Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Jak zabezpieczyć farby plakatowe?
Malarstwo  | 09.08.2016 @13:45:29

~Jadziaczek    09.08.2016 @13:45:29
W szkole dzieci malują plakatówkami, czasami jest szał i używają akwareli - szumnie poniekąd nazwanymi
Mamy tradycję w szkole malowania kilku obrazków do tytułu jednej z książek naszego patrona - Makuszyńskiego. Ale i mocno ograniczone fundusze, więc na werniks się nie chcę decydować. Jakim lakierem najlepiej zabezpieczyć takie obrazki? Mamy tylko jeden obrazek akwarelowy, więc pytanie dotyczy głównie farb plakatowych.
Tak, blakną.
Tak, pękają, trzeba to zrobić.
*KrzysztofSierpien    09.08.2016 @14:05:29
Lakier do włosów?
~Jadziaczek    09.08.2016 @14:43:25
Absolutnie nie...
*KrzysztofSierpien    09.08.2016 @17:11:18
bo co?
*Grzeczny    09.08.2016 @17:30:05
Pastele w szkole często się utrwala lakierem do włosów acz nie jest to "produkt standardowy"

Można kupić medium do akryli - najlepsze przejrzyste, ale i mleczne może być - nabłyszcza farby wodne ( jeśli wysycha z połyskiem, trzeba na to zwrócić uwagę ), trochę je lepiej zespala z sobą i podłożem, choć plakatówki są tu słabiutkie same z siebie, poza tym ogranicza blaknięcie - można z nim mieszać farby tak jak z woda, a na koniec przejechać samym medium. Bywają w sporych, ekonomicznych pojemnikach, kiedyś dostałem 1 litr, coś z dwa lata temu, sporo maluję i nadal mam jeszcze z 1/3 opakowania.

Najlepiej szukać po sklepach internetowych - większa szansa na znalezienie taniego i dużego zarazem opakowania.
~Jadziaczek    11.08.2016 @13:05:29
KrzysztofSierpień, bo lakier do włosów jest do WŁOSÓW. Można go użyć artystycznie, ale do pasteli, one nie pękną, plakatówki tak.
Dzięki Grzeczny, zobaczymy co da się zrobić
~MatixLazega    11.08.2016 @13:28:16
Blaknięcie farb może wynikać też z tego, że plakatówki są rozcieńczane wodą wodociągową, która często zawiera sole i związki reagujące z pigmentami używanymi w farbach. Warto zamiast wody z kranu używać wody destylowanej czy w prostszym wydaniu - zagotowanej i przestudzonej. Oczywiście jest wiele innych czynników - chłonność papieru, który wysysa spoiwo z farb przez co zaczynają one pękać po wyschnięciu, mała elastyczność spoiwa w plakatówkach czy też zwyczajne działanie światła słonecznego. Może warto namówić rodziców na to, by przy zakupowaniu bloków dla pociech poszukali takich z niechłonnym papierem. Można też pomyśleć o kupowaniu całych arkuszy np.: papieru kredowego. Arkusz B1 ma 100cm x 70cm z czego można wyciąć naprawdę sporo mniejszych formatów, a nie kosztuje zbyt wiele bo ok 3-5 złotych za arkusz. Jest on dostępny w większości sklepów plastycznych.
~75andrzejek    16.01.2017 @13:47:04
dolewać wody i nic im sie nie stanie
~Benjamin    16.01.2017 @16:14:06
To co to za fundusze skoro nawet na werniks nie wystarcza? Matko Bosko.....
*yss    16.01.2017 @18:14:55
Co prawda wąteczek sprzed pół roku, ale jestem za Grzecznym: medium do akryli jest spoko i niedrogie.
Czemu nie lakier? Bo jakby spryskać w klasie 30 obrazków to się cała klasa zagazuje. Pryskałam dziś dzieciom pastele suche i mało mnie coś nie trafiło, a to były tylko dwa rysuneczki Wolno schnący i smrodliwy werniks tym bardziej nie wchodzi w rachubę, a akrylowy za drogo wyjdzie.

Benjamin: fundusze szkolne, bracie. Pewnie ze 2 zł na dziecko i enjoy. A to i tak dużo, u nas wszystko rodzice przynoszą a oni nawet by nie wiedzieli co to werniks
_______
...aż się oczy jeżą...
~artartD2    16.02.2017 @11:56:27
dokładnie, przecież werniks to koszt kilku złotych, bez przesady, w biedronce sałata lodowa kosztuje 7 zł..
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt