Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Jak ustalić poziom nafarbienia przy konwersji na CMYK w darmowym programie?
DTP  | 26.09.2017 @10:31:28

~smp    26.09.2017 @10:31:28
Witam...

używam WYŁĄCZNIE darmowych programów, a wszędzie znajduję tylko wskazówki i odesłania dla Photoshopa jakby nic poza nim nie istniało

Kwestia jest taka.

Profil ISO Coated v2 300% dopuszcza maksymalne nafarbienie (tzw. TIL) 300% zaś drukarnia wymaga maksymalnie 280% i swojego profilu nie udostępnia.

Czy istnieje gdzieś wśród tych profili taki który odpowiada standardowemu ISO Coated v2 300% ale ma 280%.

LUB

Czy w jakimś programie darmowym jak np. Krita da się jakoś zrobić ten custom cmyk o którym mówią wszyscy niewolnicy i wiernopoddani J.E. Photoshopa?
ostatnio edytowane: 2017-09-26 10:36:20
~lewaw1    26.09.2017 @12:45:21
ISO Coated v2 300% bazuje na Fogra FOGRA39, więc musiałbyś takiego profilu szukać, ale w/w Fogra ma też nafarbienie powyżej 280%.
280% powinien mieć PSO_MFC_Paper_bas.ICC bazujacy na „FOGRA41.
Poszukaj tych profili. http://www.colormanagement.org/ lub http://www.eci.org. Z tym że w/g charakterystyki to jest profil na offset rolowy więc nie będzie to to samo co Fogra FOGRA39.
Taki profil można zaciągnąć do Krity czy Scribusa i konwertować. W tym drugim można też podejrzeć w opcjach druku czy przekracza wpisane 280% nafarbienie.
Zresztą jeśli nie ma większej apli tylko jakieś małe punkty które były by z przekroczeniem 280% nawet z użyciem tego profilu który masz to nic się nie powinno stać.

Zawsze tez ktoś z photoshopem może ten zrobić dla Ciebie taki profil z til do 280% i też można go w darmowych programach użyć
~smp    26.09.2017 @15:10:31
Dziękuję za fachową odpowiedź.

Rzeczywiście w Scribusie można sprawdzić pokrycie farbą, myślałem że się nie da ale jakoś znalazłem.

A nie tak łatwo się do tej funkcji dogrzebać. Jakby ktoś szukał i nie mógł znaleźć to dodam od siebie, że najpierw trzeba wejść w konfigurację programu i jako drukarkę wybrać: Plik

Dopiero wtedy jak się wejdzie w podgląd wydruku to ta funkcja się pojawi.

Niestety mam kilka obszarów które przekraczają 280% :/ W sumie można by w tych obszarach pokombinować z kolorem w Gimpie...

Choć wygodniej byłoby użyć profilu... PSO MFC Paper jest przeznaczony do papieru niepowlekanego.... Czy jeśli druk pójdzie na powlekanym papierze to będzie ok?

A przy okazji zauważyłem inną niepokojącą rzecz. Spróbowałem po konwersji na CMYK wydrukować to na drukarce (atramentówka) i wyszło paskudnie... Choć na monitorze wyglądało dobrze....

Dziwne, bo monitor i drukarkę mam wyprofilowaną za pomocą ColorMunki Photo... No i.... rzeczywiście w RGB wydruki są bardzo podobne jak na monitorze... i jest ok...

Tymczasem obrazki skonwertowane na CMYK wyglądają zupełnie inaczej... Mam nadzieję, że to dlatego że drukarka próbuje użyć profilu który nie jest dla niej przeznaczony i że z drukarni będzie ok... oby...

Mało tego... obrazek zmieniony na CMYK w każdym programie po otwarciu wygląda inaczej. Straszne zamieszanie z tym...
ostatnio edytowane: 2017-09-26 15:12:02
~ricard    26.09.2017 @15:18:02
Konwerter online z wbudowanymi profilami http://www.rgb2cmyk.org/ Przy maks. nafarbieniu 280% odpowiedni profil to PSO Uncoated ISO12647 - wybierany z dostępnej listy.
Skoro drukarnia nie udostępnia swojego profilu to być może oznacza, że wymaga przesłania pliku zgodnego z trybem koloru CMYK, a sam plik zostanie skonwertowany w drukarni.
EDIT: faktycznie, teraz sprawdziłem - podany przeze mnie profil jest nieodpowiedni - jego TIL wynosi 300% chociaż jest przeznaczony na papiery niepowlekane a w takim przypadku przewiduje się 280%.
ostatnio edytowane: 2017-09-26 19:20:31
~lewaw1    26.09.2017 @17:51:23
Sugerowany profil PSO Uncoated ISO12647 z konwertera online da smp nafarbienie 300%, wiec za dużo.
Profil obok konwersji daje też podgląd w programach graficznych z (zarządzaniem kolorem) tego jak to będzie wyglądać, więc jeśli użyjesz profilu uncoated, i taki ustawisz do wyswietlenia na monitorze, a wydrukujesz na powlekanym papierze to będa różnice. Nie mając konkretnego profilu coated 280%, żeby to mniej wiecej zobaczyć musiałbyś konwertować z rgb do cmyk z tym profilem uncoated, a podglądać przy użyciu profilu coated 300%-320%.

W Scribusie można te podglądy poustawiać. Nie jest to może droga do końca zgodne ze sztuką, ale trzeba sobie radzić w przypadku braku PS, czy profilu icc

Konwersji można tez dokonać we wspomnianym przez Ciebie gimpie - wtyczka separate+. Wybiera się profile podobnie jak na tej stronie rgb2cmyk.
~ricard    26.09.2017 @19:29:39
Jeśli stosujesz darmowe programy np. Inkscape to istnieje wtyczka CMYKtool przeznaczona dla tego programu, który konwertuje rgb do cmyk oraz informuje o maksymalnym nafarbieniu
https://fedoraproject.org/w/uploads/d/d9/Cmyktool-converted.png TIL to gamma w prawym dolnym rogu.
~smp    17.10.2017 @16:04:53
Zbyt mocno nafarbione miejsca rozjaśniłem w GIMPIE, aż program Scribus pokazał, że jest ok.

Pozostała jeszcze kwestia jak wyjdzie w druku...

Otóż...

Po ustawieniu zarządzania kolorami udało mi się uzyskać takie same kolory w programie Krita i Scribusie.

Byłem więc pewien, że tak wyjdzie... skoro złapałem jakąś zgodność.

ALE...

Po wyeksportowaniu ze Scribusa do PDF'a i otwarciu tego PDFa w programie Adobe Reader kolory wyświetlały się jeszcze inaczej.......
(przy eksporcie o ile pamiętam zaznaczałem PDF/X-3)

Głowiłem się zatem jak zrobi drukarnia.

REZULTAT: drukarnia zrobiła tak jak wyświetlał się plik PDF w Adobe Readerze... na przyszłość będę wiedział... cóż w Kricie i Scribusie kolory były ładniejsze...

Zastanawiam się teraz od czego może zależeć to jak wyświetla się PDFie i czemu jest inaczej....
~lewaw1    17.10.2017 @21:48:58
To zależy od zarządzania kolorem. Można ustawić kolory w Scribusie identycznie jak photoshopie (sprawdzalem to kiedyś, nawet byłem zdziwiony że tak można bo np. Corel, czy Quark nie były w stanie identycznie tego pokazać), gdzie wierność jest najlepsza. W Adobe Reader nie ma modułu zarządzania kolorem, to nie Acrobat czy nawet darmowy PDF XChange Viewer gdzie jest dostęp do zarządzania kolorami w wyświetlanym pliku pdf.
Podformat pdf/x-3 dodaje profil icc i dodatkowo otagowuje elementy wewnątrz profilami więc dobrze żeby to program do podgladu pdf-ów obsługiwał.
Choć zauważyłem że Adobe Reader akurat z plikami pdf/x-3 radzi sobie całkiem dobrze (kolory). Można nie mając photoshopa poeksperymentować jeszcze z profilami na lini Scribus - Adobe Reader - pdf/x-3 aby zbliżyć wyświetlanie.

Nie wiemy też co działo się z plikiem po stronie drukarni, co oni zrobili z tym profilem icc w pliku czy go usunęli czy konwertowali do swojego.
Część drukarni nie chce aby w pliku pdf był zaszyty profil.
~smp    18.10.2017 @10:22:46
Dziękuję za fachową jak zwykle odpowiedź! Pokombinuję jeszcze z tymi ustawieniami kolorów w Scribusie.

Nie mam pojęcia co zrobili z tym plikiem jednak fakt faktem kolory na wydruku wyglądają tak jak te w pdfie.
~lewaw1    18.10.2017 @11:34:23
Sprawdziłem jeszcze ustawienia zarządzania kolorem i przy profilu Profil ISO Coated v2 300% o którym tu była mowa, Photoshop, Scribus, Adobe Reader z plikiem pdf/x-3 pokazują identycznie kolory. W Scribusie trzeba dać symulacje drukarki, i tam gdzie jest wybór profilu przy "printer" ustawić właściwy profil - ISO Coated v2 300%.
Można tez w sekcji Kolorymetryczna względna, Kolorymetryczna absolutna percepcyjnie itp też tam ustawić.
~pietruszka25    18.10.2017 @21:07:23
dzięki za wskazówki
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt