Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Photoshop RAW czy JPG ?!
Fotografia  | 17.07.2017 @11:18:37

~Masajka86    17.07.2017 @11:18:37
Witam, liczę na pomoc bo jestem zielona w te klocki. Prosto z mostu: zrobiłam zdjęcia w RAW + JPG. Mam Photoshopa, wszędzie trąbią że RAWy są do obróbki najlepsze, bla bla bla. Na tutorialach wszędzie widzę że obrabiają jpg. Czyli zabierając się za obróbkę najpierw wrzucam CR2 i poprzez program CAMERA RAW zapisuję zdjęcie CR2 na jpg i obrabiam w Photoshopie na spokojnie ? Nie wiem gdzie uzyskać właśnie tak podstawowe info, więc padło na Was. Help
*yss    17.07.2017 @11:56:01
Nie wiem, robię jpg i obrabiam jpg.
Rawy pozostawiam ultrasom którzy naprawdę potrzebują plików bez kompresji.
_______
...aż się oczy jeżą...
~poiytr    17.07.2017 @13:40:27
Zapisywanie obrazu w formacie jpg powoduje utratę jego jakości. Ten obraz prezentuje jak mniej więcej kompresja wygląda:
https://static1.squarespace.com/static/5627e541e4b052fe45aa5bf8/t/5859e93837c5817d2311c1c7/1482287421476/
Obrazy w formacie .jpg zajmują zwykle mniej miejsca, a więc szybciej się pobierają i znacznie mniej obciążają serwery. W zależności od ustawień kompresja .jpg może być większa lub mniejsza. Zwykle efekt kompresji nie jest zbyt widoczny, ale jeśli wczytasz jakiś obraz w formacie .jpg, a następnie go zapiszesz w formacie .jpg, to skompresujesz skompresowany obraz. Przy takim wielokrotnym zabiegu kompresja może być bardzo zauważalna.

Do edycji obrazów odradza się korzystania z formatu .jpg właśnie przez kompresję nakładaną przy każdej próbie zapisu obrazu. Zazwyczaj dopiero finalną wersję zapisuje się w .jpg, aby kompresja była nałożona tylko raz.
_______
Ubóstwiam noc.
~Masajka86    17.07.2017 @13:55:29
Aha, czyli wniosek z Waszych odpowiedzi taki, że jpg nie jest zły ale najlepiej jednak zapisywać w tym formacie na końcu. Czyli praca w PS na plikach psd a potem jpg.
~NekoKuroi    17.07.2017 @22:21:01
W RAWie - zapisane jest to co widac przez obiektyw i pada bezposrednio na matrycę. Zapisane są informacje a nie jest to format graficzny. Dzięki temu mozna wyciagnac z RAW duzo wiecej informacji oraz zmieniac te informacje np dodac kompesacje, wyciagnac cienie bez straty jakosci. Programy graficzne obrabiaja pliki graficzne ale tak jak pisalem wczesniej RAW nie jest tak naprawde plikiem graficznym wiec najpierw trzeba go wywolac z postaci informacyjnej. Pliku wywolanego nie mozna znowu zamienic na RAW ale wywolujac RAW nie traci sie go on po prostu pozostaje. Pracujemy na wywolanym pliku i zapisujemy np w TIFF ktory potrafi przechowac znacznie wiecej informacji niż JPG lub w PSD czy też DNG.
Wyobraz sobie negatyw mozna go wywolac na wiele sposobow ale takze z negatywu odbitki tez mozna naswietlic na wiele sposobow. RAW mozna wywolac na wiele sposobob bez straty jakosci. Oczywiscie podstawowa edycje da sie zrobic na JPG ale nie oszukujmy sie to format tylko do internetu. Majac RAW da sie wyciagnac z badziewnego zdjecia pod wzgledem naswietlenia bardzo wiele JPG poszedl juz by do kosza ... oczywiscie nawiedzony artysta czasow fotografii cyfrowej powiedzial by ze tak mialo byc i to jego wizja tworcza ... a wizja zakrywa sie brak umiejetnosci najczescie :D
_______
Nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...
~r0ni    18.07.2017 @20:13:38
Tak jak wyżej czyli w skrócie:
RAW -> wywołujesz w CameraRAW/Lightroom -> zapis do TIFF/PSD/DNG -> obrabiasz w photoshopie -> zapis do JPG -> wrzucasz na digarta.
~Masajka86    20.07.2017 @14:19:29
O dziękuję Ci dobry człowieku ! Dzięki wam wszystkim i życzcie mi powodzenia
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt