AF przyzwoicie radził sobie w słabym świetle. Dobrze by napęd AF był w miarę szybki i cichy.

Najważniejsze zasady - nie robić w momentach gdy ksiądz unosi ręce (nie wnikając w znaczenie liturgiczne) za wyjątkiem błogosławieństwa Pary Młodej, przechodząc przez środek kościoła skłonić się lekko w stronę tabernakulum lub lekko przyklęknąć (a najlepiej nie przechodzić przez środek kościoła bez niezbędnej potrzeby), nie włazić za księdza, trzymać się z dala od prezbiterium jeśli ksiądz nie wyraził na to wyraźnej zgody.

A najważniejsze - zapytać księdza przed uroczystością jakie ma wymagania i zalecenia.
_______
blog BDSM i fotografia http://pierredolain.wordpress.com
!grzegorz8smy    09.09.2010 @23:40:47
touche! janurz
~kargajcze    10.09.2010 @00:17:18
AlphaFox: u mnie kurs ważny 5 lat -.- a swoje płacić trzeba. Co fakt z legitką zawsze mniej kłopotów.

janurz: skojarzyłeś mi się z księdzem cyt. "to msza jest najważniejsza nie fotograf"

_______
Życie jak klisza - tylko raz ją naświetlisz.
http://www.kargajcze.blogspot.com/
!janurz    10.09.2010 @08:15:38
kargajcze: jak ten ksiądz śmiał! Okropny,. okrutny ten świat, w którym żyjemy...
~PussyMonsta    10.09.2010 @08:32:41
raczej nie da się nie przejść przez środek kościoła , chyba że są boczne wejścia :D
!grzegorz8smy    10.09.2010 @08:59:12
robiłem ostatnio foty na ślubie - kuzynka prosiła o alternatywę dla "certyfikowanego" pstrykacza -
(a swoją drogą co to est do cholery za kurs? czegóż na nim uczą? do czego upoważnia? i jakąż ma wartość poza wybranymi obiektami kultu? aha - no co za adekwatna instytucja go organizuje?)
- postałem sobie przez większość rytualnych obrzędów z tyłu, a w kulminacyjnym momencie "obiecanki" powędrowałem pod centrum wydarzeń i zrobiłem swoje..
sęk w tym, że miałem pentakonia, który wzbudzał spore zainteresowanie zgromadzonych wyznawców i kibiców - no ale ksiądz musiałby być skończonym kmiotem, by przerwać operację i mnie opieprzać, zwłaszcza że skromnie i grzecznie coś tam sobie z różnych kątów pstrykałem (ale jeno z jednej strony - bo "obsługa naziemna" dziwnie nerwowo reaguje na przechodzenie po osi) - jedynym problemem był wielki słój po ogórkach wystający z aparatu iście ortopedycznego..

generalnie - podobnie, jak w muzeach wystarczy nie hałasować, nie wchodzić nikomu pod nos i nie trzaskać magnezją po oczni - i nikt nie ma prawa cię strofować, bo nie robisz do chlorelli! nic złego
!janurz    10.09.2010 @09:01:59
dodajmy: nie łazić jak po oborze i będzie pełna lista.

Ok, odbyliście kurs, czytelnicy wątku. Wisicie ósmemu 5,50, mnie tak ze 20 groszy i jesteśmy kwita.
1 2 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt