Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

tablet do 900zł
Sprzęt, aparaty...  | 11.07.2016 @10:46:10

~danon1973    11.07.2016 @10:46:10
Witam

Mam pytanie odnośnie tabletu.

Kiedyś miałem tablet Wacom intuos 4 (rozmiar A4). Kupiłem go okazyjnie od znajomego. Na początku strasznie przeszkadzał mi rozmiar tabletu i nie mogłem się do tego przyzwyczaić. Po jakimś czasie (około miesiącu0 na tyle się przyzwyczaiłem, że nie ciągnęło mnie już do myszki, chociaż czułem pewien dyskomfort w związku z rozmiarem.

Używałem go głównie do retuszu, fotomontażu, tworzenia stron www. Jedynie jeden raz na nim zrobiłem kilka rysunków, bo klient zażyczył sobie kalendarz rysunkowy. Więcej na nim nie rysowałem, bo uważałem, że nie umiem rysować i była to dla mnie droga przez mękę.

Długo się tabletem nie nacieszyłem, bo po paru miesiącach odwiedziła mnie siostra. Akurat wyszedłem z domu, ona chciała coś zobaczyć przy kompie? tablet był podłączony? piła herbatę i skończyło się to zalaniem tabletu. Zamiast go od razu odłączyć, wytarła i odeszła i tablet szlak trafił.

To było kilka lat temu. Od tamtego czasu kilka razy planowałem zakup tabletu, ale wciąż brak było na to środków i tak temat się ciągnął.

Od ponad roku studiuję grafikę. Na jednych zajęciach mieliśmy za zadanie zrobić komiks. Każdy swój. Wymyśleć historię a potem ją narysować. Dla mnie koszmar bo pamiętałem jak męczyłem się z tymi kilkoma rysunkami do kalendarza. No ale co zrobić? trzeba to trzeba, jeśli chce się mieć zaliczony semestr. Kupiłem parę markerów, jakieś kartki A4 i zacząłem rysować. Na początku tragedia i wszystko w koszu lądowało. Ale z czasem coraz sprawniej mi to szło. Zrobiłem kilkadziesiąt rysunków i bardzo polubiłem to robić. Przestało być też problemem rysowanie z uniesionym nadgarstkiem. No i postanowiłem to kontynuować (zwłaszcza, że moje rysunki zostały bardzo dobrze ocenione z propozycją umieszczenia ich na wystawie).

Znów pojawił się pomysł tabletu. I tutaj moje pytanie:

A4 był dla mnie za duży (wtedy, może teraz jak już polubiłem pracę z uniesionym nadgarstkiem byłoby lepiej? ale boję się próbować) ale czy A6 nie będzie za mały?

Zwłaszcza do rysunku. Rysując postać gdzie będę miał drobne elementy, czy nie będzie problemem mały obszar pracy? Wolałbym kupić A6 ze względu na finanse, ale jeśli będę się męczył z takim tabletem to wolę dopłacić do A5. Chociaż wolałbym wydać maks do 900zł.

Czyli Waszym zdaniem, co byłoby lepsze w moim przypadku? rozmiar A5 czy A6?
~voxmortem    11.07.2016 @11:37:15
ja zaczynałem z A6 i nie przeszkadzał mi jego obszar roboczy. To zależy trochę od Twoich nawyków przy rysowaniu, ja nie robię długich zamaszystych pociągnięć, więc obszar roboczy nie ma wielkiego znaczenia. Jeśli Ty polegasz na długich pociągnięciach (co może, aczkolwiek nie musi, być ważne przy kresce komiksowej), to idź w A5, w innym przypadku A6 będzie wygodny do rysowania czy retuszu. O cenie nie wspominam, bo jasne, że jeśli rysujesz raz na ruski miesiąc, to taki eksponat za 800-1300 na biurku Ci się średnio przyda
_______
Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi.

https://vxm.carbonmade.com
~QNAMAN    11.07.2016 @11:41:52
Mam jeszcze stary bamboo one a5. I miał on tendencję do "schodkowania". Ale do rysunków malarskich, tam, gdzie nie trzeba płynnych linii - się nadawał. Jeśli masz "Lazy Nezumi", albo "Paint Tool Sai"- to wystarczy. Bo te programy oferują wygładzanie linii. Teraz też mam intuosa 4m. Może kup Używany?
ostatnio edytowane: 2016-07-11 21:15:08
~danon1973    11.07.2016 @15:40:38
Dzięki wielkie za rady!

Już byłem na A6 zdecydowany... a tu żona, że mam niedługo imieniny to mi dołoży i żebym brał A5
I chyba tak zostanie. Chociaż pomyślę jeszcze. Bo próbowałem rysować na kartce A6 i daje radę, chociaż mam ciągoty do zamaszystych ruchów.

Rozumiem, że wszystkie dodatki, które zostały mi po poprzednim tablecie.... piórko Airbrush Aerograf, piórko Grip Pen i kilka innych rzeczy, to wszystko będzie kompatybilne z nowym tabletem?

Czy jeśli mam oryginalny zestaw adobe CS5 BOX... a do tabletów dodają roczny abo na photoshopa CC oraz lightroom... to nie będzie się nic gryzło z programami, które mam zainstalowane?
~voxmortem    11.07.2016 @15:59:01
Adobe Creative Cloud działa oddzielnie od narzędzi Creative Suite, więc nie powinno być problemów- w pracy rok temu testowałem, jak się CS3 obraził i przez miesiąc używałem swojego prywatnego Photoshop CC.

Co zaś się tyczy piórek, to powinny być kompatybilne- na pewno Grip Pen, bo sam używam, nie wiem jak z Airbrushami.
_______
Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi.

https://vxm.carbonmade.com
!grzegorz8smy    11.07.2016 @18:48:45
mi kiedyś umarł słoń i nie wiedziałem co zrobić..
~danon1973    11.07.2016 @23:39:26
Dzieki Voxortem!

P.s. A co do Slonia to trza bylo zmielić, kiełbasy zrobić, na grilla i zeżreć. Sprosić sąsiadów i bylaby niezla biba. Ehhhhhh te polskie zwyczaje ;p
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt