Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Tablet graficzny - kilka pytań laika
Sprzęt, aparaty...  | 06.11.2016 @13:20:21

~poofodeibohr    06.11.2016 @13:20:21
Witam serdecznie forumowiczów .

Ostatnio znalazłem stary tablet i pomyślałem, że może to najwyższy czas aby spełnić swoje dawne marzenie i choć trochę nauczyć się rysować. Tablet to Wacom, ale jakiś niskobudżetowy (CTF-420) i zdaje się był on reklamowany raczej jako model biurowy, lub dla dzieci, a kosztował ułamek ceny prawdziwego Wacoma. W związku z tym mam parę pytań.

1. Czy taki tablet w ogóle nadaje się do precyzyjnego rysowania? Nie miałem do czynienia z urządzeniami wyższej klasy, jednak tu ciężko jest mi narysowań cokolwiek prosto. Sprawdziłem tablet przy linijce i o ile poziome linie wychodzą idealnie, to pionowe już nie bardzo, a ukośne są całkiem mocno powyginane jak na mój gust. Czy to cecha wszystkich tabletów i trzeba po prostu nabrać wprawy aby to korygować, a moje wyobrażenie o pracy na takim urządzeniu jest wyidealizowane, czy po prostu ten model wyjątkowo badziewny?

2. Ekran mam 21:9, a tablet wydaje się mieć proporcje starych monitorów kineskopowych. Czy to będzie przeszkodą w nauce rysowania, czy można się po prostu przyzwyczaić? Ewentualnie ma jeszcze drugi ekran o bardziej standardowych proporcjach (16:10) ale aktualnie nie używam, bo nie mam go gdzie postawić, jednak w razie gdyby było to niezbędne to coś wymyślę.

3. Może lepiej odpuścić sobie ten tablet, kupić piórko do iPada i tam próbować swoich sił?

4. Jeżeli tablet jest jednak w porządku to jak nauczyć się go "czuć"? Czy są jakieś polecane podstawowe ćwiczenia, coś jak odpowiednik "pajączków" na gitarze? Przyznam, że póki co jestem bardzo rozczarowany tym Wacomem i z rysowaniem na kartce papieru, (gdzie mimo wszystko jednak jestem w stanie postawić okrągłe kółko) nie ma to wiele wspólnego .
+anako    06.11.2016 @13:51:34
O, staruszek Wacom Volito W czasach, kiedy Intuosy kosztowały fortunę, to był całkiem niezły tablet za niewielką kwotę. Jednak obecnie najtańsze Wacomy mają bebechy starych Intuosów, a technologia z Volito dawno przeszła do lamusa.

Do nauki zalecałabym jednak kupno nowego tabletu. Różnica w technologii i komforcie jest tak wielka, że nie ma co przyzwyczajać się do starych rozwiązań (słaba czułość, mały rozmiar, zły aspet ratio), tylko od razu usiąść do nowych.
Już nawet pomijam fakt, że Volito od dawna nie jest wspierany przez Wacoma i po prostu sterowniki mogą nie dać rady w programach graficznych - i stąd też mogą wynikać Twoje problemy opisane w pierwszym punkcie.

....zwracając jednak uwagę na meritum - jeśli celem Twoim jest nauka rysunku w ogóle, radziłabym mimo wszystko zacząć od kartki i papieru. O iPadzie nawet zapomnij, nie wyobrażam sobie nauki rysowania od podstaw na czymś, co wymaga już jakiejśtam bazy. O ile jeszcze z tabletem stacjonarnym możesz próbować, mając zapas dobrych tutoriali do np Photoshopa, uczyć się rysowania od zera, to jednak nic, ale to absolutnie nic nie zastąpi tradycyjnego "trzaskania" szkiców na początku swojej przygody z rysunkiem.
ostatnio edytowane: 2016-11-06 14:31:52
_______
http://www.anako.pl - moje portfolio
http://anako-art.deviantart.com - mój deviantART
https://www.facebook.com/anako.art - mój page na Facebooku
~poofodeibohr    06.11.2016 @15:13:02
Co do sterowników to używam Linuksa gdzie ten tablet działa od razu po podłączeniu. Opcja z papierem i ołówkiem/kredkami/farbkami raczej u mnie odpada, szczególnie że uzdolnień plastycznych nie posiadam i tylko dzięki możliwościom edycyjnym programów graficznych mogę nieśmiało liczyć na jakiekolwiek zadowalające efekty. Także kupno nowego tabletu nie wchodzi w rachubę - z tego co widzę cena Wacomów większych od mojego zaczyna się od 800 zł, a bardzo możliwe, że w moim przypadku byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto.
~AZAKIEL    06.11.2016 @15:56:08
i tutaj się mylisz kolego, wacom oprócz intuosów robi też "tanie ale dobre" tablety "na każdą kieszeń", szczególnie polecam model WACOM ONE (w rozmiarze A5) o symbolu CTL-671 (bo są jeszcze mniejsze z tej serii) który od intuosa rózni się głównie brakiem wiekszej ilosci przycisków i brakiem rozpoznawania nachylenia piórka (z którego mało kto korzysta). Tablet WACOM ONE w tym rozmiarze mozesz kupić już za około 240zł.

Ponizej pare tekstów na jego temat:

http://www.spidersweb.pl/2014/11/one-by-wacom-biedronka.html#comments-disqus

http://fotoblogia.pl/1230,wacom-z-biedronki

http://www.frazpc.pl/aktualnosci/927381,tablet-graficzny-z-biedronki---one-by-wacom---wrazenia.html

Te tańsze tablety Wacoma (mam na mysli serię ONE) nie są dostepne w duzych formatach ale skoro jak piszesz nie masz uzdolnien plastycznych to duzy tablet i tak nie jest ci potrzebny.

możesz też spróbowac tablet innych firm np HUION lub Yiynova , podobno są całkiem niezłe (nie to co te tragiczne Aipteki i Pentagramy kiedyś) a są też sporo tańsze niż flagowe modele Wacomów
_______
1. Najpierw czwicz tak długo aż trudne stanie się łatwe
2. Potem czwicz tak długo aż łatwe stanie się piękne
^wilku    06.11.2016 @16:30:50
Wacom One zdecydowanie najlepszy wybór na pierwszy tablet. Tani i technologicznie to samo co nowe Intuosy nie-pro.
_______
Nie ma brzydkich projektów, są tylko zgodne z briefem.
~poofodeibohr    06.11.2016 @17:03:17
Nie widziałem w ogóle tych tanich modeli na stronie wacom.pl. Tylko pytanie w czym taki One będzie lepszy od tabletu który już mam? Z opisów do których linki wkleiłeś kompletnie nic nie wynika, gdyż do maziania masek po zdjęciach nawet mój Volito nadaje się znakomicie, za to znalazłem pewnie nieścisłości, bo recenzent twierdzi że tak niska cena wynika wyłącznie ze skromniejszego wyposażenia. Jednak (pomijając przyciski, które raczej majątku nie kosztują) podobnie wyposażone są dwukrotnie droższe Intuosy (nie Pro), więc różnica w cenie musi wynikać z czegoś innego. Ponawiam pytanie: czy na tanim tablecie krzywe linie rysowane od linijki to normalne zjawisko, a jeśli tak to czy zachowanie takie ulega poprawie przy droższych modelach?

Co do innych firm to raczej nie biorę pod uwagę. Pracuję na Linuksie gdzie wsparcie dla Wacoma było chyba od zawsze i jest ono od razu wbudowane w system. Być może da się odpalić tamte tablety kombinując, ale gwarancji nie ma żadnej i przy każdej aktualizacji jądra albo XOrg zabawa rozpoczynałaby się od nowa. Z resztą jeśli miałbym kupować nowy tablet to nie ma dla mnie większego problemu aby nabyć nawet Intuosa Pro jeśli faktycznie tylko taki zapewnia odpowiednią dokładność, tyle że nie widzę racjonalnego powodu dla takiego zakupu, przynajmniej na chwilę obecną.
~AZAKIEL    06.11.2016 @17:55:29
nie jestem w stanie ci odpowiedzieć na ile realnie lepsze czy gorsze są tablety firmy Huion lub Yiynova, może napisze ci to co wiem:

..z tego co piszą w necie to Y ma lepszy serwis niż H, i tablety obu firm są oparte o troche inną technologie niż to co siedzi w Wacomach (pewnie kwestia Patentów) wiec zapewne nie jest to indukcja elektromagnetyczna tylko cos innego bo piórka w tych tabletach muszą być zasilane, np. Huion sprzedaje dwa rodzaje piórek do swoich tabletów (bateryjne i bezbateryjne ale te drugie też wymaga zasilania (nazwa jest trochę myląca), podobno jedno ładowanie piórka H wystarcza na 800g nieprzerwanej pracy (troche ciezko mi w to uwierzyć ale wynika z tego ze starcza na dosyc długo). W Wacomach nie musisz ładowac piórek wcale. Jesli chodzi o róznorodnośc modeli to zarówno firma H jak i firma Y mają dosyc duzy wybór tabletów od najprostszych bez ekranu po wersje pro z ekranem i bez, także wersje bezprzewodowe, cenowo są często o połowe tańsze od Wacomoskich. Niektórzy twierdzą że piórka w tych tabletach są bardziej czułe niż w Wacomach (nie wiem ile w tym prawdy), jesli chodzi o prezycje to myslę że jest dobrze

https://www.youtube.com/watch?v=Hri4sjMTgaA

https://youtu.be/KEVT_tGsUL4?t=200

Z tego co piszesz to bedziesz uzywał tabletu do prostych zastosowań wiec skoro masz juz starego wacoma i ci działa pod linuxem to moim skromnym zdaniem wymiana nie ma wiekszego sensu.

P.S. tez zauwazylem ze nie ma na stronie wacom tych tanich tabletów z serii ONE moze taka jest polityka marketingowa firmy

_______
1. Najpierw czwicz tak długo aż trudne stanie się łatwe
2. Potem czwicz tak długo aż łatwe stanie się piękne
~poofodeibohr    06.11.2016 @18:43:29
A mógłbyś narysować od linijki parę kresek na swoim tablecie i wkleić obrazek? U mnie wygląda to tak
http://www.tinypic.pl/y4cs8j2akktr
(jak się tu wkleja grafikę?)
ostatnio edytowane: 2016-11-06 18:46:10
~ShoX    07.11.2016 @00:05:53
Tylko Wacom się nadaje do rysowania.
~JaroslawMarcinek    29.12.2016 @17:37:34
"Opcja z papierem i ołówkiem/kredkami/farbkami raczej u mnie odpada, szczególnie że uzdolnień plastycznych nie posiadam i tylko dzięki możliwościom edycyjnym programów graficznych mogę nieśmiało liczyć na jakiekolwiek zadowalające efekty."

Papier i ołówek też posiadają funkcje edycji - to się fachowo nazywa >Gumka do ścierania< .
~Choek    29.12.2016 @18:25:42
witam , https://www.olx.pl/oferta/tablet-graficzny-wacom-one-CID99-IDjrjGG.html#67f41bde72 takim malym bede w stanie rysowac ?mam budzet max 200 zl szukam czegos w cenie hehe
^pabs    29.12.2016 @19:00:16
~Choek
Przy takim budżecie wacom one to tak naprawdę jedyna opcja. W zbliżonej cenie masz mniej więcej tak:
- wacom one S, ok. 200 zł - taki sam jak dałeś w linku, tyle że nowy
- wacom one M, ok. 270 zł - to samo, ale większy obszar roboczy
- wacom intuos S, ok. 300 zł - nowszy model, ale sprzęt i obszar roboczy praktycznie taki sam jak w wacom one S

Jeśli chcesz wydać jak najmniej, to mógłbyś w sumie kupić tego używanego za 100 zł, bo powinien działać w porządku a będzie wystarczający. Jeśli chciałbyś jednak dołożyć, to sugerowałbym wacom one M, bo spośród pozostałych w podobnej cenie ma największy obszar roboczy, co może się przydać.
~Choek    29.12.2016 @19:12:23
dzieki za info
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt