Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Pierścienie pośrednie a jasność obiektywu- co, jak, dlaczego?
Fotografia  | 28.05.2016 @08:53:24

~monczura4    28.05.2016 @08:53:24
Nadszedł taki czas, że standardowe zbliżenia z "fabrycznego" obiektywu 18-105mm przestały mi wystarczać- zastanowiłam się nad kupnem pierścieni pośrednich No ale tu jest problem- nigdy z takich nie korzystałam i nie wiem jak one tak naprawdę działają. Dowiedziałam się, że te bez przenoszenia automatyki, poza oczywistym manualnym ustawianiem, winietują bardzo boki. A czy te z automatyką też? No i co z tą jasnością? Chcę ich używać głównie na zewnątrz do zdjęć robaczków, motylków, badylków i innej flory z fauną, więc czy wyjściowe f3,5 bardzo się pogorszy? Bardzo proszę o jakieś porady, bo obecnie jestem laikiem w makrofotografii Zdjęcia porównawcze też mile widziane.

A, co do pierścieni- zastanawiam się nad tymi: http://allegro.pl/pierscienie-posrednie-makro-do-nikon-z-automatyka-i6014105183.html
_______
In nomine magnae veritas...
~greymetal    27.06.2016 @15:42:45
Poczytaj sobie tutaj, to dobrze napisany artykuł - http://www.optyczne.pl/360.2-artykuł-Pierścienie_pośrednie_w_teorii_i_praktyce_Przykłady_zastosowań.html
Zamiast pierścieni stosuje się też specjalne soczewki nasadkowe, które nie zaburzają pracy AF ani automatycznego ustawienia ekspozycji.
~greymetal    27.06.2016 @16:57:13
I jeszcze 2 pozycje książkowe:
1. FOTOGRAFIA ZBLIŻENIOWA - Michael Freeman (National Geographic).
2. MAKRO I SZCZEGÓŁY - Robert Thompson.
~davidpog    27.06.2016 @22:29:36
Pierścienie spowodują, że mniej światła dotrze do aparatu i dwa zmniejsza się głębia ostrości. Mam kenko z przeniesieniem automatyki i raz autofocus działa bardzo wolno a dwa i tak makro osrzy się ręcznie a tutaj nawet bardziej ostrzysz oddalaniem i przybliżaniem aparatu jak samym obiektywem. Więc tak naprawdę automatyka nic nie daje. Zmniejsza się też odległość min ostrzenia tzn jak miałaś min 33cm to będzie załóżmy 20cm. Zależy ile pierścieni i jaki obiektyw. Ale ogólnie zdjęcia robi się super. A i jeszcze jedna rzecz bez lampy to raczej będzie lipa.
~ShoX    29.06.2016 @12:07:09
Pierścienie pośrednie fajna sprawa, pomimo tego, że jakościowo będzie odstawać od obiektywów macro to za 20 zł masz fajne zbliżenie.
~greymetal    29.06.2016 @16:50:56
ShoX - otóż nie, pierścienie nie są alternatywą dla obiektywu makro. Obiektywy te tym się różnią od innych, że można nimi robić zdjęcia z nieco mniejszej odległości. Dla Canona 24 - 104 MAKRO najbliższa odległość od obiektu = 450mm. Ale są też takie, które mają poniżej 200mm. Natomiast dzięki pierścieniom możemy fotografować nawet z kilku centymetrów.
~ShoX    01.07.2016 @10:20:09
Wybacz, pomyliło mi się z pierścieniem do odwrotnego montowania obiektywu .
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt