Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

CAB: Nowy początek
Concept art  | 10.10.2016 @22:51:39

1 2 3 Następna strona
~DACAB    10.10.2016 @22:51:39
Od ostatniej bitwy do naszego DACABowego składu doszły dwie osoby które z miłą chęcią przeznaczą swój prywatny czas by bitwy pojawiały się regularnie. Oto oni:

voxmortem http://www.voxmortem.digart.pl/
s88 http://www.s88.digart.pl/

Panowie rzucili już kilka pomysłów na tematy bitew oraz inne propozycje dla rozwoju tematu więc od teraz powinno być naprawdę fajnie.

Chciał bym wykorzystać też ten wątek do przedyskutowania kwestii regulaminu i ewentualnych zmian. Na ten moment mamy kwestie dość mieszaną, tekstury spoko, 3D nie spoko i tym podobne, stojąc gdzieś na środku. Co powiecie na takie rozwiązanie by bitwy na zmianę (lub według innego algorytmu) miały jedną z dwóch form: Jedna czysta forma tradycyjna - kredki, ołówki, tusz, mazaki, farby. Natomiast druga forma tak jak wygląda to zawodowo - wszystko dozwolone. Wydaje nam się że w ten sposób mogli byśmy wyciągnąć więcej zabawy i nauki z bitew. Jakie jest wasze zdanie?
~lee666    10.10.2016 @23:39:29
jestem ZA ..motyw niczym z Inktober.a
_______
troche wyrozumiałości dla samouka ;(
~endrius44    11.10.2016 @08:43:15
Brzmi rozsądnie. Powodzenia
_______
"..a kiedy wjechali na wyniosłość wzgórza oczom ich ukazał się las..."
~sayja    11.10.2016 @11:20:10
Ja tam nie mam nic przeciwko temu żeby ktoś sobie korzystał ze zdjęć, 3D i innych technik (tak długo jak nie korzysta z gotowców i cudzych materiałów). Uchodzi to za ułatwienia i zagrywki nie fair, ale prawda jest taka, że większość i tak robi to nieco nieudolnie.

I przestańcie odnosić się do zawodowstwa. DACAB to nie jest praca z klientem i nigdy nią nie będzie. Tłumaczenie różnych technik tym, że tak robią profesjonaliści jest bardzo chybione.

Tutaj trzeba zrobić ładny obrazek z ładnym designem i już. Tak więc w mojej opinii: jeden rodzaj CAB, dobry regulamin i dobry brief (żeby nie trzeba było się zdawać na organizatorów).
^Kazejin    11.10.2016 @11:42:19
Ale jest jakiś problem w tym żeby traktować to jak prawdziwe zlecenie? Może to moja wyobraźnia, ale wydaje mi się że wiele osób jak nie większość traktuje bitwy jako zabawę ale też przyuczenie do zawodu - innymi słowy trening z tym związany. Stąd te porównania.
~sayja    11.10.2016 @12:11:52
Problem moim zdaniem jest taki, że wiele rzeczy związanych z pracą w zawodzie jest trudne lub niemożliwe do zasymulowania w CABie. Sugerowanie, że udział w bitwie będzie jak praca jest mylący.

Za to rzeczą, która jest faktycznie istotna i tu i tam jest efekt końcowy, więc może lepiej na nim się skupić.

~Deksametazon    11.10.2016 @13:19:43
Uważam, że umożliwienie korzystania z modeli 3d nie będzie fajne.
Nie pamiętam czy kiedykolwiek dostałem choć 1 pkt. w CABie ale i tak traktowałem to jako dobrą zabawę. Zdaję sobie sprawę, że przy moim trybie dnia nie wyciągnę więcej niż 20 minut dziennie na rysowanie. W momencie jak poziom się jeszcze podniesie to nie ma opcji żebym wrzucił cokolwiek konkurencyjnego. Żadna frajda z tworzenia koncept artu jak do walki stają modele 3d. Niedługo będziemy wykonywać figurki 3d na drukarkach i malować je odręcznie nadal posługując się słowem concept. Może źle do tego podchodzę ale ujmę jak na wstępie - NIE, dziękuję.

Odnośnie prac odręcznych - jak najbardziej TAK.
ostatnio edytowane: 2016-10-11 13:21:23
~voxmortem    11.10.2016 @13:44:27
~braingraft- pomysł ciekawy, warty obgadania
_______
Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi.

https://vxm.carbonmade.com
^Kazejin    11.10.2016 @14:00:01
~braingraft raczej wątpię, raz że dla nas kupa roboty, dwa że wyglądało by to tak:

Kategoria reczna:
1. Juzek
2. Adek
Kategoria kolor czarnobiały:
1. Juzek
kategoria wszyscy:
1. Juzek
2. Adek
3. Miecio

I tak dalej. Pomijając jak miały by wyglądać głosowania
^Kazejin    11.10.2016 @14:53:26
No właśnie stąd moje wszesniejsze przedstawienie. W kategorii kolorystyka (co to w ogóle za kategoria?:D) będziemy mieć jednego zwycięzcę w innej kategorii 2 osoby. Niepotrzebne skomplikowanie które poza bałaganem nic nam nie daje.
^Kazejin    11.10.2016 @15:06:53
No tak, ale to jest pomysł który miałby zrobić innym dobrze dla pompowania ego, a my szukamy pomysłu który rozwinie bitwy i da uczestnikom coś świeżego nad czym można pracować i wyłuskać coś z kreatywności.
~Deksametazon    11.10.2016 @16:12:13
Prawdę mówiąc to mając nawet dobry pomysł a brak czasu a tym bardziej umiejętności to i tak nie uzyskasz efektu który ktoś oceni lepiej niż odpicowaną prackę. Jeśli nie będzie to technika mieszana a tylko techniki jednorodne czyli 3d, Digital Painting, Odręczne to prace będzie można oceniać bardziej obiektywnie a wygrany może zdecydować która z pozostałych prac była najciekawsza jeśli chodzi o koncept. Poza tym można jako wymóg zaliczyć opis do pracy.
Ale szczerze powiedziawszy to często zaglądam na forum jak mam chwilę w pracy - i to tylko tutaj sprawdzić czy nie ma nowego konkursu bo jak nie ma to nie mam motywacji. Jakby były częściej to pewnie problem małej ilości uczestników sam by się rozwiązał.
~chmurnik    11.10.2016 @19:07:47
Jak dla mnie, sprawa wygląda tak:
1. Bitwa od zawsze była konkursem z grafiką tworzoną odręcznie, stąd ograniczenia w stosowaniu 3d. Formuła bitwy powinna zostać bez zmian, ewentualnie należy doprecyzować stosowanie modeli 3d, np. że w ostatecznym arcie nie może się znaleźć grafika 3d w swojej pierwotnej postaci - ma całkowicie zniknąć w procesie malowania i być tylko pomocą w tworzeniu a nie treścią pracy.

2. Oczywiście, że w conceptarcie stosuje się powszechnie 3d i że liczy się tylko efekt. Ale tu mamy konkurs, w którym większość głosujących ocenia głównie aspekty wizualne pracy. W mojej ocenie nie można obiektywnie porównać poziomu graficznego prac robionych w 2d i 3d, gdyż są to zbyt odmienne techniki, wymagające innych umiejętności.

3. Podsumowując CABy powinny pozostać z grafiką 2d, mogłyby się pojawić odrębne 3D-CABy.
_______
Visita Interiorem Terrae Rectificando Invenies Operae Lapidem
~1M    11.10.2016 @19:21:47
A może podział 3 stopniowy;
* tradycyjne (rysunek- ołówek, tusz, itp)
** digital (zakres średni - to pewnie można by było dookreślić) (z włączeniem *)
*** bitwa max - 3d i możliwości na całość (z włączeniem * i **)
bitwy mogły by być rozgrywane po kolei na zmianę (lub wg popularności), ważne, żeby niższe poziomy też mogły brać udział - to będzie podkręcać poziom. (Czasem zresztą zwykły rysunek może być lepszy niż nieudane 3d).
Wydaje mi się , że głosowanie powinno być jedno, tak jak było. Chodzi o to, żeby ostatecznie ocenić końcowy efekt a nie oddzielne elementy. Czasem to jest trudne, prawda, ale po to jest ocena..
ostatnio edytowane: 2016-10-11 19:26:00
~sayja    11.10.2016 @19:57:53
jak to nie można porównać pracy 2d i 3d, na końcu przecież wrzucasz jpg'a.
Jeśli jeszcze wprowadzicie jakieś kategorie pod kątem techniki to będzie po 4 uczestników.

Po prostu zezwólcie na wszystko i dajcie rozstrzygnąć ludziom, przecież tu i tak oni głosują i nie ma mowy o jakiejś sprawiedliwości

Gadu gadu, a już dawno mógłby być następny temat. 3 osoby tym zarządzają i jest przestój.

^Kazejin    11.10.2016 @20:27:47
~sayja dobry chłopak, zawsze wie jak uderzyć w temat. Ale wiesz tu jest jak na budowie, dwóch patrzy jeden robi więc na temat trzeba czekać, takie życie.
~voxmortem    11.10.2016 @20:39:46
Jechałem tramwajem nie mogłem liczyć głosów w ankiecie
_______
Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi.

https://vxm.carbonmade.com
~adriannaforys    11.10.2016 @20:43:26
Moim zdaniem nie ma co rozgraniczać - dobra praca, nawet typowo komiksowa/malarska, obroni się sama. Bez sensu robić jakieś sztuczne podziały na siłę, bo jak ^Kazejin słusznie napisał "wiele osób jak nie większość traktuje bitwy jako zabawę ale też przyuczenie do zawodu - innymi słowy trening z tym związany". Nie ma co od początku tworzyć sobie ograniczeń w tym temacie, bo potem ciężko wyzbyć się tego nawyku (wiem po sobie:P).

Innym problemem jest, że ocenia się prace pod kątem pięknego i dokładnego wykończenia, niż ciekawego i spójnego designu, ale na to nic się nie poradzi :P

Bitwy tradycyjnymi mediami jakoś kompletnie mi nie pasują do zagadnienia.
~chmurnik    11.10.2016 @20:50:46

~sayja
chodzi mi o to, że jak chcesz porównać poziom rysunku odręcznego z poziomem grafiki 3d? będziesz oceniał czystość linii? dynamizm pozy? skomplikowanie i mnogość elementów w pracy? przecież tworzy się je zupełnie inaczej. To tak jakby porównywać malarstwo z rzeźbą. Możesz oceniać tylko treść, czyli koncept. Ale jak już pisałem, koncept jest tylko jedną z rzeczy na które patrzą oceniający, wydaje się że ważniejszą (wbrew nazwie bitwy) jest poziom wizualny.
_______
Visita Interiorem Terrae Rectificando Invenies Operae Lapidem
~sayja    11.10.2016 @22:58:03
~chmurnik - no myślę, że można. Wszak każdy art rządzi się tymi samymi prawami i te same rzeczy decydują o jego poziomie. To czy ktoś będzie rzeźbił 2h zbroję tylko po to żeby mieć realistyczny światłocień to już decyzja tej osoby. Ładny rendering artu nie czyni.

~organizacja - litości
~lee666    12.10.2016 @01:20:54
moim zdaniem stosowanie grafiki 3d w bitwach stymuluje pozostałych do podnoszenia swoich umiejętności ...w końcu w minionej bitwie wygrała praca w pełni digital paintingowa ...i tak jak napisano wyżej: w bitwach na digarcie głosuje się na warsztat i ładny obrazek a nie precyzyjny 3d design ... tradycjonaliści i graficy 3d powinni sie nawzajem stymulować w tych bitwach podnosząc mimowolnie poziom samego CABa ..moim zdaniem używanie modeli 3d jako bazy nie jest złem czy oszustwem, w końcu jest to tylko droga jaką obrał dany artysta ... jeden spędza 3 lata na opanowaniu grafiki 3d a inny inwestuje ten czas w masterowanie koloru.

Zabraniając użycia grafiki 3d mimowolnie segregujecie artystów na tych których chcecie tutaj i nie chcecie...

może tylko pier..ole ..w końcu jestem nieobiektywny ;/
_______
troche wyrozumiałości dla samouka ;(
~S88    12.10.2016 @04:21:49
Są wątpliwości to jest wątek by o nim wspólnie porozmawiać. Więc nie ma co się spinać, a tym bardziej dawać niepotrzebne przytyki. Będzie wręcz niemożliwe stworzyć rozwiązanie które zadowoli wszystkich ale konsensus jest potrzebny a temat 3d wraca jak uchodźca po zasiłek. Mieliśmy duże wątpliwości czy zakładać ten wątek. Śmialiśmy się że to jak otwieranie puszki pandory więc proszę o wasze zaangażowanie i wyrozumiałość by tym się nie stał.

Każde działanie twórcze opiera się na zasadzie 3K (Koncepcja, Kompozycja, Konstrukcja) i niezależnie czy działamy mediami tradycyjnymi, digitalem czy 3d odbiór pracy leży w jakości jej wykonania oraz spełnieniu 3K. Życie pokazuje że praktycznie zawsze wygrywają prace dobrze i ładnie wykonane mieszczące się w założeniach bitwy posiadające swój charakter i oryginalność a nie realizacje które od strony pomysłu/mechaniki/rozwiązań odpowiadają wybitnie na temat, a są zauważalnie gorzej wykonane. Prace 3D cały czas stanowią tutaj pewną egzotykę z racji aktualnego regulaminu i nie widzę nic złego w stopniowym wprowadzaniu nowych rozwiązań w celu rozwijania DCAB oraz żeby sprawdzić jaki będzie mieć to wpływ na jakość i ilość nadsyłanych prac. Ostatnie 2 bitwy pokazują że korzystanie z 3d nie jest żadnym przepisem na sukces. Media tradycyjne są otwarte cały czas i prawie nikt z nich nie korzysta, możliwe że dopuszczanie prac 3d będzie miało chwilowy skok popularności ale opanowanie programów okaże się dla wielu za trudne lub za bardzo czasochłonne. Niektóre kategorie tematów mogły by mieć większe zainteresowanie poprzez dopuszczanie 3d jak vehicle design, czy weapon design (zwłaszcza s-f). Bitwy stricte "unplagged" uważam za bardzo wymagające i mam wątpliwości w ich zainteresowanie. Ponad to bitwy rysunkowe i malarskie są już na digarcie co prawda nie są koncepcyjne ale są. 3D mogło by mieć przymus dodawania linku do surowych meszy + wipów wykorzystanych w pracy jeżeli mają trafić do wątku z głosowaniem. Każdy wie że gotowców jest sporo w sieci stąd na pewno część obaw o jakość prac w zestawieniem z umiejętnościami twórcy. Wiąże się to z rzeźbieniem całej sylwetki a jak ktoś nie potrafi narysować czegoś anatomicznie to na pewno nie wyrzeźbi, a taki powykręcany mapet nie obroni się w bitwie. Może takie rozwiązania dały by kredyt zaufania do 3D? Raczej nie zakładał bym jeszcze konkretnego kalendarza z częstotliwością bitew 2+3d i zrobimy z 1-2 bitwy na próbę żeby zobaczyć jaki będzie odsetek nadsyłanych prac, ich poziom oraz jak wypadną na tle innych prac. Da to wgląd czy jest się faktycznie czego obawiać czy okaże się że drzemie w tym potencjał który warto rozwijać.
~LeMatt    12.10.2016 @09:47:33
Kiedy nowy temat?
^Kazejin    12.10.2016 @10:12:28
~LeMatt tego nie dotyczy wątek więc nie offtopuj. Dla Twojej informacji - w tym tygodniu.
~wujagimel    12.10.2016 @12:34:45
Uważam, że bitwa 3D to powinna być osobna rywalizacja. To by naprawdę było bardziej fair i też chyba bardziej rozwijające dla tych, którzy chcą iść w kierunku modelowania. Niezależnie od decyzji w tej sprawie - umieście zmiany w regulaminie - z szacunku dla tych co organizowali i brali udział przed Wami i będą brali po Was.

Jeśli chodzi o kwestie technik tradycyjnych - z jednej strony chcecie wprowdzić 3D, iść z duchem czasu i w kierunku profesjonalizmu a z drugiej chcecie zrobić krok wstecz z bitwami w technikach tradycyjnych. Ja tu widzę jednak pewną sprzeczność.

Argumentem przeciw takiemu podziałowi jest też frekwencja, która w bitwach nie sponsorowanych jest zwykle niespecjalnie duża a jak wprowadzimy ten podział obawiam sie sytuacji, gdzie rywalizuje tylko kilka prac. Pod koniec ostatniego okresu regularnych bitew w finałach bywało jedynie po 6-8 prac (zdarzało się, że zupełnie nie ma na kogo głosować).

Pomijając kwestie regulaminowe, mi w bitwach najbardziej brakuje chyba jednak wiekszego wsparcia i dobrego ducha przyjacielskiej rywalizacji. Tzn. coraz rzadziej spotyka się już jakieś naprawdę konstruktywne komentarze, overpainty itd. Jak zaczynałem brać udział kilka lat temu było tego znacznie więcej...

Nie wiem jak to przywrócić (na pewno nie nakazem), domyślam się, że w bitwach z nagrodami będzie z tym trudniej, ale wydaje mi się, że to jest podstawowy problem obecnie. Że nie ma się poczucia, że bitwa czegoś mnie nauczyła...Pewnie każdy musi spróbować zacząć od siebie...

Doceniłbym też, gdyby w wątku z głosowaniem przy punktacji pojawiało się krótkie uzasadnienie (kilka słów). Nie jako obowiązek, ale możnaby zachęcać do tego. To mogłoby być cenne dla uczestników...

Kiedyś bitwy były takim bastionem samodoskonalenia, to gdzieś chyba umknęło...
ostatnio edytowane: 2016-10-12 12:37:07
1 2 3 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt