Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Opakowanie
Grafika i projekty graficzne  | 29.01.2007 @22:55:12

~Lasek    29.01.2007 @22:55:12
Chciałem zabrać się za projektowanie opakowania kartonowego (wielkości ok 9cm x 7cm x 6cm) -ale powiem szczerze: nie bardzo wiem jak....Chodzi mi głównie o przygotowanie do druku, i aspekty techniczne typu załamania, przecięcia itp...Chciałbym prosić o kontakt na profilu albo na PW kogoś kto zajmował się już tego typu projektami i jakiekolwiek doświadczenie w tej dziedzinie...Będe bardzo wdzięczny za wszelką pomoc-rady, linki itp.
Dodam ze google niewiele mi pomogło, i prosze od powstrzymanie się od tekstów typu :"jak nie wiesz jak to nie zaczynaj"-właśnie po to pisze tego posta żeby się dowiedzieć...Każdy jakoś zaczynał, a ze nie che spartolić sprawy proszę o pomoc kogoś z doświadczeniem.
Z góry dzięki.
_______
المرجو أن يموت الموت دون خوف من الموت
^Ibrachim    29.01.2007 @23:23:45
Załamania kartonu to najłatwiej sprawdzić na żywo otwierając taki karton i wszystko zobaczyć.
~dariuszsankowski    29.01.2007 @23:30:25
poza tym idzisz do dukarni i oni powiedza jak to przygotowac dostaniesz szablony moze nawet jak ładnie poprosisz :D
_______
http://www.tenjedendzien.pl - fotografia ślubna Wrocław
~chroma    30.01.2007 @22:22:51
projekt opakowania zalezy od Ciebie. mozesz sciaglac jakies projekty z sieci - np stad: http://www.wykrojniki.com.pl albo sam wymyslic. po wymysleniu projektu grafiki najlepiej skontaktowac sie z drukarnia i poprosic o specyfikacje projektu - zarowno grafiki jak i opakowania - czyli znacznikow np. skrzydelek oraz wielkosci spadow. przyklad specyfikacji grafiki naniesionej na wykrojnik [czyli projekt pudelka]: http://www.qprint.com.pl/uploads/230/50/wkladka_CD_singiel_dokumentacja.pdf
~crespo    09.02.2008 @11:21:45
na co ma być to opakowanie? jaką funkcję ma pełnić? możesz konstrukcje wybrać np. ze standardów FEFCO dla tektur falistych lub ECMA dla tektur litych (jest tam kilkaset siatek konstrukcyjnych w 2D i 3D - oczywiście jako bitmapy); podaj mail'a to Ci podeśle; a te "załamania" to tzw. creasing czyli po naszemu bigowanie;
~crespo    09.02.2008 @11:26:21
aha, chroma małe sprostowanie: wykrojnik to wykrojnik - narzedzie do wykrawania opakowania na sztancach a projekt to projekt
~ToSemJa    09.02.2008 @11:35:30
1) przygotowanie sobie szablonu (z kartki wyciac i poskaladac taki kartonic zeby wiedziec gdzie bedzie lamany itp ...
2) przygotowanie szablonu np. w corelu, nalozenie na niego grafiki opakowania
3) przygotowanie wykrojnika z zaznaczonymi liniami ciecia i bigowania
4) wyslanie wykrojnika gdzies gdzie Ci go wykonaja (chyba ze drukarnia sama sie tym zajmie)
5) druk
_______
Zycie to nie bajka ... nie podrapie cie po jajkach! Chcesz coś robić? Rób to dobrze...
^AlphaFox    09.02.2008 @12:31:45
hm... jeśli drukarnia dostarczy Ci siatkę (kompletny wzór kształtu, łącznie z liniami załamań, łączeń itp.) to jesteś w domu, jeśli masz zaprojektować całość (łącznie z technologią składania) - to czeka Cię zakup tektury w przewidzianej gramaturze i cięcie eksperymentalnych szablonów... i przygotowanie wykrojnika tak jak pisze ToSemJa, ale uważaj, do tego potrzebne są podstawy technologii introligatorskiej - więc lepiej postaraj się o gotowca.

Projektując opakowanie zwróć uwagę na rodzaj produktu który będzie w środku, przewidywany sposób składowania w transporcie, sposób eksponowania (jeśli to produkt "półkowy", czasem warto zwrócić uwagę na przygotowanie wypełnienia stabilizującego produkt w pudełku - to już do ustalenia z Klientem który Ci to zleca. To wszystko ma wpływ na projektowana trwałość opakowania i zabezpieczenie produktu.

moje rady - z punktu widzenia zamawiającego, a nie wykonawcy (pracuję w firmie która zleca sporo opakowań do produkcji)

A'propos... cały czas szukamy grafika z doświadczeniem w projektowaniu opakowań w średnim i dużym formacie - z uwzględnieniem właściwości mechanicznych opakowania (max rozmiar około 2000x600x300, waga produktu do 60 kg), znajomość Corela i Photoshopa, praca stacjonarna w Łodzi, w typowych biurowych godzinach pracy, na pełny etat, na pewno nie freelancera. Zgłoszenia - bardzo proszę na e-mail lub PW.
ostatnio edytowane: 2008-02-09 12:39:07
_______
blog BDSM i fotografia http://pierredolain.wordpress.com
~Skerok    09.02.2008 @15:52:20
Alpha ---> jest to jego pierwsza praca zatem sugerowałbym aby zapomniał o rysowaniu siatki wykroju. Po prostu nie da sobie rady.
Druga sprawa zakup tektury o danej gramaturze - jeśli nie będzie miał materiału docelowego to guzik zrobi (sztywność i grubość kartonu) parametr gramatury na nic w tym wypadku nie wpływa (gramatura może być ta sama a będzie inny kierunek włókien lub bulk i mamy zmiany)

Moim zdaniem jeśli to będzie drukowane sugerowałbym kontakt z drukarnią (można zrobić coś samemu taki ogólny szkic o co chodzi) aby ona zrobiła dokładny kształt wykroju z uwzględnieniem wszystkich parametrów (wspominanych wcześniej) i po narysowaniu dadzą go jako plik (oczywiście pod warunkiem, że u nich będziesz drukował).

Dalej
"To sem ja" już wszystko powiedział
-Naldi12    12.02.2016 @09:11:34
Ja bym jednak skorzystała z gotowych opakowań i firmy, która sama zrobi mi projekt i go wydrukuje jak http://opax.pl/oferta.html
*yss    12.02.2016 @12:51:03
Naldi: nie lubimy takich, co zakładają konto dla reklamy jakiegoś biznesu, ju noł?
_______
...aż się oczy jeżą...
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt