Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

zabawa ze szkłem, jakie macie doświadczenia?
Sztuka ogólnie  | 24.08.2015 @12:49:44

~pawelpiotrr    24.08.2015 @12:49:44
Witam, chcę do swojej twórczości dodać trochę szkła... ostatnio bawiłem się palnikiem, lecz punktowe podgrzewanie szkła skończyło się fiaskiem co oczywiście było do przewidzenia.

Dlatego myślę o piecu... jednak cena za taki piec jest powalająca.

Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

*Grzeczny    25.08.2015 @13:00:35
Jeśli masz jakiś określony zamysł, szkoło można pociąć, albo przedmiot o odpowiedniej grubości szkła "roz ten tegować", odpowiednie kawałki przyszlifować pod dany kształt..., albo może w ogóle są w sprzedaży "szkiełka" o odpowiednim kształcie, wielkości i barwie? Wiesz, teraz bardzo wielu ludzi robi różne bibeloty, mozaiki, biżuterię i itp - z najprostszych materiałów - są producenci, którzy już w hurt poszli... i nie, że parę prostych wzorów - jest tego na pęczki, do wyboru do koloru.

Z drugiej strony dowiedz się o firmy produkujące szkło - może taniej będzie czasem jakiś wzór szkła zamówić, niż piec kupować?
ostatnio edytowane: 2015-08-25 13:02:15
_______
http://pawgalmal.blogspot.com - moje malarstwo
http://pawtadgal.blogspot.com/ - teksty o sztuce
http://ptgalinski.blogspot.com/ - opowiadania
~pawelpiotrr    25.08.2015 @15:31:35
dziękuję za wskazówki, lecz moim zamiarem jest dodanie szkła do rzeźb dlatego korzystanie z gotowych wyrobów nie wchodzi w grę. Piec i tak będę musiał postawić, bądź w niego zainwestować, ponieważ myślę również o drobnych odlewach.

Może ma ktoś doświadczenie z piecami "samoróbkami" jak się spisują i na co muszę zwrócić szczególną uwagę przy konstruowaniu takiego ustrojstwa

Chciałbym by wyglądał jak "piekarnik", do którego miałbym łatwy dostęp i mógłbym w nim formować szkło na bieżąco.

na konstrukcję mam następujący pomysł:
obudowa betonowa
izolacja termiczna z włókna ceramicznego
wewnątrz blacha
do podgrzewania promiennik gazowy
drzwiczki z blachy wypełnione włóknem ceramicznym

*Grzeczny    25.08.2015 @22:28:58
Może poszukaj w odpowiednich działach na digu ludzi, którzy robią coś takiego o co Ci chodzi i zapytaj na priva lub maila bezpośrednio danego autora - nie wszyscy wchodzą na forum.
~XIPE    25.08.2015 @22:44:14
jeśli chodzi o zabawy ze szkłem to mam dość spore doświadczenie. robię to tak: najpierw podgrzewam punktowo, zapalniczką gazową, a gdy skończy się wypełniacz organiczny opalam wzdłuż po całej długości/powierzchni szkła.
z pieca nigdy nie korzystałem, jakoś trudno mi sobie wyobrazić jakby miało to wyglądać.
~pawelpiotrr    25.08.2015 @23:23:10
Może tym postem kogoś zainspiruję... może ktoś też podejmie się takiego tematu i w nim się odnajdzie, zacznie tworzyć cuda.
Na forum nie znalazłem takiego tematu.

szkło bardzo szybko stygnie, ale jak jest rozgrzane do odpowiedniej temperatury to cechuje się niesamowitą plastycznością...
Dokładnie chodzi mi o płaską taflę szkła o wymiarach 7,5x15cm i chcę uzyskać efekt taki jak po przebiciu blachy przez pocisk
*yss    03.09.2015 @08:41:00
Efekt blachy?
W sensie dziura z takim jakby rozkwitem dookoła?
To chyba jak z koralikami, trzeba na badylu robić i potem jak badyl wyjmiesz masz dziurę a te rozkwity napryskasz sobie dookoła badyla i może...! się nie połamią przy wyjmowaniu.
Jak w tym zachować prostokątność szkła, trudno mi orzec, trzeba by rozbryzg robić na punktowo ogrzanym szkle czy jak.... weź ten projekt i idź do rekonstruktorów historycznych od szkła. Oni umią. Oni wszystko umią.
_______
...aż się oczy jeżą...
~pawelpiotrr    03.09.2015 @09:07:05
nie wiem jak to wytłumaczyć... może tak: chcę nagrzać taflę szkła, następnie na środku wyciąć, załóżmy krzyżyk a następnie złapać za powstały wierzchołek trójkąta i wyciągnąć go do góry.

~Mario89    03.09.2015 @14:10:22
"zabawa ze szkłem, jakie macie doświadczenia?"

Traumatyczne głównie.
^Kazejin    03.09.2015 @19:20:13
Ogólnie z zabaw ze szkłem to wyszła mi ładna blizna na łokciu.
~pawelpiotrr    03.09.2015 @22:42:34
chodzi mi wyłącznie o twórczą zabawę...
*yss    05.09.2015 @01:59:20
No w sumie jak czytam tytuł tego wątku to mi się bardzo dziwne wizje lęgną....

nacinanie szkła. W stanie płynnym. Wiesz co - trzeba jakiegoś dmuchacza szkła zapytać.

_______
...aż się oczy jeżą...
!stanmir    21.11.2015 @14:07:51
Piec do ceramiki mógłby Ci pomóc w takich zabawach. Są egzemplarze o niewielkich rozmiarach i doskonale sprawdzają do slump glass art. Do tego są dość ekonomiczne ze względy na niedużą komorę grzewczą. Jest w Polsce kilka zakładów rzemieślniczych, które przygotują Ci odpowiedni piec.
ostatnio edytowane: 2015-11-21 14:53:43
~piker000    02.05.2016 @15:25:44
Też chciałem tworzyć ze szkła ale mam jakąś blokadę. Nie wiem jak się do tego zabrać i gdzie miałbym to robić ;o
ostatnio edytowane: 2016-05-02 15:27:00
~greymetal    02.05.2016 @18:35:39
Oczywiście piec to dobre rozwiązanie, ale nie do wszystkich technik ze szkłem. Poszukaj jakiś używany, może być ceramiczny lub hartowniczy. Tobie zależy jedynie na temperaturze maksymalnej i gabarytach wsadu. Stare piece posiadają podobne parametry co nowe, jedynie są poobijane i mają starszego typu sterowniki - regulatory temp. Znam się na tym, bo buduję podobne.
Jednak na początek radziłbym Ci zacząć przygodę od wydajnego palnika gazowego. W sieci znajdziesz dużo materiału na ten temat. Pamiętaj tylko o podstawowej zasadzie: Nie nagrzewaj materiału punktowo. Staraj się tak nagrzewać, by między poszczególnymi partiami szkła różnice temp. były jak najmniejsze.
Kiedyś widziałem w Japonii jak facio za pomocą gazu z małej butli zrobił z butelki fantastycznego smoka Natomiast w jednej z krośnieńskich hut szkła pracownik zrobił mi właśnie na palniku gazowym pięknego żółwia, który z półki nad moim biurkiem obserwuje teraz jak Ci to piszę
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt