Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Poezja jest martwa?
Literatura  | 04.01.2013 @11:29:40

1 2 3 4 5 6 Następna strona
*Mathiej    04.01.2013 @11:29:40
Zacznijmy od tego, że nie chodzi mi o to, że już nikt nie pisze dobrych wierszy, na pewno, co roku powstaje wiele wspaniałych dzieł, raczej chodzi mi o ich zasięg, o grupę do której trafiają. Nie potrafię porzucić wrażenia, że wiersze są czytane, z grubsza, przez tych którzy piszą lub chcą pisać. (Bo po prostu lubią, lub o z grozo, czytają tylko po to, żeby nauczyć się warsztatu i postawić pomnik swojej genialności).

W innych dziedzinach sztuki, asymetria między twórcą a odbiorcą jest bardziej widoczna, ludzie oglądają filmy, słuchają muzyki, czytają książki, oglądają fotografie(głównie w gazetach i witrynach sklepowych), chodzą nawet sporadycznie do galerii na wystawy sztuki, bez jakiejś wielkiej chęci tworzenia.

Nasuwa mi się tu skojarzenia Poezji do takiego towarzystwa wzajemnej adoracji, gdzie Poeci przyklaskują Poetom i na odwrót.

Oczywiście część działów fotografii, filmu artystycznego, nawet pewnie niektórych nauk, może sprawiać takie wrażenie, ale mi właśnie ta Poezja wydaje się takim żyjącym trupem.

Ja jestem ignorantem jeśli chodzi o poezje, niewiele przeczytałem, większość przy okazji czegoś innego, więc jestem ciekaw przemyśleń ludzi, którzy faktycznie zajmują się poezją.

Edit(09.09.2015): Co chwilę wątek ten wypływa na wierzch, więc tylko chciałbym zwrócić uwagę, że już sam nie zgadzam się z własnym zdaniem. Zmieniłem sporo w moim światopoglądzie, ale post i temat zostawiam w celach dokumentalnych. Pozdrawiam.
ostatnio edytowane: 2015-09-09 08:51:00
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
!grzegorz8smy    04.01.2013 @11:38:22
ja to się dziwię, że ktoś w ogóle jeszcze czyta cokolwiek, a co dopiero poezję..
dziadek mi opowiadał, że jak był młody i polował na dinozaury, to na wiosce dało się jeszcze puknąć jakąś pannę fikuśną jej rymowankę opowiadając, ale to ponoć było jeszcze przed wynalezieniem telewizji, no i przerwy w dostawie internetu bywały wtedy dłuższe..
po co lud czyta, to nie mam pojęcia, ale pisze się, bo to rekreacja i dla mózgu rozrywka, jak każda inna..
hm, chociaż niektórzy mówią, że "muszą" - takich się nie czyta, no chyba, że trzeba..
!janurz    04.01.2013 @11:43:47
1. Znam ludzi, którzy czytają, a nie piszą.

2. Znam ludzi, którzy czytają i pisza, ale piszą hobbystycznie, bez zamiaru stawiania pomnika.

3. Wątpię, czy wielu jest ludzi nierobiących zdjęć, oglądających jakieś hadeery godzinami czy wpatrujących się w ahhhtystyczne stritfoto z menelem.

4. Jest od metra poezji niekomunikatywnej, mającej czytelnika w dupie, stąd takie wrażenie. Ale nie mam wrażenia, żeby było jej przesadnie więcej niż fotografii robionej w ramach onanizmu twórcy.

5. Chyba Ty.

Pozdrawiam, całuski.
ostatnio edytowane: 2013-01-04 11:46:02
_______
http://www.chalwazwyciezonym.blogspot.com
!grzegorz8smy    04.01.2013 @11:45:13
*Mathiej    04.01.2013 @12:01:04
1. Naprawdę jest ich tak dużo - w stosunku do osób które piszą?

2.Tego nie negowałem w żadnej części mojej wypowiedz.

3, 4. Ok, stritfoto z menelem, zalicza się do tej fotografii, do której można podobne zarzuty wysunąć, ale już hdry, hmm, co rusz gdzieś a to na wystawie w sklepie, a to w pubie, w gazecie, gdziekolwiek, można zobaczyć widoczki różnej maści. Wiersze jednak w przestrzeni w której się poruszam, aż tak bardzo nie funkcjonują, a ze zdjęciami chcąc nie chcąc obcujemy bez przerwy.

Ok, streety z menelami, lomografia, polarody etc. faktycznie można uznać za martwe. Też się podniecają nimi ludzie, którzy po prostu tym się zajmują. Ale jakby nie patrzeć, jest to tylko pewien fragment fotografii.

5.No właśnie Ja.

ostatnio edytowane: 2013-01-04 12:05:06
_______
De profundis clamavi ad te, Domine
*WojtekHnat    04.01.2013 @12:14:37
Ja czytam dużo poezji,często nie rozumiejąc ani jednego słowa a raczej słów sensu. Próbuję często z całych sił cokolwiek zajarzyć,niestety często się poddaję. Moim skromnym zdaniem (być może się mylę) jest za mało poezji ,,wprost,, takiej którą zwykły człowiek przyswoi który jeszcze próbuje przerzucać kartki tomików (lub klikać w teksty) ,takiej która wejdzie w głowę która to zrozumie ale kto zrozumie poetów?
ostatnio edytowane: 2013-01-04 12:22:43
_______
Idę...

Może kiedyś dojdę.

http://wojtekhnat.tumblr.com/
!janurz    04.01.2013 @12:26:10
Z wierszami też się stykasz, na obkoło. Jak ktoś śpiewa piosenkę, to to jest utwór wierszowany. Nie sądzę, żeby odsetek ludzi mających kontakt z ,,wysokim'' obiegiem poezji był jakoś szczególnie niższy niż tych mających kontakt z ,,wysokim'' obiegiem sztuki w ogóle.

Czy instalacje są martwe? Hu giws a fak tu instalacje?
!janurz    04.01.2013 @12:27:05
,,za mało poezji ,,wprost,, takiej którą zwykły człowiek przyswoi który jeszcze próbuje przerzucać kartki tomików (lub klikać w teksty) ,takiej która wejdzie w głowę która to zrozumie ale kto zrozumie poetów?''

o, to, to.

Ale nie chodzi CI o poezję wprost, a o poezję będącą próbą kontaktu z drugim człowiekiem. Ale to problem sztuki w ogóle.
*WojtekHnat    04.01.2013 @12:28:17
No tak,!janurz ma rację-wystarczy posłuchać comy (Boże chroń)-faktycznie poezja śpiewana madafaka
_______
Idę...

Może kiedyś dojdę.

~sebazosiedla    04.01.2013 @12:30:31
jedyne co jest martwe
to punk
*WojtekHnat    04.01.2013 @12:32:43
Ostatnio wpadła mi do ręki ksiosenka z wierszami wybranymi Tuwima wchłonąłem ją jak gąbka wodę-takiej poezji mi brakuje-chyba że poprostu nie umiem jej szukać.
_______
Idę...

Może kiedyś dojdę.

~Benjamin    04.01.2013 @17:55:58
Moim zdaniem poezja dla przeciętnego Polaka jest zbyt abstrakcyjna, dlatego ciężko zrozumiała i wymagająca poświęcenia dużych nakładów energii i świadomości.
Sądzę również, że nauczycielki języka polskiego w szkołach mają duży udział w demotywowaniu dzieciaków jeśli chodzi o czytanie wierszy lub czegokolwiek. Te kobiety zawsze posługiwały się jakimś prawniczym w swojej ścisłości językiem. Wymagały konkretnego wyjaśnienia dlaczego ten konkretny facet nosi konkretny srebrny zegarek na tej plecionce koloru blond i jak to jest możliwe, że coś co łączy może również dzielić. Mówiąc wprost- nie potrafiły uczyć języka metafory.
Całkiem niedawno powiedziałem, do znajomej, że potknąłem się o dobry pomysł a ona patrzyła na mnie tak jakbym miał bardzo wysoką gorączkę i z lekka bredził.
Poza tym wydaje mi się, że teraz poezji nie da się czytać, ot tak zwyczajnie w autobusie, sądzę, że przez wielu ludzi byłoby to odebrane jako akt hipsterstwa lub czegoś podobnego.
Zawsze będę bronił tezy, że wiersz trzeba zobaczyć a nie zrozumieć. Najbardziej wstrząsającym (nie przesadzam) dla mnie obrazem w wierszu był obraz zawarty w słowach Miłosza "Wybiegłam do szkoły a wracam o lasce przygięta i sucha". Mogę się założyć, że wielu uczniów tych polonistek-prawniczek zastanawiałoby się długo jak to możliwe, że ona tak nagle się w szkole postarzała.
Co do piosenek, to nie uważam, że wymaganie od każdej piosenki wzniosłego tekstu jest konieczne. Przecież nie chcielibyśmy słuchać elektronicznego głosu Cher w piosenkach Wandy Warskiej. Lub odwrotnie.
Jeśli chodzi o moją skromną postać to najbardziej lubię proste wiersze pełne barw i zapachu kwiatówLubię wiersze które można naprawdę zobaczyć. Julian Tuwim jest poetą, który niesamowicie działa na mój zmysł wzroku podobnie jak Tadeusz Urgacz czy Jan Zalewski.
To była moja chaotyczna wypowiedź. Senk ju.
ostatnio edytowane: 2014-11-30 11:37:19
_______
https://www.instagram.com/s.lenart.cartoline/
*KrzysztofSierpien    04.01.2013 @18:20:25
Benjamin, podoba mi się Twoja chaotyczna wypowiedź
!agatazuzanna    04.01.2013 @20:42:25
o jacież, mamy tu dyskurs prawdziwy, to musi być zasługa literackiego szczytowania Drako!

mówicie o poezji tak, jak niektórzy o współczesnych sztukach wizualnych, to znaczy "kutas na krzyżu, nie znam się, nie rozumiem, to nie jest sztuka". a kiedy podpytać, to okazuje się, że nie tylko to jedno przysłowiowe przyrodzenie jest zupełnie poza ogarnięciem tzw. przeciętnego odbiorcy, bo i barok (grube baby), romanizm (grube mury, małe okna, funkcja obronna) i wszystko co nie przypomina ilustracji Botticellego do Tolkiena.

generalnie poezja pleni się absolutnie wszędzie, a szczególnie na fejsbukowych fanpejdżach w rodzaju "głupie obrazki helveticą na artystycznych zdjęciach" albo "kobiety bez serca" (podałabym więcej przykładów, ale zablokowałam subskrypcję wszystkich moich znajomych, którzy toto upubliczniają). co rusz, jest poezja, filozofia i nauki społeczne mniej więcy na tym samym poziomie, co fotografia (tfu) artystyczna na wystawach sklepowych, ścianach knajp i digusiu. w większości jest to poezja tych samych lotów co ta fotografia, to jest naśladownicza, robiona przy pomocy aplikacji istagram (czy jak jej jest) i oparta na zasadzie słodkich self-portretów z loku ptaka. ale jest! jest jej tyle samo co fotografii, a nawet więcej, Kochani, tak dużo, że się jej nie zauważa. cmok!
_______
l'était une p'tite poule brune qu'allait pondre dans la lune
*KrzysztofSierpien    04.01.2013 @20:47:59
agatozuzanno Twoja wypowiedź też mi się podoba mimo że jest jeszcze bardziej chaotyczna cmok
!agatazuzanna    04.01.2013 @20:51:28
8smy, Ty draniu. przez Ciebie zobaczyłam, że jest film, w którym STARSZA KOBIETA ma 28 lat. nawet przy założeniu, że to jest jakiś meksyk, to zmniejsza moje szanse na egzystencjalno-erotyczną przygodę życia do jednego, najbliższego lata. spieszcie się, chłopcy.
_______
!grzegorz8smy    05.01.2013 @06:26:17
aha - dopiero doczytałem pointę - ten film był usprawiedliwieniem kwestii,
on nie jest zazbytni..
jest ładny
!agatazuzanna    05.01.2013 @13:10:31
tak właśnie wygląda w zajawkach, na ładny, i w innym celu bym go nie tknęła (nie wierzę w głębokie intelektualne przemiany u siedemnastolatków, jeśli wcześniej głównie palili gandzię i skakali do basenu, mózg po prostu nie zmienia swojej fizycznej kondycji i zdolności kumania bazy tak od ręki), co nie zmienia faktu, że ze względu na wrażliwość widzów, powinni ewentualne starsze bohaterki dawać przynajmniej po trzydziestce.
_______
*BratCiemnosci    05.01.2013 @13:16:48
Właściwie czy chodzi o to, żeby massmedia propagowały poezję? Wiersz po odpaleniu mtv?
Więcej prostej poezji i literatury dla ludzi. Łatwej i przyjemnej?
Proszę bardzo: Paulo Coelho.

Poezja istnieje i ma się dobrze. Właściwie wystarczy poczytać, co mówią ludzie o poezji w okresie powojennym. Dzisiaj dostęp do poezji jest bardzo łatwy. Jest internet, sklepy wysyłkowe i tak dalej. Osoba szukająca do niej dotrze.
Poezja wcale nie musi być propagowana przez popkulturę. Nie musi być towarem komercyjnym, nie musi być dla każdego. Od towarów komercyjnych są już specjaliści na rynku: Doda itd.

A wracając do poezji "niezrozumiałej". Być może część osób, która styka się z poezją współczesną może mieć problemy z niektórymi współczesnymi tekstami poetyckimi, ale istnieje ogrom tekstów, pozbawionych "abstrakcyjności", które może zrozumieć prawie każdy. No, ale jeśli się nie szuka i nie czyta, to ciężko na nie trafić.
I jakoś nie czuję potrzeby, ani sensu zmuszać ludzi, aby czytali poezję, nieść "kaganek oświaty".

Poezja jest wszędzie jak napisał Janurz. Jest żywa. Jest martwa.
_______
Komentuję. Zemsty do komentarzy proszę wklejać pod moimi digartami ewentualnie na profilu.
Pozdrawiam.
!grzegorz8smy    05.01.2013 @13:58:12
"..a werbalnie daje
znak że skoro tak, to póki żyje aż
wyłyśnie i utyje oraz ajatollach rak
z feldmarszałkiem Alzheimerem

sprawią że zostanie zerem w pół
binarną pojedynkę Schrödingera
kotu w skrzynkę pójdzie w piach.."

rację Brat ma Ciemnoty - poezja jest żywa, jak kot Schrödingera - zależnie, jak się na nią patrzy..

aha - nie zapominajmyż, że to wszystko to jest tylko (też) język, pieszczenie nim mózgu - największej strefy erogennej..

to także rozrywka,
choć przez swoją perwersję bywa (może być) bolesna..

przez to stymulująca w dwójnasób

p.s. a teraz wyobraźcie sobie kraj, w którym "poezja" jest językiem urzędowym;
dziękuję..
~kzb    05.01.2013 @23:36:25
biorąc pod uwagę powyższe zdanie, byłby to przynajmniej kraj ludzi dopieszczonych... może jakieś referendum w PL zorganizować w tej sprawie?
~Mogwai    07.01.2013 @09:42:19
kiedyś też czytałem wiersze, ba! pisałem nawet, później poszedłem do roboty.
_______
Tak, tak, tak, melancholijny człowieku,
Którego wzrok zwrócony jest na zawsze w stronę
Podartych listów miłosnych,
Resztek zeszłotygodniowych wymiocin, zapałek
I wilgotnego tytoniu, co eksplodował z bibułki
!grzegorz8smy    07.01.2013 @11:11:24
poszłem, Mogwai, poszłem..
http://www.youtube.com/watch?v=A5FCLv3LxXE
*DracoVolantus    07.01.2013 @14:25:44
*niewiele.

hm.
_______
- True Art is eternal and lasts forever.
- No. True art is a blast, hm!
~Mogwai    07.01.2013 @14:26:11
poszłem do roboty.
poszedłem do pracy.

zgadza się.
_______
Tak, tak, tak, melancholijny człowieku,
Którego wzrok zwrócony jest na zawsze w stronę
Podartych listów miłosnych,
Resztek zeszłotygodniowych wymiocin, zapałek
I wilgotnego tytoniu, co eksplodował z bibułki
1 2 3 4 5 6 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt