Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

pytanie dot. wyceny prac dla sklepu
Grafika i projekty graficzne  | 13.01.2016 @18:01:52

~ewelinalebida    13.01.2016 @18:01:52
hej, mam problem, kolejny raz jestem niezorientowana jak wycenić prace jeśli chodzi o np. współpracę z marką odzieżową, która lubi pracować z grafikami.

marka ta ma na stronie specjalny formularz, żeby zgłosić się jako chętny ilustrator z pracami na ich koszulki, jednak trzeba podać cenę za jaką odstąpię im daną pracę do powielania sobie i sprzedawania na koszulkach.

mniej więcej znam się na cenach ilustracji prasowych i książkowych, natomiast tutaj kompletnie nie wiem co zrobić. chyba stawka idzie w górę, bo to jednak tysiące koszulek w setkach sklepów.

jak myślicie jakie kwoty są sensowne? tak w ciemno trudno pisać, bo ani nie chcę napisać za mało, ani za dużo.
~Maciejblack    16.01.2016 @14:09:56
Najprościej to wycenić ile chcesz zarabiać za godzinę pracy i tyle
_______
Projekty graficzne, strony internetowe, druk. http://www.black-art.com.pl
*Grzeczny    16.01.2016 @16:53:46
Poszukaj lepiej innych osób tu na digu lub ogólnie, które takie rzeczy robią i popytaj - cena za wysoka skończy współpracę zanim ją zaczniesz..., a za niska sprawi, że Twoje prace mogą być zapamiętane jako "tanie"..., trzeba wiedzieć jaki jest standard w tj branży.
~sebastiantalar    16.01.2016 @20:56:55
Czy to na pewno "tysiące koszulek w setkach sklepów"? A może "pińćsetpińćdziesionta firma" w internecie robiąca nadruki na koszulki?

Wiesz, najlepiej to napisz "cena do negocjacji".
~glue010    16.01.2016 @21:46:38
Jeśli mała firemka to koło 300 zł już mogą się wystraszyć.
ostatnio edytowane: 2016-01-16 21:53:43
~ewelinalebida    16.01.2016 @22:23:12
nie, chodzi o firmę odzieżową, która ma swoje sklepy w większości centrów handlowych w Polsce. żadne bagienko cupsellopodobne.

*Grzeczny, wiem o tym, dlatego zadałam to pytanie. próbowałam pisać do osób, które współpracowały z tą firmą w przeszłości - milczą jak zaklęte po pytaniu o kasę. ja rozumiem, że to bezpośrednie, ale czy to jakaś wielka tajemnica podać chociaż widełki?

dlatego jestem w kropce.
*Grzeczny    16.01.2016 @23:00:10
Ludzi z tej firmy nie pytaj, bo pewnie obowiązują ich jakieś klauzule z umów z tą firmą - bywa, że umowa jest tak spisana, że choć już nie współpracują, tajemnica obowiązuje. Lepiej popytać ludzi z innych firm, mówiąc, że chcesz współpracować nie z tą firmą gdzie oni, ale inną, po prostu chciałabyś wiedzieć jaki jest standard - 20 nie odpowie, może 21...?

Albo spróbować z tą ceną do negocjacji - poza tym jak liczą cenę, od grafiki, czy jakiś procent od sprzedaży koszulek z nadrukiem Twojego projektu?

~ewelinalebida    16.01.2016 @23:50:01
tak wygląda ten enigmatyczny formularz, od roku się zabieram, żeby go wypełnić, jednak wpisanie czegokolwiek w tę cenę serio mnie odstrasza. nic konkretnego w sumie tam nie ma, tylko "sugerowana cena".

http://oi64.tinypic.com/15hzg8x.jpg

widzisz, problem w tym, że nie ma za wiele marek sieciowych sklepów z ciuchami, które się sygnują młodymi grafikami i robią serie koszulek z ich pracami, stąd praktycznie niemożliwie dojść do tego ile mniej więcej za takie coś sobie policzyć.
~sebastiantalar    17.01.2016 @00:19:24
Ludzie nie chcą gadać o pieniądzach, bo się wstydzą przyznać, że tak mało biorą. Z moich doświadczeń, to tak wychodzi...

Często umowy zawierają klauzulę poufności i nie można tak sobie rozgłaszać na lewo i prawo. Ja bym napisał: cena do negocjacji, albo w zależności od wzoru, albo napisz, że za 100 zł, a potem powiesz, że to był chwyt marketingowy i oczywiście pomyliłaś się o jedno zero... Sprytnym trzeba być. ;] Ale już będziesz wiedzieć, że są zainteresowani.

Ty się biedzisz nad tym ile policzysz, a oni mają 250 innych maili z propozycjami... Zależy czy przekazujesz prawa autorskie, czy zachowujesz, czy będziesz mieć prowizję od sprzedaży, czy to skomplikowane wzory, czy proste, zależy od poziomu tych ilustracji, wzorów... itp.

Jeśli znasz ceny ilustracji w Polsce, to na pewno wiesz, że piękna bajka to, to nie jest, nikt darmowych obiadków nie rozdaje i dorobić się na tym trudno...

Mówisz, że nie masz doświadczenia w tym temacie, nie wiesz jak się wycenić... itp. Najprostszym sposobem jest po prostu to zrobić i zobaczyć, jak na tym wyjdziesz. Taki klient, też nie ma pojęcia, czy te koszulki z Twoimi projektami będą szły. Też dużo ryzykuje. To jest przecież loteria. Nie wiadomo, co się ludziom spodoba...

Tutaj już masz podobny temat sprzed lat i tam pada kwota max. 500 zł za wzór:
http://www.digart.pl/forum/temat/1020809/Ile_za_projekt_grafiki_wektorowej_na_koszulki.html?p=1

~ewelinalebida    17.01.2016 @10:13:20
500zł aż boli, skoro oni za jedną koszulkę biorą około 50-70zł.
nic nie mogę napisać, że do negocjacji, podałam w poprzednim poście jak wyglada formularz. cena i nara. i przez takie rzeczy boję się w ogóle zgłosić i nic z tego nie wynika. :[
~pytajnik    31.08.2017 @22:36:27
Jestem ciekawa jak się to pytanie rozwinęło, bo też się zastanawiam nad określeniem ceny projektów graficznych dla odzieżówki, przy stałej współpracy.

wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt