Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Sztuka Nowych Mediów
Inne  | 24.09.2016 @10:20:30

~Tola123    24.09.2016 @10:20:30
Cześć, zastanawiam się nad wyborem kierunku studiów. Na czym polega i jak wygląda kierunek Sztuka Nowych Mediów w PJATK? Czego mnie tam nauczą? Czym się różni od Sztuki Nowych mediów na ASP albo WSA? Tak samo pytanie, czego się tam nauczę? Poza tym jakieś opinie o tych szkołach?
^Kazejin    24.09.2016 @13:40:46
Może z innej beczki, a czego chcesz się nauczyć?
~Tola123    26.09.2016 @00:15:19
Od zawsze Interesuję sie rysunkiem i malarstwem, tego się uczę. Chodzę też na zajecia prywatne. Chcę jednak w przyszłości połączyć hobby z pracą. Zależy mi na tym, żeby mieć jakieś studia, aby stac się w pewnym sensie ekspertem w danej dziedzinie. Chciałabym móc na pewno coś kreować, tworzyć. Zastanawiałam się nad sztuka mediów. Czy ktoś może powiedzieć więcej o tym kierunku? Chcialabym coś więcej wiedzieć także o grafice. Jakich umiejetności można nabrać i co robic po tych kierunkach? Nie ukrywam, że ciągnie mnie do animacji również. Czy to może być specjalizacja po którymś kierunku?
+anako    26.09.2016 @06:18:40
Skończyłam ten kierunek wiele lat temu i być może moje refleksje nie są do końca aktualne, jednak nadal widzę w kadrze te same buźki, więc równie dobrze mogę się wypowiedzieć.

Otóz ten kierunek nie wyspecjalizuje Cię w żadnej dziedzinie. Ta szkoła sama nie nauczy Cię niczego na tyle dobrze, abyś po jej skończeniu spokojnie uznała: "Ok, to teraz mogę pracować tu tu i tu.". (kwestia dyskusyjną jest, czy to nie jest reguła każdych studiów, no ale nie mam porównania) (aha, no i oczywiście nie wyklucza to znalezienia pracy "w zawodzie", ogólnie jako grafik "od wszystkiego", po prostu trudno mówić o jakiejś konkretnej specjalizacji)

Dodatkowo niektórzy nauczyciele i profesorowie niekoniecznie orientują się w tych dzisiejszych mediach i raczej bujają w obłokach artyzmu, no ale chyba nie uniknie sie tego w żadnej polskiej artystycznej uczelni.

NATOMIAST liźniesz tutaj wszelkich możliwych dziedzin tejże sztuki nowych mediów - od tradycyjnej grafiki, rysunku czy malarstwa przez fotografię i 3D, aż po animację i montaż filmów. Ta szkoła jest rewelacyjnym pomysłem dla kogoś, kto jeszcze nie skonkretyzował swojego celu, a jednocześnie ma w sobie na tyle dużo energii i motywacji, aby samemu zgłębić poznane tu dziedziny, jeśli go odpowiednio zainteresują.

Mnóśtwo moich znajomych z roku po licencjacie poszło na inne studia - i były to zazwyczaj właśnie specjalizacje tych przedmiotów, które poznali na pejocie. Ktoś się zakochał w animacji, kogoś innego zachwyciło tworzenie gier, jeszcze inna osoba poszła w fotografię. To dały im te studia.

Ja sama nie jestem może najlepszym przykładem, bowiem brnęłam w ilustrację i concept art (chociaż z tego, co wiem, teraz więcej tego na SNM niż za 'moich czasów' ) i to robiłam już od wielu dobrych lat wcześniej. Ale nie żałuje ani trochę tych trzech lat, bo miałam okazję robić naprawdę super rzeczy, które otworzyły mi oczy na nowe możliwości i niewątpliwie rozwinęły mój warsztat pod wieloma nieoczywistymi względami.
ostatnio edytowane: 2016-09-26 06:20:11
_______
http://www.anako.pl - moje portfolio
http://anako-art.deviantart.com - mój deviantART
https://www.facebook.com/anako.art - mój page na Facebooku
~Tola123    26.09.2016 @11:56:29
Dziękuję Ci za obszerną odpowiedź . Twoja opinia dużo mi dała, jeśli chodzi o pogląd na ten kierunek. Jednak chyba nie byłby czymś dla mnie. Czy byłby może jeszcze ktoś, kto opowiedziałby mi na temat samej grafiki oraz rysunku i malarstwa? Czym się obecnie zajmujecie? Jakie szkoły skończyliście? Przymierzam się chyba do wybrania któregoś z tych kierunków a potem w razie czego jeśli nadal będzie mnie to interesowało wybiorę się na jakiś kurs animacji.
~Ramram    26.09.2016 @16:59:06
Wszystko zalezy co chcesz robic. Czy interesuje cie malarstwo i rysunek w sensie komercyjnym - ilustracja, concept art, tatuaz, nadruki czy w sensie sztuki, wystawiania swoich prac w galeriach. To samo z animacja - 2d, 3d, na potrzeby reklamy czy niekomercyjnych festiwali?
*yss    26.09.2016 @18:04:35
Ramram, o tym można zdecydować w trakcie.
Tola, wiele zależy od uczelni, np w Szczecinie malarstwo i nowe media to jeden kierunek baaardzo współczesny. Malarstwo w Krakowie jest bardziej tradycyjne, co nie znaczy zaściankowe; niektórzy po malarstwie (lub grafice) są kopistami, niektórzy robią dobre malarstwo dekoracyjne - tzn takie które wisi po galeriach i kupuje się je do salonu - niektórzy biorą się za niekomercyjną sztukę z najwyższej półki, jeśli mają taką potrzebę. A większość miesza dwie albo i trzy drogi żeby i zarobić i ambitniej coś wykonać od serca. Od ciebie zależy jak wiele wyniesiesz ze studiów (trudno wynieść mało, chyba tylko wtedy, gdy nie jest się kompletnie zainteresowanym sztuką ) i od ciebie zależy, czy i jak będziesz się potem rozwijać. (Czyli w sumie tak jak napisała anako).
_______
...aż się oczy jeżą...
~Tola123    26.09.2016 @19:03:54
Ok, a czy ktoś się orientuje, gdzie można iść, aby studiować malarstwo w trybie weekendowym? (Pracuję) Pochodzę z Warszawy i z tego, co wiem na ASP nie ma takiej możliwości.
~Ramram    27.09.2016 @09:12:05
yss, niby mozna ale duzo latwiej wtedy wybrac wydzial. Sa wydzialy badz kierunki bardziej nastawione na ksztalcenie warsztatowe i takie, ktore bazuja na trendach w sztuce wspolczesnej. To, gdzie ktos bedzie sie czul najlepiej jest w duzej mierze zdeterminowane przez to, w jakim kierunku chce pozniej isc.

Tola123 - malarstwa nie ma zaocznie z dwoch powodow. Po pierwsze jest to kierunek niezbyt popularny i brak chetnych. Po drugie jest to kierunek wymagajacy ogromu pracy na miejscu, w pracowni. Moja opinia jest taka, ze jesli uczysz sie wystarczajaco dlugo, by wymiatac a potrzebny ci jest papiór asp do wystaw - wez jakikolwiek kierunek. Jesli nie wymiatasz a twoim priorytetem jest, by miec zawod tworczy i sie przekwalifikowac - wybierz grafike projektowa badz cos innego, bardziej rynkowego od malarstwa. Takie studia maja wiecej sensu zaocznie (na dziennych i tak pracujesz na komputerze w domu i przychodzisz na korekty raz w tygodniu) i latwiej sie pozniej z tego utrzymac. Rynek jest na tyle chlonny, ze nie musisz bog wie jak wymiatac by zaczac zarabiac.
~Tola123    27.09.2016 @11:32:20
Kształcę się w zupełnie innym kierunku, jesli chodzi o utrzymanie. Nie byłoby to jedynym źródłem. Ale rozumiem, że sama grafika daje więcej możliwości? To znaczy mogę również zorganizować własną wystawę, uczyć gdzieś w domu kultury, bądź innym miejscu?
~Ramram    27.09.2016 @12:03:34
Do tego co wymienilas wyzej studia nie sa ci w ogole potrzebne. Czasem daje jakis profit ale niczego nie warunkuje np.

Kazdy dowolny dyplom magistra sztuki z asp daje ci mozliwosc wejscia na jakies tam oficjalne wystawy, gdzie ten tytul jest wymagany. Nie jest tak, ze bez dyplomu nie beda chcieli nigdzie z toba rozmawiac, bo wiekszosc wystaw tego nie wymaga. A juz spokojnie mozesz zorganizowac swoje wlasna :D

Uczyc tez mozna bez papiera przy czym niektore instytucje (glownie panstwowe) wymagaja uprawnien pedagogicznych np. szkola. Takie uprawnienia mozna zdobyc na podyplomowych studiach na dowolnym uniwersytecie, czasem na asp w ramach kierunku "edukacja artystyczna" <- ale nie zawsze, to zalezy od uczelni czy w programie studiow oferuje blok pedagogiczny dajacy uprawnienia czy nie.

Grafika projektowa daje wiecej mozliwosci ZARABIANIA pozniej, nie samych uprawnien jako takich. Chodzi o to, ze jest to dziedzina z najnizszym progiem wejscia. Jesli jestes juz plastycznie wyrobiona to wystarczy ci rok podyplomowki, by zlozyc portfolio i szukac pracy w sytuacji, gdy zalezy ci by miec kreatywny zawod.

Ale jesli i tak planujesz utrzymywac sie z czegos innego a to traktujesz bardziej jako hobby to w ogole nie zawracaj sobie glowy studiami albo idz na jakiekolwiek zaoczne, ktore cie najbardziej interesuja dla siebie, dla zabawy.
*yss    28.09.2016 @15:19:04
...albo na dobry kurs malarstwa - przygotowawcze do asp są zwykle w porządku. I wtedy zorientujesz się na ile cię to kręci i czy rzeczywiście chcesz to rozwijać. bo w sumie nadal nie wiemy czy chcesz sobie pomalować pejzaże polne i kwiaty dla własnej satysfakcji, czy chcesz to wykorzystywać do projektów - np do ilustracji - czy celujesz w eksperymenty i konkursy, czy podoba ci się środowisko artystów i chcesz chociaż jedną nogą do niego należeć ogólnie biorąc i grafika i malarstwo są fajne, dużo się smaruje farbami i rysuje na jednym i drugim, wykładowcy pomagają tworzyć i znaleźć własny kierunek - i jakoś się to przyjemnie toczy ale pracy wbrew pozorom bywa sporo. Nowe media - no, w zasadzie to samo, na naszej AS nowe media też dziarsko smarują po papierze i robią jakieś eksperymenty malarsko - rysunkowe, chociaż jest to wycelowane raczej w bardzo współczesne trendy niż w typowe malarstwo, co wiele osób krytykuje, no ale jak się idzie na nowe media to się dostaje nowe media

W sumie wychodzi jak zwykle: rób jak uważasz...
_______
...aż się oczy jeżą...
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt