Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

lightroom utracone dane
Programy  | 03.11.2016 @13:30:24

~Kolrek11    03.11.2016 @13:30:24
Witam mam problem gdyż zaimportowałem z dysku zewnętrznego zdj do lightrooma po przebraniu i posortowaniu zdjęć nie wiem jakim cudem ja to zrobiłem skasowałem wszystkie zdj z dysku po przez lightrooma i mam pytanie jak to przywrócić czy wogole sie da to jakoś prywrocic wszystkie zdj na dysk lub do lightrooma spowrotem proszę o pomoc to dla mnie ważne z góry dzięki za odpowiedzi
*eleroo    03.11.2016 @14:00:39
Da się pod warunkiem, że nic nie robiłeś na kompie od tego czasu, no i jeśli nie masz pojęcia o odzyskiwaniu danych to możesz mieć z tym kłopot. Są firmy, które się zajmuja takimi rzeczami. Zastanów sie jak ważne dla Ciebie są te zdjęcia. Najważniejsze pytanie: Jesteś pewien, że skasowałes zdjęcia z dysku, a nie tylko z katalogu LR?
~Kolrek11    03.11.2016 @14:08:58
Wlasnie tu jest kłopot ponieważ grzebalem troche ale zdaje mi sie ze nie spowodowalem nic zlego a jeśli chodzi o zdj na dysku jestem pewien ze nie ma ich przed utrata bylo ich ok 10 000 teraz jest 800 niewiem jak to zrobilem jestem poczatkujacym użytkownik iem lightrooma wiedz prosze mi wytłumaczyć o co chodzi z ta bibloteka
*eleroo    03.11.2016 @14:14:27
Przeciez Ligtroom wysyła monit i pyta czy chcesz usunąć zdjęcia z dysku, musiałeś sie na to zgodzić, ech.

Tu masz linka ze wszystkimi informacjami jakich pottrzebujesz, idź poczytaj:
https://helpx.adobe.com/pl/lightroom.html
~Kolrek11    03.11.2016 @14:23:30
No tak pokazal taka informacje o usuwaniu danych tylko ja glupi myslalem ze on skasuje mi z lightrooma a nie z dysku twardego kliknąłem i stracilem dane dzieki za linka zaraz sb ogarne i poczytam ale moze masz jakis pomysl zeby je odzyskac do wazne dla mnie
*eleroo    03.11.2016 @14:45:36
Pomysł to ja mam, ale jeśli nie masz o tym pojęcia to będzie to bardzo trudno przeprowadzić... jeśli to sparwa "życia i smierci" skontaktuj się z jakąs okoliczną firmą odzyskująca dane. Przede wszystkim nic nie rób na tym kompie, bo każda operacja zapisu na dysku zmniejsza szanse na odzyskanie tych danych. I nie jest to kwestia tego, że ty będziesz cos zapisywał przez klikanie "zapisz", aplikacje w tle dokonuja mnóstwo takich operacji, nadpisując utracone dane, a każde nadpisanie bardzo ogranicza szanse na odzyskanie danych lub wręcz to uniemozliwia. Nie pytaj dlaczego, bo to za dużo tłumaczenia, niestety... Tak, jesli poprosisz o to firmę, będzie to kosztowało, no ale niestety nierozważne dysponowanie danymi i nieuważne czytanie kosztuje i to często sporo. Lightroom ma te komunikaty tak skonstruowane, żeby nie pozostawiać wątpliwości. Tylko kasowanie z kolekcji nie ma żadnego wpływu na strukturę danych, bo w kolekcjach siedzą fantomy plików (zostaja nawet w katalogu lightrooma). Każda operacja na folderach powoduje zmiany w tych folderach.

Weź poszukaj tych plików ręcznie może? Bo jeśli nie jesteś pewnien co robisz, to może Ty ich wcale nie skasowałeś fizycznie, a tylko usunąłeś powiązania z programem i lightroom ich nie widzi a one sobie grzecznie siedzą w katalogu na dysku i sie z Ciebie smieją. Oby. Powodzenia.
*eleroo    03.11.2016 @15:05:24
Tak sobie pomyślałam, co z kartą, na której pierwotnie były te foty? Robiłeś już na niej jakieś zdjęcia? Jeśli nie, to dużo prościej będzie odzyskać je z karty niż z dysku.
*WojtekHnat    03.11.2016 @15:07:47
Recuva- jeśli nie nadpisałeś danych powinieneś odzyskać.
_______
Idę...

Może kiedyś dojdę.

http://wojtekhnat.tumblr.com/
'Lucanus    03.11.2016 @15:08:30
Jak dobrze pamiętam to Lightroom i tak usuwa pliki źródłowe do kosza, jeśli chce się je usunąć "na twardo".

~Kolrek11    03.11.2016 @17:27:41
eleroo tytaj nie ma takiej opcji zeby przywrócić z kary bo te zdj na dysku sa skladowane od ponad 6 lat wiedz to nie jest tak ze yo sa zdj np z wczoraj tylko z iluś lat
~Kolrek11    03.11.2016 @17:32:07
WojtekHant ty mi nawet nie mow o tym gownie recuva ze tak sie wyrażę to jest smiec nie program co z tego ze odzyskuje pliki tylko ze wiekszosci sa niedo odczytuisa uszkodzone unnym programem odzyskiwalem easy recovery on jest dobry odzyskal mi prawie wszystko tylko ze bez folderow a ja potrzebuję z folderami bo to jest 10 000 zdj wez to sirtuj bez folderow
~Softlight    04.11.2016 @20:33:16
Z folderami w tym wypadku raczej nie da rady. Cieszyłbym się, że w ogóle coś udało się odzyskać
_______
So may it secretly begin...
~Softlight    04.11.2016 @21:01:20
A tyle się mówi o cyklicznym wykonywaniu kopii zapasowych - jak widać chyba za mało
Nauczka, żeby wykonywać regularny backup
_______
So may it secretly begin...
*eleroo    05.11.2016 @19:29:01
Jest taki dowcip, który wcale nie jest dowcipem a njparawdziwsza prawdą, że ludzie dzielą się na tych co nie robią backupy i tych co będą robić

Cieszę się, że udało się uratowac fotki - na przyszłość czytaj dokładnie komunikaty aplikacji i nie klikaj ok jeśli nie jesteś pewien jaka operacja zostanie wykonana na danych. Inna rzecz to rzeczywiście, jak ktoś tam wyżej zauważył, lightroom wywala wszystko do kosza, zapomniałam o tym, więc pliki są cały czas na dysku.
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt