Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Jak zaczać swoja pierwsza przygodę z rzezbieniem w sposób tradycyjny?
Sztuka ogólnie  | 17.10.2016 @19:59:41

~Elijahu    17.10.2016 @19:59:41
Witam serdecznie.
1) Chciałbym się dowiedzieć jaki miałbym wybrać materiał do rzezby w zaciszu domowym.Zastanawiałem się nad modelina,lecz nie wiem czy wybór jest słuszny?
2) Jakich potrzebowałbym na samym poczatku narzedzi?Jest ich dość sporo w sklepach plastycznycj,lecz nie mam pojecia jakie wybrać?
3) Czy jeszcze do rzezbienia będzie mi coś potrzebne?Może jakiś niewielki stół obrotowy?
4) Czy znacie jakieś ksiażki,albo ciekawe rzeczy na temat rzezbienia?
*yss    18.10.2016 @08:36:18
Glina ze sklepu dla plastyków, prosty zestaw szpatułek, jakaś folia ochronna i gazety na stół i lepisz.
Postaw sobie jakieś zadanie - kot, pies, stopa i bierz się do lepienia Z modeliny to małe elementy dekoracyjne albo zabawki wychodzą sensownie. Poza tym droga jest. Do ćwiczeń kompletnie bez sensu. Nie cuduj z książkami, zacznij lepić a potem się zobaczy.
_______
...aż się oczy jeżą...
~Elijahu    18.10.2016 @12:51:03
yss

A czy gliny potem nie trzeba wypalać w piecu?
*yss    18.10.2016 @13:13:02
Elijahu: ty się chcesz uczyć czy od razu robić wiekopomne dzieła ceramiczne? Naucz się najpierw jak lepić i dłubać, a potem się zastanawiaj nad dalszymi działaniami i materiałami. Taka jest moja opinia w tej sprawie - zmyliło mnie być może określenie "pierwsza przygoda z rzeźbieniem". Zwykle od tego się zaczyna. Od lepienia w glinie bez żadnego wypału. Szkice rzeźbiarskie po prostu.
_______
...aż się oczy jeżą...
~Elijahu    18.10.2016 @13:17:39
yss

A czy pózniej po skonczeniu pracy z gliny,nie trzeba jej wypalać w piecu?Praca się po jakimś czasie nie rozleci,jakbym jej nie wypalił?Ja pierwszy raz mam z tym tematem do czynienia,więc stąd moje pytania

W czym ONI modeluja?

https://www.youtube.com/watch?v=V5CT_3c_aN4
https://www.youtube.com/watch?v=YxZEA5eOIOU
https://www.youtube.com/watch?v=o0N-UIp-Cnw
ostatnio edytowane: 2016-10-18 13:32:37
_______
https://www.youtube.com/channel/UCwel40GwhI41YE4E1qUymFA
*yss    18.10.2016 @16:20:40
Tak, ona się rozleci, jeśli nią rzucisz. Zaschnięta glina zostawiona w spokoju wcale się nie pali do rozlatywania tak szybko.

To trochę jakbyś martwił się o oprawę - passe partout - szkło czy pleksi - i rodzaj ramy - drewno, mdf, metal - tak już na zaś, przed rozpoczęciem nauki szkicowania ołówkiem Bo przecież tak bez niczego to dzieła się rozmażą i pogniotą zapewne.

Naucz się najpierw o co chodzi z formą przestrzenną a potem sobie będziesz kombinować, drewno, glina, metal, druty, styropian, karton, zdechłe nietoperze ze wszystkiego można robić rzeźby, ale czy możesz proszę najpierw zacząć a potem martwić się o utrwalanie, rodzaj postumentu i wydawnictwo, które najlepiej wyda twój album z rzeźbami?

Mój znajomy robi cudowne minimalistyczne rzeźby z gipsu, po prostu naszpachlowując gips wg dość ekspresyjnego szkicu na stelaż metalowy lub drewniany, ale gwarantuję, że od tego nie zaczynał zaczynał od nietrwałego lepienia w glinie. Jak każdy. Jak ci szkoda twoich wiekopomnych ulepek z gliny, których nawet nie robisz, ale już padasz na twarz przed nimi to je sobie fotografuj - i to jest akurat bardzo dobry pomysł, bo będziesz widział postęp. Ewentualny. Jeśli w ogóle zaczniesz.
_______
...aż się oczy jeżą...
*yss    18.10.2016 @16:23:44
A oni rzeźbią nie wiem z czego, może takich mas które się utwardzają same - takie cuchnące, do kupienia w sklepach plastycznych. Ale oni wiedza, co i jak chcą lepić. A może lepią z masy polimerowej - po prostu ich na to stać
Ciekawe jak działa ten palnik, bo to albo ma suszyć albo właśnie wypalić obiekt, palnik jest gorący jak pies i może wystarcza? Nie wiedziałam, że tak można.

Aha: malutkie ludziki laleczki możesz lepić z modeliny, jest taka w kostkach po pół kilo albo i kilo - zmyliłeś mnie tą tradycyjną rzeźbą.
_______
...aż się oczy jeżą...
~Elijahu    18.10.2016 @17:37:41
yss

Właśnie chciałbym robić takie rzeczy jak na tych materiałach wideo powyżej.Więc chyba modelina będzie najlepsza - muszę pokombinować A takie lepienie jak na tych materiałach wideo to nie techniki tradycyjnę w rzezbie?
*Okoolarnik    18.10.2016 @17:59:57
na początek to nawet gline bym polecał, kosztuje jakieś grosze, wiec jej nie szkoda marnować, kupisz w fabryce cegieł parę kilo i możesz jechać.
W plastykach i na asp to wszędzie jeszcze glina jest w użyciu.
jak się trochę wprawisz to kupisz sobie modelinę, jak za rok-dwa zrobisz już coś co chciałbyś zachować dla potomności to wtedy możesz myśleć o wypalaniu.
Na początek najlepiej jakieś główki porzeźbić: znajdź sobie modela(kogokolwiek, chodź starzy ludzie najlepiej się nadają), posadź przed telewizorem, niech sobie ogląda a ty lepisz w tym czasie.

generalnie tak w warunkach szkolnych po ulepieniu jakiegoś dzieła w glinie to się je wyrzuca zawsze do zbiornika z gliną z powrotem.
*yss    19.10.2016 @10:52:30
Elijahu nie, to jest lepienie figurek z bajek tudzież zabawek, sztuka ilustracyjno użytkowa chyba, że chodziło ci o to, że nie chcesz robić instalacji ze starych telewizorów tylko po prostu tradycyjną techniką.

Tu jest przykład hiperrealistycznego lepienia głównie z żywicy. Wcale nie bajkowy a jaki sympatyczny.
https://3.bp.blogspot.com/-0AmAPMGCZRw/U8hDI7KzFMI/AAAAAAAACWE/eaHCs3IWh9s/s1600/DSC_0516.jpg
Też na szkielecie to jest robione. Malowane potem.

Lepić każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale serio zacznij od gliny i ulep 10 form - dłoń, stopę, głowę, najlepiej z modela, ulep sobie shreka jak chcesz, proszę bardzo, ale gdybyś był tak uprzejmy i puścił temat utrwalania, który trzymasz tak kurczowo i poszedł po glinę..... a potem chętnie się przyłączę do tematu idealnego lepiszcza które można utrwalać w domu, bo trochę za mną chodzi lepienie drobiazgów.

Jeśli masz ogród można robić wypał niezbyt dużych obiektów w starej blaszanej beczce. ludzie od gliny i ceramiki będą wiedzieć dokładnie co zrobić aby uzyskać niezbędną do danej gliny temperaturę (każdy rodzaj gliny ma inną temperaturę wypału), temat ciężki i bolesny, a może być poszedł na zajęcia z ceramiki w lokalnym MOKu? Często bywają takie zajęcia albo warsztaty - w celu opanowania wypału jak już przyjdzie na niego pora.
_______
...aż się oczy jeżą...
~sayja    19.10.2016 @12:51:20
polecam zajrzeć na
http://www.planetart.pl/

Można tam spokojnie zamówić sobie wszystko co trzeba i produkty są top class.
~Elijahu    27.10.2016 @15:03:09
Zamówiłem sobie parę rzeczy ze sklepów plastycznych zwiazanych z modelowaniem.Także dziękuje wszystkim serdecznie za odpowiedzi Temat uważam za zamknięty
+trzypozycje    27.10.2016 @16:31:00
Polecam zacząć od czegoś co pod ręką, nawet z własnego organizmu. Następnie wyschnięte gumy do żucia, a potem już śmiało w spiż.
_______
I'm about to blast heat
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt