Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Mural na blasze trapezowej
Malarstwo  | 29.11.2017 @22:50:22

~karolkao    29.11.2017 @22:50:22
Hej,
czy malował ktoś z Was na blasze trapezowej? (taka z dachu:D)

Chcę pomalować sobie drzwi garażowe z takiej blachy, ale nie bardzo wiem jak to dobrze zrobić.
Wiem, że minia i farby olejne (przyajmniej tak wyczytałam na forach budowlanych) i że w cieplejszych temperaturach niż 10< . Chcialabym zrobic obraz smoka w płomieniach, realistyczny, ale nie wiem czy mogę mieszać oleje artystyczne z takimi z castoramy typowymi do malowania dachu.

Będe wdzieczna za porady
!janurz    30.11.2017 @08:40:00
Mural na blasze to blaszal.
~ricard    30.11.2017 @11:42:02
Blaszal na trapezie to trapezal.
*Grzeczny    01.12.2017 @17:30:52
Ale to ma być mural, czy ściana pomalowana w prosty wzór?

Jeśli dzieło art, to jednak są potrzebne dobre, artystyczne farby, wcześniej dobry, gładki grunt, później odpowiednie zabezpieczenie powierzchni.

Zależy od podłoża, ale teoretycznie gruntuje się dziś i sprzedaje nawet niewielkie podłoża cynkowe, ja kiedyś malowałem na stalowych i miedzianych,
więc się da, ale nie wiem jak to z wielkim formatem, czy się nie będzie taka blacha odkształcać np., do czego byłyby potrzebne farby o dużej elastyczności powłoki po wyschnięciu...

Na pewno blacha pod malowanie powinna być oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń, brudów, oraz zmatowiona, żeby grunt i farby dobrze do niej przylegały...

Sądzę, że musisz zapytać jednak, twórców - specjalistów od murali - bo ja maluję albo obrazy przenośne, albo na ścianach, ale zazwyczaj wewnątrz pomieszczeń...

Wejdź w dział malarstwo i poszukaj prac o poziomie, który wskazuje na fachowców, po czym napisz do nich bezpośrednio.
~karolkao    02.12.2017 @00:44:13
To ma być obraz namalowany na blasze - drzwi garażowe są z takiej blachy. coś takiego jak tutaj: http://www.frining.com/wp-content/uploads/2014/10/cool-beer-barrels-wall-mural-ideas-for-garage-door-covers-915x597.jpg

wiem od speców bud., że używa się do tego podkładu i farb olejnych (mam artystyczne i z takich chce korzystać) ale można i bez podkładu, tylko oczyścić blachę druciakiem. Blacha ta nie jest ocynkowana.

Pytałam kilku speców od murali na ten temat, ale żaden z nich nie malował na takim podłożu. No nic najwyżej zrobię to metoda prób i będów:D

~ricard    02.12.2017 @14:33:02
Farby olejne "artystyczne"? Chyba kpisz - farby olejne "artystyczne" schną od połowy do całego roku w zależności od grubości malatury - na blachę musisz użyć albo podkładu (do blachy ocynkowanej używa się przeznaczonego podkładu do tego podłoża) i farb olejnych lub akrylowych na metal (z marketu budowlanego) - wadą tych farb jest kilkuletnia trwałość - powłoki i kolorów.
Inną metodą jest podkład i lakiery samochodowe lud lakiery w sprayu.
Blachę przed podkładem i przed pokryciem farbą (drugi raz) należy odtłuścić benzyną (rozcieńczalnikiem) ekstrakcyjnym.
*Grzeczny    04.12.2017 @16:37:31
Aha, fakt, ~ricard - zapomniałem uściślić - Do murali można używać farb akrylowych - tu polecałbym artystyczne, o ile format nie jest abstrakcyjnie wielgachny oczywiście, wówczas można użyć dobrych budowlanych - takich, o wydłużonej trwalości, potem pokryć medium akrylowym i położyć jeszcze warstwę z akrylami art.

Oczywiście wszystko zależy od ceny i czasu, jeśli czas minimalny a cena słabiutka, to niestety, nie użyje się najlepszych materiałów i skazujemy się na to o czym piszesz - rok - trzy i mural jest szaro-burą namiastką tego, co było.

Malując w wnętrzach mam często wymóg stosowania tego co nietoksyczne ( lepsze ), czyli i cena do uzgodnienia i trwałość jest spora... ale nie zawsze mamy to, co lubimy, niestety, a z kolei trwały fresk mokry jest wymagającą i też drogą techniką, mało kto to dziś potrafi zrobić...
ostatnio edytowane: 2017-12-04 16:39:26
_______
http://pawgalmal.blogspot.com - moje malarstwo
http://pawtadgal.blogspot.com/ - teksty o sztuce
http://ptgalinski.blogspot.com/ - opowiadania
*Grzeczny    04.12.2017 @16:42:54
No i to ostatnie ( fresk mokry ) to nie na blachę.

Z lakierami też trzeba uważać - kupować dobrej jakości ( droższe ) - ja lakieruję tylko ramy wprawdzie ale i tak lepiej tu kupić coś "na metal" jak jest dobry zaimpregnowany podkład..., a przynajmniej trwałość powłoki / kolor się utrzymuje...

wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt