Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Poezja jest martwa?
Literatura  | 27.01.2013 @02:15:42

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 Następna strona
~Leto    27.01.2013 @02:15:42
Ja lubie dziela filozoficzne, muzyke klasyczna, obrazy. Ale poezji nie lubie. Kazda sztuka stara sie wywolac emocje u odbiorcy. Wprawic go w zadume, zaskoczyc czyms nowym.. Jezyk to narzedzie ktore wymaga klucza zeby go zrozumiec.. Sztuka wizualna i muzyczna, moga byc zrozumiane przez osoby z roznych zakatkow swiata bez wzgledu na to jakim jezykiem wladaja. Moim zdaniem przez to sa lepszym narzedziem do przekazywania emocji, wartosci, uczuc, ktore ogolnie bardzo trudno wyrazic slowami.
Mozna powiedziec ze poezja liryczna to sztuka wladania jezykiem sama w sobie.. Czy sztuka moze byc jednak umiejetnosc poslugiwania sie narzedziem? Oczywiscie glownym zadaniem wierszy tez jest przekazywanie tresci.. Ale dla mnie to raczej przybiera forme zabawy niz czegos co by mnie interesowalo..
Poezja wydaje mi sie tez wyjatkowo subiektywnna forma sztuki.

Przytocze jednak cytat, ze znanego filmu, o poezji:

"Zdradzę wam tajemnicę: nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna. Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego, a człowiek ma uczucia. Medycyna, prawo, finanse czy technika to wspaniałe dziedziny, ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości."
~Thera    29.01.2013 @12:49:07
Subiektywne spojrzenie pewnego poety - na poezję, środowisko poetyckie i nie
tylko, w wywiadzie udzielonym Piotrowi Gajdzie we wrześniu ubiegłego roku.
Możemy się z tym zgadzać lub nie, ale dużo w tym prawdy to fakt.

http://jurodiwy-pietruch.blog.pl/2012/09/07/goscinnie-u-piotra-gajdy-w-hostelu/

~tadeuszesz    21.02.2013 @21:33:34
poezja umiera ostatnia
poeci umierają młodziej
*Grzeczny    21.02.2013 @22:49:21
~Leto, może trzeba poczytać innych poetów, niż próbowałeś dotąd.

Np., Herberta znasz?
~nietypowosc    27.10.2013 @21:59:02
uwielbiam poezję i nie jest absolutnie martwa. polecam tez czytanie poezji amatorkiej w sieci na przykład na blogach. Jestem zachwycona jak niesamowicie ludzie pisza i potrafia dobierac slowa.
~alinast    05.11.2013 @17:20:25
Poezję tworzy się przede wszystkim dla siebie samego, ja czasami odczuwam wręcz fizyczny przymus. Nie każdy wiersz ląduje na digarcie, czasami mi wystarczy coś zapisać na serwetce, a wieczorem nawet wyrzucić. To jest myśl natrętna i męcząca, moja, nie musi być dobra, ale coś znaczyć. Myślę, że kiedy w ten sposób spojrzy się na poezję nie można mówić, że jest czymś martwym.
~ewelinalebida    06.11.2013 @08:46:21
Najlepszym komentarzem chyba będzie zniknięcie poezji z głownej digartu. </3
*DracoVolantus    06.11.2013 @10:06:53
po co robić wysiwyg skoro można usunąć poezję z głównej? <3
ja sobie na przykład myślę że to celowo, schizofrenia zawsze spoko.
_______
- True Art is eternal and lasts forever.
- No. True art is a blast, hm!
*DracoVolantus    06.11.2013 @10:07:16
właśnie sobie uświadomiłem że </3 to nie literówka tylko złamane serce
_______
~meickel    06.11.2013 @11:59:32
Grzeczny, chyba masz na myśli George'a Herberta?
Niemało, a nawet wiele tekstów popularnej piosenki to jest poezja i nieraz dobra. takiego Boba Dylana można za przykład dać, żeby nie razić wysokich gustów. Poezja to nie tylko Homer, Popol Vuh, Biblia Lutra albo "Jesień patriarchy"...
^StepyMongolii    06.11.2013 @13:20:29
jesteśmy dyskryminowani, zróbmy jakiś pochód
_______
"ty, który tu wchodzisz, żegnaj się z nadzieją" nie będzie odwrotu
*KrzysztofSierpien    06.11.2013 @13:33:08
no i musicie się oflagować, bez tego pochód nie bedzie ważny
_______
Digi Art - Dawni użytkownicy DA
https://www.facebook.com/groups/1648746785395010/
*Grzeczny    06.11.2013 @18:13:07
Nie ~meickel, nie George'a, choć może i też pasuje, ale miałem na myśli Zbigniewa, niestety choć on umarł Jego poezja żyje, acz..., dla mnie
( poeci pewnie się obrażą... ), najbardziej żyją Jego eseje, polecam poszukać "Barbarzyńcy w ogrodzie", "Martwej natury z wędzidłem", "Labiryntu nad brzegiem morza"... piękne, mniam, mniam...

ostatnio edytowane: 2013-11-06 18:13:48
_______
http://pawgalmal.blogspot.com - moje malarstwo
http://pawtadgal.blogspot.com/ - teksty o sztuce
http://ptgalinski.blogspot.com/ - opowiadania
*DracoVolantus    08.11.2013 @23:54:41
jest i głos sprzeciwu!

http://www.digart.pl/zoom/7571042/poppies.html?l=1&op=&on=

doskonale, tłamszenie zawsze powoduje bunt i poprawę jakości <3
_______
*KrzysztofSierpien    08.11.2013 @23:58:30
Już wyciągam szturmówkę!
_______
~nna    09.11.2013 @01:53:11
tak sobie patrzę, po kij rozważać ( to tak z sarkazmem smutkiem i calą gamą uczuć, ktore towarzyszyły ludzkiemu odczuciu)
, po prostu w ramach cięć pielęgnacyjnych, przycięto gałąź literek. normalka w dzisiejszym świecie - jesień bez liści na trawniku zima bez śniegu (co za okrutny pomysł niskie temperatury i śnieg w Polsce!) . przycięty żywopłot i pudel : ] ludzie lubią modne i ładnie wyglądające rasy, a wszak o to idzie, czyż nie (nawet sprawka procentowej satysfakcji o tem świadczy ; P ) ? : )))
ostatnio edytowane: 2013-11-09 01:54:48
~bellodor    24.11.2013 @18:05:44
Jak to nikt nie pisze dobrej poezji. Właśnie że nie, że dobra poezja powstaje cały czas, tylko nie każdy wiersz trafia do publikacji.
!grzegorz8smy    24.11.2013 @18:20:15
i dzięki bogu panie bellodor (całkiem niezły zza pach?)
*KrzysztofSierpien    24.11.2013 @18:26:32
to zapewne pan Piękny Odór jest tym zapoznanym Poetą
_______
~Thera    24.11.2013 @19:32:47
Pamiętam, że już jakieś 5 lat temu, były przebąkiwania o wyrzuceniu lub odłączeniu literatury z tego portalu, natomiast cala reszta miała pozostać. Myślę, że odejście sporej liczby użytkowników piszących poezję i prozę powstrzymywało dotąd
właścicieli przed podjęciem tej decyzji.
A swoją drogą, to jest w sieci kilka dobrych i przyjaznych portali poetyckich i literackich, także edukacyjnych czy dla debiutantów, więc nie widzę żadnej tragedii. Można jeszcze zająć się fotografią, rysunkiem, kolażem czy grafiką, jeśli ktoś chce koniecznie tutaj zostać.
ostatnio edytowane: 2013-11-24 19:39:10
!janurz    24.11.2013 @20:28:22
panie, dzie tera są dobre portale lyterackie?
!grzegorz8smy    24.11.2013 @22:59:15
no właśnie - dobre pytanie zadał mistrz janurz..

my mamy tu chociaż janurza! i parę innych osób, które coś są w stanie napisać, co poziom trzymie..

dbajmy o to, co mamy i co jest eleganckie..
bo myślę, że warto..
*Grzeczny    25.11.2013 @00:14:29
Też bym chciał wiedzieć - ja z tych głównie literackich znam / jestem tylko na Allarte.

~ketele    25.05.2014 @01:47:25
Napadła mnie przed chwilą myśl, dlaczego na portalach o profilu artystycznym miesza się sztukę wizualną ze sztuką pisaną, zapominając zupełnie muzyce. Trafiłam na ten wątek (trochę zakurzony) i przeczytałam cały. :P

Oto moje wnioski:

1. Większość ludzi na digarcie olewa poezję, bo kojarzą ten portal ze sztukami wizualnymi, takimi się zajmują i z takimi chcą tu obcować.

2. Też uważam, że poezja jest żywa w tekstach piosenek. Nie jest to poezja najwyższych lotów, ale niema się co oszukiwać, że ogół woli kicz. Genialne dzieła malarskie też mają niewielu odbiorców.

3. Auto promocja poetów jest trudniejsza w wypadku innych twórców. Sztuki wizualne mają ułatwione zadanie, wystarczy jeden rzut oka, aby przyciągnąć uwagę widza. Gdybym pisała wiersze i chciała trafić do odbiorców starałabym się pisać teksty poetyckie do kompozycji muzycznych udostępnianych w sieci. Jest naprawdę sporo perełek bez tekstu, które aż proszą się o wokal. Inna opcja jest taka, że można połączyć wiersz z ilustracją lub innymi bajerami wizualnymi (tak jak to robił William Blake), pewnie znajdą się ludzie, którzy chętnie coś takiego będą udostępniać na tablicach portali społecznościowych (krótkie próbki twórczości okraszone przyjemną dla oka oprawą graficzną).

4. Poezja jest nadal inspiracją dla popularnych tworów kulturowych. Nie tak dawno postała seria anime na podstawie "Kwiatów zła" Baudelaire'a "Aku no hana". Jakie wiersze, takie anime.

5. A jeśli mowa o Japonii. O dziwo znam sporo miłośników poezji japońskiej. Wydaje mi się, że jednym z powodów popularności poezji japońskiej jest fakt łączenia jej z innymi elementami kulturowymi. Np. miłośnicy herbaty szukając inspiracji z ceremonii herbacianej natrafiają na wiersze, miłośnicy malarstwa oglądają obrazy z wierszami, na wiersze powieszone na ścianie natrafiają ludzie zainteresowani japońskim wystrojem wnętrz, wiersze też towarzyszą przy zgłębianiu tajników medytacji.

6. Może polska poezja za bardzo kojarzy się z przelewaniem na papier zawodów miłosnych?
+eleroo    25.05.2014 @03:20:54
Poezja nie jset martwa.
Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt