Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Cień odwróconego ostrosłupa w perspektywie
Odręczne  | 27.05.2016 @18:23:42

~Sharakh    27.05.2016 @18:23:42
Jak w temacie. Jak wykreślić cień odwróconego ostrosłupa?
Wszystkie książki opisują zasady konstrukcji cienia w perspektywie na przykładzie prostopadłościanu. Tu sprawa jest jasna. Ale w przypadku odwróconego ostrosłupa punkt zbiegu dla cieni znajduje się w jego wierzchołku. Pod jakim kątem (jaki punkt wyznacza ten kąt?) mam poprowadzić linie, które wraz z liniami odchodzącymi od punktu zbiegu dla światła pozwolą na uzyskanie cienia w perspektywie?
Może udało wam się znaleźć jakiś artykuł/ filmik na ten temat?

Z góry dzięki za pomoc
~poiytr    27.05.2016 @21:24:04
Gdybym ja chciał narysować idealnie odwzorowany cień, to bym chyba ręcznie liczył pozycje wszystkie punktów ze wzorów matematycznych.

Same kąty linii zależą tu od zbyt wielu rzeczy, aby móc to uprościć to do jakiegoś prostego schematu. Liczy się tutaj m.in. odległość każdego wierzchołka figury od źródła światła i kamery, więc trochę tych zależności jest.

Można też pójść na łatwiznę: postawić taką figurę w jakimś edytorze grafiki 3D, ustawić odpowiednio światło i kamerę, a następnie zobaczyć jak to wszystko wygląda. Na pewno będzie to łatwiejsze niż liczenie wszystkiego ręcznie.
_______
Ubóstwiam noc.
^pabs    28.05.2016 @01:58:11
Nie wiem jak jest w teorii, ale na chłopski rozum to robiłbym tak:
- wpisz swój ostrosłup w graniastosłup i wyznacz cień dla tego graniastosłupa
- na płaszczyźnie cienia połącz odpowiednie wierzchołki ze szczytem ostrosłupa
Takie coś: http://i.imgur.com/URtxSKo.png
ostatnio edytowane: 2016-05-28 01:58:46
~greymetal    28.05.2016 @08:21:40
BRAWO pabs! - Najlepsze rozwiązanie. Nie trzeba uciekać się do geometrii analitycznej czy wykreślnej albo do zaawansowanych programów graficznych.
^Kazejin    28.05.2016 @11:50:25
Polecam zajęcia praktyczne - skleić z papieru, oświetlać z wielu punktów, robić zdjęcia
~Sharakh    28.05.2016 @17:32:00
Nagroda doradcy tygodnia wędruje do ^pabs Wielkie dzięki! Takie proste i takie genialne

#radvisual    29.05.2016 @19:20:26
ludzie jest coś takiego jak google sketch up....
~greymetal    30.05.2016 @11:58:34
Dodam jeszcze tylko, że przy oświetleniu słonecznym, gdzie promienie słońca są równoległe, to co "pabs" i ja napisaliśmy wyżej jest zasadne. Ale przy oświetleniu sztucznym, gdzie źródło światła ma znaczącą średnicę (wymiary), to sprawa nie jest już taka prosta. Zatem w takim wypadku pomysł z modelem i nożyczkami jest o wiele lepszy.
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt