Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Mysz ergonomiczna
Grafika i projekty graficzne  | 02.03.2017 @17:56:57

~Argumental    02.03.2017 @17:56:57
Hej.

Jakie macie doświadczenie z ergonomicznymi myszami przy projektowaniu? Czy ktoś z Was używa na przykład pionowej myszy? Jak to się przekłada na komfort pracy i kondycję ramienia?

Dzięki z góry za podpowiedzi.
_______
http://argumental.pl/ Moc jest w Tobie!
^wilku    02.03.2017 @21:42:55
Wow... do tej chwili nawet nie wiedziałem że takie pionowe ustrojstwa istnieją...

Ogólnie to myślę szmery bajery... ważniejsze niż kształty myszki jest to, żeby ustawić sobie resztę stanowiska pracy komfortowo. Np. ja mam podłokietnik 5cm niżej niż blat stołu a nadgarstek trzymam na krawędzi blatu, dzięki czemu ręka leży w bardzo naturalnej pozycji i zapomniałem już co to jest zespół cieśni nadgarstka Do tego mam sporo DPI, więc myszą ruszam za pomocą samych palców, praktycznie nie używając przedramienia. Żadnych dolegliwości nawet po kilkunastu godzinach przy kompie dziennie.
_______
Nie ma brzydkich projektów, są tylko zgodne z briefem.
^Kazejin    02.03.2017 @21:53:20
Osobiście gdy przeszedłem na duża myszkę na której ręka leży wygodnie i cała ją obejmuje jest o wiele przyjemniej pracować. Te pionowe mnie zaskoczyły, nie wiedziałem, że coś takiego istnieje, mimo że najpierw mnie to rozbawiło to wydają się naprawdę wygodne. Aż bym przetestował:D

Dobrym wyborem są też myszki "gamingowe" z wyższej półki.
~ricard    03.03.2017 @13:44:38
~Argumental    04.03.2017 @14:10:56
Dzięki Wam za odzew i artykuł.

Oprócz myszek pionowych są jeszcze z podstawkami, na których leży cała dłoń, a nawet część przedramienia, kosztują jednak kilkaset złotych. Hmmm...

Wysokość podłokietnika i inne parametry rzeczywiście mają duże znaczenie, ale w moim przypadku już nic nie dają zmiany ustawień, bo każde ułożenie przedramienia w pozycję podobną do tej przy pracy powoduje przykre dolegliwości (nawet już samo pisanie na klawiaturze). Posiłkuję się drugą myszą w lewej dłoni do przeglądania sieci i powiększeniem tej w prawej (dokleiłem do niej kilka elementów, żeby znaleźć dobre proporcje przed zakupem nowej).

Problem leży w tym, że nawet dopasowanie myszy do dłoni w sklepie nie gwarantuje, że będzie wygodna w pracy, bo często dopiero po dłuższym czasie okazuje się na ile jest ergonomiczna.

W przypadku pionowej myszy widzę jeden problem - musi być podłokietnik na wysokości blatu, bo kiedy będzie niżej, kość przedramienia wciska się lekko w kant biurka, co na dłuższą metę może być uciążliwe.
ostatnio edytowane: 2017-03-04 14:12:41
_______
^wilku    04.03.2017 @14:25:16
Przede wszystkim najpierw wylecz sobie to co teraz masz z nadgarstkiem, bo inaczej żaden ergonomiczny wynalazek nie pomoże
_______
Nie ma brzydkich projektów, są tylko zgodne z briefem.
~Argumental    04.03.2017 @16:28:41
Komputer to moje narzędzie pracy, więc nie mogę zbyt jej przerywać, ale obserwuję, że wystarczą 2, 3 dni z mniejszą ilością godzin przy komputerze i od razu jest poprawa, więc sądzę, że mysz ergonomiczna + odpowiednie ćwiczenia i BHP poskutkują uzdrowieniem. Główną przyczyną jest mysz, ale i precyzyjne chwytanie za węzły krzywych.
_______
^Kazejin    04.03.2017 @23:01:13
A nie myślałeś żeby kupić tablet na czas leczenia ręki? Do krzywych nie jest aż tak rewelacyjny, ale da się na nim szybko pracować.
~Argumental    05.03.2017 @18:29:30
Zastanawiałem się, bo rozmyślałem też nad tym, czy nie lepiej proste szkice wykonywać na tablecie piórkiem i później dopracowywać krzywe, zamiast rysować ołówkiem w notesie i kreślić od nowa w programie. To pewnie byłby zakup dodatkowy, bo i tak muszę zmienić mysz, ale dziękuję, że mi przypomniałeś o innej możliwości.

Jakieś sugestie dotyczące tabletu?
_______
~Argumental    16.06.2017 @14:24:15
Kupiłem mysz Delux M618, przetestowałem i odradzam jej kupno. Pionowa mysz tego kształtu nadaje się jedynie do przeglądania sieci, kiedy ręka spoczywa na myszy i podstawce. Wykonywanie nią wielu ruchów w różnych kierunkach powoduje jeszcze większe zmęczenie nadgarstka. Musi minąć też spory czas, zanim ręka przestawi się na inne sterowanie kursorem. Zakup nietrafiony.

Po wielu próbach stwierdzam, że komfort pracy zapewnia (o części wspominali przedmówcy):
- duża, dopasowana mysz (zmodyfikowałem swoją, klasyczną, doklejając kilka elementów w odpowiednich miejscach, przez co ręka spoczywa swobodnie na myszy i wygodnie się ją przesuwa).
- odpowiednia wysokość podłokietnika, ale też niezbyt duże odsunięcie oo tułowia (tutaj należy dopasować indywidualnie), co może zapewnić ruchomy, dokręcany do blatu podłokietnik
- miękka, niewielka poduszeczka (antypoślizgowa (wyciąłem z tradycyjnej, ergonomicznej podkładki) pod samym nadgarstkiem (rozluźnia go)

oraz

- druga mysz do lewej reki do przeglądania sieci (prawa ręka odpoczywa) i można ćwiczyć przeciwną półkulę mózgu (warto zamienić styki na myszy, żeby używać jej jak osoba leworęczna, ponieważ nie da się zaprogramować 2 myszy pod Windowsem)
- ćwiczenia

To tyle w temacie pionowych myszy.
ostatnio edytowane: 2017-06-16 14:27:23
_______
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt