Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Jaki komputer do digital painting?
Sprzęt, aparaty...  | 05.01.2018 @00:30:35

~Diems    05.01.2018 @00:30:35
Cześć

Uprzejmie proszę o pomoc w wyborze komponentów do złożenia stacji roboczej.
Komputer ma służyć przede wszystkim do digital paintingu przy użyciu tabletu (wacom intuos5 large).
Bardzo zależy mi na tym aby nie pojawiał się problem zamulającego pędzla. Pędzel ma śmigać bez zacinek na bardzo dużych formatach takich jak 100x70cm, przy wielu warstwach, jest to dla mnie priorytet.

Oprócz tego chciałbym się zacząć uczyć programów 3d, ale to będzie dopiero nauka, komputer musi być niezawodny pod kątem samego digital paintingu. Pracować będę w Ps6.

Widzę że bardzo chwalony jest ostatnio ryzen 1700x ale wszystkie te tematy opierały się na sprzęcie dla grafików 3d, dla mnie priorytetem jest digital painting, stąd też wątpliwości czy oby na pewno ten procesor będzie dla mnie odpowiedni.

Podaję swoją własną propozycję poniżej:

http://www.morele.net/inventory/info/370bb12f/

Najbardziej nurtujące jest dla mnie pytanie, czy oby na pewno ten ryzen będzie w moim przypadku lepszy niż po prostu i7, oraz czy karta graficzna gtx 1060 nie jest mi zbędna, zakładając że mogę kupić coś o wiele tańszego jak np. gtx 1050 ti

Dodam, że nigdy jeszcze nie składałem sprzętu od podstaw, więc jeśli ktoś z tutaj doświadczonych doradzi mi zakup dużo tańszych komponentów to z pewnością rozważę, nie ukrywam że wolałbym nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy, ale też nie chcę oszczędzać na sprzęcie który ma służyć do profesjonalnej pracy.

EDIT:

Żeby nie było nieporozumienia, mowa o samym komputerze, bez monitora, klawiatury, myszy i tabletu.

.........
~sklep    05.01.2018 @09:47:27
Kup najlepiej gotowy markowy komputer. Taki gdzie część są ze sobą przetestowane/spaspwane. Kupując randomowe części, skazujesz się na randomowe niespodzianki.

Markowe to np stacje robocze dell'a, czy apple.

Praca bez lagów przy malowaniu, będzie raczej kwestią softwareow'ą niż sprzętową. Większosc kompów teraz ma odpowiednią moc, ale wykladają sie na kompatybilnosci sprzetu/oprogramowania.

Generalnie temat rzeka. Parę tipów:

1. Intel, intel, intel. Płyty intela dobrze smigaja z procesorami intela...

2. Pozostale elementy dobieraj wg list kompatybilnosci wydawanych do danego sprzetu. Np plyty glownej.

3. Sprawdz dokumentacje adobe i polecane karty graficzne

4. Upgrade Cs6 do aktualnego adobe.

--

ponad 10 lat temu, zlozylem stację robocza dzialajaca do teraz.

D5400XS
2 x Xeon 2,8
16 GB dedykowanej pamieci pod d5400xs
Gainward GTX 460

Przez te lata, spailem trzy zasilacze, trzy razy zmienialem grafikę, a dyski wiadomo - jak muchy. Reszta śmiga.

Btw. Zasilacz jest jedna z wazniejszych czesci zestawu ktora decyduje o stabilnosci...

_______
Sklep digartu -> http://www.digart.pl/sklep
^wilku    05.01.2018 @16:27:57
Co za głupoty ten sklep wypisuje, "Markowy komputer", nie no ze śmiechu pęknę Królowanie Intela się już skończyło, Ryzeny to całkiem spoko alternatywa. Karta graficzna każda ma obowiązek śmigać. Po cholerę robić upgrade Cs6 też nie wiem, skupili się na dodawaniu idiotycznych bajerów foto, cała reszta narzędzi w zasadzie bez zmian.

---

W każdym sklepie komputerowym ci doradzą jak złożyć zestaw. Nie potrzebujesz i7 w ogóle. i5 spokojnie wystarczy, albo jakiś ryzen5. Cokolwiek byś nie kupił oprócz najniższej możliwej półki, nie będziesz miał problemów z płynnym rysowaniem na tablecie.

Co do grafiki 3D to już trochę inna sprawa - ale generalnie renderuje się albo przez procesor albo przez GPU. Więc jeśli kupisz wydajną kartę graficzną nie potrzebujesz mega super procka. Jeśli kupisz wypasiony i7 albo ryzen, nie ma sensu z kolei w zasadzie kupować mocnej karty graf. No chyba że lubisz sobie pograć w nowe gierki. Docelowo do 3d radziłbym nie wydawać fortuny na procek, za to zainwestować w 2 karty graficzne (możesz teraz kupić jedną, a gdy stwierdzisz że masz już większe potrzeby dokupić kolejną. Ważne żeby o tym pomyśleć przy wyborze płyty głównej żeby miała 2 gniazda).

Zasilaczy Chieftec nie polecam. Większe zaufanie miałbym do marek Corsair, Antec.

Chłodzenia droższego nie mogłeś już wybrać. Jest zajebiste które jest tak samo wydajne, SilentiumPC Grandis, a kosztuje mniej niż połowę.

Jeśli chodzi o pamięć masową - kup mały ssd na system / scratch disk (256 wystarczy), resztę kasy zainwestuj w tradycyjne dyski które mają o wiele większą pojemność, a posłużą za magazyn/archiwum plików.
_______
Nie ma brzydkich projektów, są tylko zgodne z briefem.
~Diems    06.01.2018 @15:52:30
Dzięki wielkie za odpowiedź Wilku, rozjaśniło mi to sytuację Zainwestuje prawdopodobnie w tego ryzena i wezmę tańszą kartę graficzną, Zmienie też chłodzenie na to które mi podpowiedziałeś i pomyślę nad wyborem płyty z dwoma wejściami. Co do dysku-archiwum danych- to mam dysk przenośny 1000gb i zastanawiam się czy po prostu nie korzystać z niego.

Poczekam jeszcze chwilę, mam nadzieję, że ceny procesorów po ostatniej aferze z luką w zabezpieczeniach (http://www.eurogamer.pl/articles/2018-01-06-intel-pozwany-w-zwiazku-z-luka-w-procesorach) spadną, pytanie tylko czy znowu cena ramu nie skoczy do góry.

No i jeszcze jedno pytanie, czy 32GB ramu to nie za dużo? Grafiki 3d dopiero będę się uczył, a sprzęt ma być jak na razie idealny pod względem samego digital paintingu, więc zastanawiam się czy może jednak nie wziąć 16 gb ramu
^wilku    06.01.2018 @16:39:18
Jasne, dysk przenośny jako archiwum może być, tylko pewnie będzie w jakimś stopniu wolniejszy. Jeśli bardzo zależy ci na bezpieczeństwie danych, możesz pomyśleć o zrobieniu lustrzanego raida z 2 wewnętrznych dysków - wtedy dane są jednocześnie zapisywane na oba dyski i jak jeden padnie nie tracisz niczego.

O widzisz, o tej aferze z intelem to nawet nie słyszałem. Gdybym teraz kupował kompa to pewnie bym poszedł w ryzeny.

Co ro ramu, na dzień dzisiejszy 16 powinno ci spokojnie wystarczyć. Niemniej jednak historia uczy nas że ram raczej nie tanieje, także późniejsze upgrade'y będą prawdopodobnie równie kosztowne co kupienie od razu 32gb.
_______
~QNAMANmanga    06.01.2018 @16:56:38
Najgorsze, że ceny sprzętu są największe w historii. Ja składałem swój komputer w 2015/16 roku i sprzedając go jeszcze bym na nim zarobił. Ceny ramu poszył w górę o 150-200%. Tak samo karty graficzne poszybowały w niebosa za sprawą kopaczy bitcoinów. Jeśli budujesz teraz komputer może warto nie kupować karty i zaczekać na krach. Po którym, allegro zaleje masa lekko używanych gtx 1080 i tytanów. Photoshop chodzi całkiem zgrabnie na zintegrowanej karcie graficznej dobrego procesora. Acha i co do gtx 1050/60 to złom. Jeśli możesz, lepiej kup używane gtx 980 - ma lepsze parametry niż nowa seria. Dopiero gtx 1070 może być uznawany za ugrade.
ostatnio edytowane: 2018-01-06 18:30:48
^wilku    06.01.2018 @17:14:47
Myślałem że ceny GPU które poszybowały idiotycznie w lato przez nową kryptowalutę już się uspokoiły, ale chyba jeszcze nie...

To prawda, Nvidia z generacji na generację coraz bardziej kastruje niższe modele. Kiedyś zakup karty z końcówką .60 był bardzo rozsądny, teraz nowe serie już są rzeźnicko obcięte. Zakup używanej gtx 970 / 980 w sumie nie byłby złym pomysłem.
_______
~AZAKIEL    06.01.2018 @20:10:28
wszystko sie rozbija o rozdzielczosc w jakiej chce autor wątku pracować, im większa tym wieksza moc będzie potrzebna, niestety ryzen odpada raczej ze wzflędu na to ze wiele programów do DP w samej podstawowej pracy (Czyli malowaniu) korzysta głownie z jednego lub paru rdzeni wiec ryzeny odpadają bo mają sporo ale słabszych niz intelowe rdzeni. Gdyby starczylo kasy to mozna pokusic sie o mocną karte graficzną bo niektore aplikacje (np PS) wspierają akceleracje przez GPU (trzeba sie upewnic czy jest włączona w prefsach) co tez przyspiesza prace (im szybsze gpu tym szybciej np z duzymi brushami), ssd obowiązkowo i spora ilosc ramu obowiązkowo (pewnym kompromisem będzie 24gb rami i jakis ssd na scratch

podsumowując mocno taktowany intel (wiec i5 lub i7 z serii K i kręcimy do 4,5 Ghz na chłodzeniu dobrym np firmy NOCTUA ) + SSD i opcjonalnie karta graficzna (wariant budzetowy 970 wariant wypasiony 1080), płyta głowna - polecam Asrocki ze sredniej półki cenowej za 600-800 cebulionów

to tyle
_______
1. Najpierw czwicz tak długo aż trudne stanie się łatwe
2. Potem czwicz tak długo aż łatwe stanie się piękne
^Kazejin    06.01.2018 @21:17:06
Ja dodam od siebie: Mam CS5 i CC z najnowszym updatem. Ten sam plik, ten sam duży rozmiar pliku i na CS5 pędzle chodzą niebo płynniej
~AZAKIEL    07.01.2018 @00:29:48
to ciekawe co piszesz bo myslalem ze mam zwidy ale mi PS starsza wersja chodzi szybciej i nie zamula w odróżnieniu od najnowszego CC, ale w sumie przeciez to Adobe wiec takie kwiatki sie zdarzają
_______
1. Najpierw czwicz tak długo aż trudne stanie się łatwe
2. Potem czwicz tak długo aż łatwe stanie się piękne
~Diems    07.01.2018 @05:06:59
kurcze, to teraz mnie AZAKIEL trochę zasmuciłeś tym info z ryzenem. Tylko pytanie, czy naprawdę potrzebne jest aż 4,2Ghz w procesorze żeby malować? Gdyby nie ostatnie informacje na temat tego że procesory intela będą wolniejsze o 30% to bym się chyba nie zastanawiał i brał tego intela, to ma być właśnie komputer przeznaczony właściwie pod samo malowanie, tylko że teraz po tej aferze aż mnie odrzuca na myśl że kupie coś co będzie działało i tak wolno. No i pytanie jaka będzie teraz przyszłość samej firmy. Znalazłem porównanie: https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photoshop-CC-2017-AMD-Ryzen-7-1700X-1800X-Performance-907/ i rzeczywiście potwierdza to Twoje słowa. Teraz mam już naprawdę niezłą zagwozdkę.
^wilku    07.01.2018 @15:06:59
Oczywiście że nie trzeba mieć wypasionego podkręconego procesora żeby malować w szopie. Chyba że chcesz pracować na dokumentach w obłędnych rozdzielczościach, pytanie tylko po co :D

A jeszcze apropos wyboru w obrębie samego intela - z pakietu adobe bodajże tylko soft do obróbki video zyskuje dużo na hyperthreadingu. W photoshopie, illustratorze itp nie będzie w zasadzie różnicy między i5 oraz i7 przy tym samym taktowaniu procesora. Tak więc nie ma co przepłacać za i7, lepiej kupić odblokowany i5 (seria K) i się pobawić w podkręcanie jeśli będziesz odczuwał brak mocy.

A w związku z tą aferą z backdoorami, ehm, to znaczy "błędami" w procesorach intela, poczekałbym z zakupem aż się wszystko wyjaśni jaki będzie mieć to rzeczywisty wpływ na wydajność.
_______
~QNAMANmanga    07.01.2018 @16:03:02
i5 7600K jest niestabilny podczas overclockingu. Sam mam ten procek i renderowanie na 5,0-5,2ghz odpada na dłuższy czas. Niezależnie od napięcia po kilkunastu renderach czasami następował restart systemu. Stabilnie mogłem renderować max. na 4,8GHz. Teraz renderuję w CUDA, więc to nie ma znaczenia.

Tak czy siak, do pracy z photoshopem i Corel draw się nadaje. Pracowałem na dużych plikach i nie miałem problemu z wydajnością, ani żadnych przycięć. Więc do rysowania i wektorów sam procek wystarczy.
^wilku    07.01.2018 @19:14:34
To, do ilu można stabilnie dociągnąć procek zależy od danego egzemplarza. Ale 5,2 to sporo, więc się zupełnie nie dziwię, tu już trzeba mieć trochę szczęścia.
_______
~sklep    08.01.2018 @14:44:25
Amatory : )
ostatnio edytowane: 2018-01-08 15:21:48
_______
Sklep digartu -> http://www.digart.pl/sklep
~ricard    08.01.2018 @15:06:42
Armatorzy : )
~Diems    08.01.2018 @22:56:40
Dzięki wszystkim za podpowiedzi, decyduje się raczej na intela,jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to z chęcią wysłucham

Poniżej podaje nowy zestaw złożony pod i7 7700K

https://www.morele.net/inventory/info/0dc0f053/
~QNAMANmanga    08.01.2018 @23:25:08
Wywal kartę.
~Diems    09.01.2018 @01:02:42
tak, wiem że 980 gtx jest lepszym wyborem, ale raczej tylko przy założeniu, że zdecyduje się na kupienie używanej karty. A nie zamierzam kupować używanego sprzętu. Po prostu za bardzo boję się, że karta w pewnym momencie przestanie działać. Kupienie nówki nieśmiganki to jednak jak dla mnie pewnik przy kupowaniu elektroniki. Zastanawiałem się jeszcze nad gtx 1050 ti, ale to ma być komputer na lata, więc chyba 1060 jest najlepszym wyborem. Gdyby te karty o których wspominaliście byłyby dostępne normalnie w sklepie, wybrałbym je.

http://www.benchmark.pl/ranking/gpu

Nie wydaje mi się też, żeby na moje potrzeby była konieczność w inwestowanie w gtx1070. Musiałbym dopłacić aż ok. 1000zł, a z tego co tutaj czytam, to 1060 powinno mi spokojnie wystarczyć do malowania.
ostatnio edytowane: 2018-01-09 01:04:39
^wilku    09.01.2018 @15:04:43
Jeszcze raz: zastanów się czy na pewno potrzebujesz hyperthreadingu, bo to w zasadzie jedyna różnica między i5 a i7. Soft adobe na tym prawie zupełnie nic nie zyska, chyba że planujesz obróbkę video w aftereffects albo premiere.

I tak samo w 3d - jak chcesz renderować na procku, to po co ci mocna karta, a jak chcesz na GPU, to pomyśl o mocniejszej + większej liczbie slotów na płycie i po cholerę ci wówczas i7.

Nawet jak kupujesz używany sprzęt, nadal obowiązuje na niego gwarancja producenta. Z tego co pamiętam większość np. 970tek miała 3 lata gwarancji, więc jeszcze na niej są przez jakiś czas, zależy od daty zakupu.
_______
~Cyr4x    11.01.2018 @10:59:28
Tak się zastanawiam, po co ci i7 i karta 1060 do digital paintingu? Jeżeli chciałbyś oprócz tego pograć, to jeszcze. Ryzena 5 1600 dostaniesz w dobrych pieniadzach, ewentualnie równoważny Core, jak się uprzesz na Intela. Karta 1050 Ti też wystarczy. Jak nie chcesz nic zmieniać przez dobre kilka lat, to możesz do tego 1060 dołożyć, choć i tak niekoniecznie wykorzystasz ten przyrost mocy.
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2018 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt