Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Plagiat ulotki.
Grafika i projekty graficzne  | 11.01.2014 @10:50:31

~rOghz    11.01.2014 @10:50:31
Mam taki problem. Wykonałem dla klienta projekt ulotki w formacie DL, który również dla niego wydrukowałem w ilości 5tys. Po tygodniu klient zamówił kolejne 10tys ulotek, jednak ze zlecenia zrezygnował po tygodniu twierdząc, że znalazł je gdzieś o 100zł taniej. W międzyczasie przerwy świątecznej poprosili mnie o pliki źródłowe ulotki - odpisałem, że nigdy żaden klient nie dostał i nie dostanie ode mnie plików źródłowych, że mogę jedynie im udostępnić plik JPG gotowy do druku. Po paru dniach na ich firmowym fanpage'u pojawił się projekt mojej ulotki - w zmienionym formacie na A5 wraz ze znakiem wodnym najbardziej znanej w Polsce firmy która drukuje ulotki, umieszczając w promocji na dolnym pasku swoją reklamę.

Jak ma się możliwość edycji mojej ulotki bez mojej zgody oraz publikowanie tego projektu ze swoim znakiem wodnym?

Dodam, że ulotka zamówiona była "słownie", nie było umowy, tylko maile + faktura z pozycją "Projekt: ulotka".

Z góry dzięki za pomoc, jestem pewien że jest tu parę osób które nie raz przerabiało temat "pożyczania projektów"
^wilku    11.01.2014 @12:41:28
Nieważne czy była umowa, czy nie, twoje prawa autorskie i tak obowiązują. Masz pliki źródłowe oryginału, masz historię korespondencji mailowej, jeśli ci się chce, możesz ich podać do sądu.
_______
Nie ma brzydkich projektów, są tylko zgodne z briefem.
'kainone    11.01.2014 @13:08:57
uderz do Lucanusa http://lucanus.digart.pl/
_______
W zeszłym roku zapisałem się do grupy wsparcia dla antyspołecznych ludzi.
Jeszcze się nie spotkaliśmy.
+pawelsowa    11.01.2014 @13:21:19
Zadzwoń tutaj ---------➿ 997
_______
'Lucanus    11.01.2014 @15:00:42
Umowa ustna jest jak najbardziej umową, która zobowiązuje strony (jeśli w ogóle doszło do jej zawarcia). Piszesz o dwóch zleceniach, które dostałeś - na 5 tys. (wykonane) i na 10 tys. (z którego klient zrezygnował). Domniemam, że obydwa dotyczą tego samego projektu ulotek tak?

Jako, że w Twoim przypadku nie było zawartej umowy na piśmie (co automatycznie oznacza, że nie została zawarta też umowa o przeniesienie praw autorskich majątkowych, a jeśli była jest nieważna), to mogłeś co najwyżej udzielić licencji niewyłącznej - tj. prawa do korzystania z utworu.

Samo przekazanie projektu jpg w żaden sposób nie uprawnia odbiorcy do ingerencji w formę i treść Twojego projektu. To naruszenie praw autorskich osobistych (art. 16 pkt. 3). Zrób screeny i zabezpiecz pozostałe materiały, które mogą się przydać w przyszłości, a potem skontaktuj się ze swoim kontrahentem. w celu wyjaśnienia sytuacji - wstępnie, polubownie.

No i w ogóle sprawdź czy Twoja ulotka spełnia wymogi art. 1 ustawy, tzn. czy jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze (bo jeśli to jakaś prościzna to powyższe moje dywagacje uznaj za nieaktualne).
ostatnio edytowane: 2014-01-11 15:04:26
~rOghz    13.01.2014 @09:52:18
Dzięki za odpowiedź, wyślę dzisiaj wiadomość do nich.
Jeśli chodzi o to 5 i 10tys - tak, była to ta sama ulotka.

Jeśli chodzi o projekt jestem przekonany, że spełnia on wymogi - tło ulotki było rysowane, ulotka jest dość charakterystyczna.
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt