Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

zdjęcia do banera - rozdzielczość
DTP  | 13.08.2016 @19:27:54

~kikib    13.08.2016 @19:27:54
Po raz pierwszy przygotowuję duży baner do druku - 4metry x 1,5metra. Jeśli chodzi o sam baner to wiem, że jego rozdzielczość ma być 100DPI-150DPI (taką informację podała drukarnia, która będzie realizować projekt).

Generalnie znam podstawy, czyli czcionki na krzywe itp. Problem mam jednak ze znalezieniem jednej informacji - mianowicie w jakiej rozdzielczości mam wrzucać zdjęcia, które pojawią się na banerze? Poza jednym głównym - na banerze mają pojawić się logotypy różnych firm, które otrzymałam od klienta. Niektóre z tych plików mają rozdzielczość 96dpi inne 72dpi - czy ta rozdzielczość nadaje się do takiego druku? Czy mogę powiększać takie zdjęcia? Tzn. czy mogę wcisnąć ctrl+t w photoshopie i w ten sposób powiększyć zdjęcia?

Bardzo proszę o pomoc, radę. Od tygodnia szukam informacji na ten temat i niestety nic nie mogę znaleźć - większość odpowiedzi tyczy się rozdzielczości baneru a nie jego składowych.

Dziękuję z góry
~Asfodel    13.08.2016 @21:27:37
To coś strasznie kiepsko idzie ci to szukanie.
Po pierwsze: http://www.kursy.fotograficzne.biz/online/library/digicourse/200004/resolution_calculator.html

Po drugie - każdy bitmapowy program graficzny potrafi to policzyć. Otwierasz sobie pliczek np. w Photoshopie, zamieniasz dpi na 100 - tak jak ci potrzebne do projektu, a wymiary całkowite z pikseli na centymetry i już wiadomo, jaką będzie wielkość obrazka po wydrukowaniu.

Po trzecie - żeby uniknąć konfuzji zamień sobie wszystko co wklejasz do bannera na owe 100 dpi, zamiast siedzieć i się nad tym głowić - będzie ci łatwiej się zorientować, które z dostarczonych materiałów są dobre, a które za małe.

Po czwarte - wystarczy zrozumieć, jak działa mapa bitowa. Otóż mapa bitowa składa się z małych kolorowych kwadracików, zwanych pikselami. Jej rozmiary opisuje się dwoma wartościami - ilość pikseli na jednostkę miary występującą w świecie fizycznym - np. 100 dpi oznacza 100 pikseli na cal, oraz całkowitą ilość pikseli np. 800x600 pikseli. Z czego wynika, że jeśli wydrukujesz obrazek 800x600px/300 dpi, a obok niego obrazek 800x600px/100 dpi to ten drugi wyjdzie ci znacznie większy w centymetrach, ale jednocześnie mniej dokładny, bo piksele w nim będą większe.

Po piąte - co do powiększania, to zależy, z jakiej odległości to będzie oglądane. Trochę - jakieś 20% na pewno można rozciągnąć. Nalegaj na dostarczenie lwszystkiego co się da w formacie wektorowym.
~davidpog    14.08.2016 @13:39:05
4 x 1.5m spokojnie 80dpi. Wiecej nie ma sensu. Tworzysz pusty dokument o tym wymiarze dajesz 80 dpi, przestrzen cmyk i nie przypisujesz profilu kolorow.
Wszystko co masz zmieniasz na 80 dpi i docelowy rozmiar przeciagasz do dokumentu docelowego splaszasz obraz i po robocie. wiadomo wszystko co masz ponizej 80 dpi a powiekszysz straci na jakosci. Loga powinny byc zwektoryzowane bo 72 dpi to raczej marnie.
^wilku    15.08.2016 @02:56:03
Jeśli powysyłali ci logówki w jpegach w niskiej rozdzielczości to i tak nie ma znaczenia czy 72 czy 96 dpi, będzie kijowo i tak i tak Proś zawsze o materiały w wektorach - a jak ci ich nie dadzą, to będą sami sobie winni jak wyjdzie niska jakość.

Jeśli pracujesz w photoshopie, możesz po prostu przeciągać pliki do dokumentu z pulpitu, zrobią się z nich smart objecty i nawet jeśli potem będziesz je rozciągał czy zmniejszał x razy podczas projektowania, dalej będą w najlepszej możliwej jakości. To najprostsze i najlepsze wyjście. Ogólnie jak masz wybór, wrzucaj materiały w jak największej rozdziałce, ale i tak w końcu wyżej d... się nie podskoczy i nie wyczaruje z malutkiej foty super jakości.

Aa, i jak to ma być 4x1,5 metra to nawet 80 dpi styknie, powyżej 100 nie ma żadnego sensu.
_______
Nie ma brzydkich projektów, są tylko zgodne z briefem.
^Kazejin    16.08.2016 @09:32:40
^wilku wrzucanie w ten sposób smartów nie jest za dobre jeśli ktoś nie ma doświadczenia i nie wie co wrzuca. Może nie zauważyć w którym momencie jakość zdjęcia się pogarsza.
^wilku    16.08.2016 @14:08:46
Czy ja wiem... wielki format z szopa to w zasadzie jedyną sensowną opcją eksportu będzie spłaszczony tiff... a wtedy smart objecty już nie będą mogły nic namieszać. A podczas procesu projektowania będzie mu łatwiej chyba.
_______
Nie ma brzydkich projektów, są tylko zgodne z briefem.
~davidpog    16.08.2016 @20:00:19
Dokładnie, spłaszczyć i zapisać w .TIFF, a plik PSD zachować sobie na poprawki gdyby miały nastąpić.
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt