Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Czym szkic pod pastele olejne
Malarstwo  | 23.10.2016 @08:26:32

~bionik712    23.10.2016 @08:26:32
Postanowiłem tez, obok malarstwa olejnego pobawić się pastelami olejnymi. Wykonałem ładny szkic na kartonie czarną pastelą w kredce i zacząłem rysować (czy może malować). Wszystko to zaczęło mi się mazać - szkic wylądował w koszu. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wykonanie szkicu pastelą w kolorach jakie mają być na obrazku, ale to trochę kłopotliwe, ewentualnie w jakimś neutralnym kolorze (jednym też może nie przypasować do całego obrazu). Próbowałem zamalować pastelą szkic ołówkiem, ale grafit prześwitywał (może jakbym malował i malował w końcu by go zakryło). Przychodzi mi też do głowy pomysł, aby szkic pokryć fiksatywą (na razie jeszcze nie nabyłem), ale nie wiem czy to dobry pomysł.
*yss    23.10.2016 @10:02:21
lekki szkic ołówkiem HB
albo bezpośrednio pastelami olejnymi, jasnym odcieniem.
_______
...aż się oczy jeżą...
~bionik712    25.10.2016 @19:20:30
Jednak nie polecam ołowka. Może to kwestia tonacji, kolorystyki, ale mi przebijało, a powierzchnia była już tak śliska od pasteli, że już nic nie przyjmowało więcej.
~1M    25.10.2016 @22:34:55
Ale szkic to powinien być tylko zarys, 'rysunek - mgiełka', ewentualnie nawet punktowo tylko zaznaczone odległości lub wysokość czegoś tam co chcesz ująć. I ołówek - tak jak pisze *yss - HB, albo nawet twardszy (zastrugany); użyty lekko - jeśli po zrobieniu szkicu po drugiej stronie przebijają linie ołówka tzn, że zbyt mocno naciskasz. A jeśli użyjesz miękkiego np 4B i jeszcze zacieniujesz - grafit utworzy warstewkę, po której pastel się ślizga.
Ogólnie ołówek do szkicu jest bardzo dobry, a też czasem jeśli przebija - nie szkodzi.
Możesz też zrobić szkic pastelą tylko raczej nie czarną! Użyj koloru w tonacji, który przewidujesz użyć w dalszej części pracy, raczej jasnego, i też lekko z wyczuciem.
~pracowniakafka    15.11.2016 @11:29:10
A czy docelowy obraz będzie jakąś reprodukcją, czy też inwencja własna? w sensie, będziesz malował na podstawie zdjęcia?
_______
Kopie obrazów i płytki ręcznie malowane
http://www.kaf-ka.pl
~WojtekR    15.11.2016 @11:53:50
Pastele olejne to pomyłka. Odradzam bawienie się nimi, bo to strata czau.
*yss    15.11.2016 @14:39:08

kolejny ekspert
jesteśmy
prawdziwym
eksporterem ekspertów
_______
...aż się oczy jeżą...
~WojtekR    15.11.2016 @15:34:03
No widzisz jaką masz ostrą konkurencję.
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt