Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Akryl na oleju?
Malarstwo  | 12.07.2007 @19:04:50

1 2 Następna strona
~JaromirHaszko    12.07.2007 @19:04:50
Zastanawiam się czy można na wyschniętym acz nie zawerniksowanym obrazie olejnym malować akrylem? Powiedzmy domalować coś. Albo w ogóle zamalowac olej akrylami?
_______
"Your soul isn't in your body; your body is in your soul." - Alan Watts
~momori    12.07.2007 @19:39:12
a czemu nie? nie wybuchnie :D
ja szczerze mówiąc miącham te techniki jak popadnie, bez skutków ubocznych ^^
~Haidi    12.07.2007 @20:43:28
hmm... nie no można ale może popękać bo farba wodna łączy się z farbą wodną a nie oleistą... może nawet odpaść... można zamalować akrylem jak wyschnie olej ale na mokry nie radzemi popękało
~Haidi    12.07.2007 @20:44:35
ewentulanie moge poszukać w mojej książce do konserwacji ale tylko jeśli chodzi o wyschnięty olej:D
~JaromirHaszko    12.07.2007 @21:17:10
plizz poszukaj :d
_______
~Quetzalcoatl    12.07.2007 @21:26:33
akrylem po oleju to tak średnio. będzie odpadał.
~JaromirHaszko    13.07.2007 @16:51:00
hmm... a idzie coś zrobić żeby nie odpadał?
_______
~sicopath    13.07.2007 @16:59:45
tak głupio spytam, czemu akrylami chcesz domalowywać a nie olejami? a jeśli po całości to w sumie mógłbyś chyba zagruntować i wtedy śmigać akrylami.
_______
%%[ Warning, this RIP is not running a PSE FrameWork ]%%
~JaromirHaszko    14.07.2007 @15:01:33
nie no nie będę gruntował prawie skończonych obrazów :/

a chcę akrylami bo oleje już są be

_______
+azmii    14.07.2007 @19:47:11
lepiej nie

kumpela tak zrobiła (czarny akryl na czarny olej) i po paru miesiącach jej część akrylowa zmienila kolor niewiadomo czemu na jaskrawo żółty...
~Janush    14.07.2007 @20:21:45
Mieszac techniki mozn ai owszem,ale trzeba to robic umiejetnie i wiedziec.Podstawowa zasada,laczyc media o ruznych spoiwach(tu olej,zywice-spoiwo olejnych,i zywice lateksowe i akrylowe na bazie moczniku i wody) tak,aby byly chude pod spodem(wodne,akryle,gwasz akwarele) a tluste(oleje,alkidy,formaldehydy) na wierzchu.W innym przypadku moze odpadac od powierzchni olejnej,jako ze karyl wysycha przez odparowanie wody,a olej przez utlenianie(niebede tlumaczyl bo to elaborat wiec reakcje chemiczne w malaturze farbiy olejnej moga wplywac na warstwe akrylu,i powodowac luszczenie(zadko peka akryl) lub zmiany kolorow.Twoje ryzyko.Chyba ze bardzo chcesz wykonczyc akrylem,to przetrzyj obraz olejny delikatnie spirytusem z woda zebu uslunac tlustosc,wzglednie aceton.Najlepiej jednak byloby kupic farby alkidowe,to cos jak polaczenie akrylu i oleju,schna 12-24 h,wiec optymalnie.Mozesz tez ewentualnie malowac olejami zwyklymi,rozcienczajac je medium alkidowym(pytaj w skl plastycznym,powinno byc,chyba firma talans a napewno daley-rowney,uzywaj tego zamist oleju czy werniksu,powinny szybko schnac.Ostatecznie dolewaj do farb olejnych czy oleju sykatywy olejnej na bazi esoli olowiu(tez do kupienia) i schnie bardzo szybko.Szkoda obrazow na experymenty.Next time odrazu akrylem..uff,koniec wykladu mam nadzieje ze cos pomoglem
~JaromirHaszko    14.07.2007 @21:13:12
dobra... po tym co tu wypisałeś to dam se spokój dokończe najciekawsze z tych oleji co mi zostały po staremu. a potem juz tylko czysty akryl
_______
~JaromirHaszko    14.07.2007 @21:15:44
btw thx za wykład :d
_______
~Hamciuszka    05.05.2010 @11:07:22

Ja natomiast mam płótno zaczęte farbą olejną, ale nie chcę go kończyć.
Jak zrozumiałam wystarczy, że dam na całość grunt i będę mogła malować akrylami?
Ktoś z Was to testował?
Czy może dla bezpieczeństwa doradzacie naciągnąć nowe płótno?

[btw. kiedyś przetestowałam metodę odwrotną - tłuste na chudym. Obraz stał ze trzy lata za szafą, po czym cała warstwa olejna zeszła
Na szczęście to był gniot.
Co zniechęca mnie do podobnych eksperymentów.
Tamto wynikało z niewiedzy, a tym razem prócz małej wiedzy kusi zwykłe lenistwo...]

~madzikowo    11.05.2010 @16:44:07
Hamciuszka, radze naciągnąć nowe płótno. Akryl na oleju ma tendencję do "złuszczania się".
~MaryPoppins    11.05.2010 @17:37:13
mozna, ale akryl moze sie kruszyc, zmieniac kolor, moze tez sie maziac ( olejne schna dosc dlugo, nawet jesli wydaja sie z wierzchu zaschniete)i moga robic sie "gluty"....
chociaz raz tak malowalam i nic nie bylo
kladlam tez na farby silikonowe farby olejne i tez sie trzymalo, chociaz w to watpiono z gory
ostatnio edytowane: 2010-05-11 17:39:16
_______
Ale czy warto?
Może nie warto?
Chyba nie warto...
Raczej nie warto.
Nie, nie - nie warto.

Przygwoździ Bździągwa gwoździem źdźbło, to pobździ źdźbłko
^jesyk    30.05.2010 @22:06:03
odwrotnie można. bardziej tłuste na mniej tłuste. nigdy odwrotnie.
_______
-CO?
-NO.
~JaromirHaszko    01.06.2010 @08:36:11
Ok rozumiem, że na te stare i nieudane obrazy olejne niewerniksowane mogę położyć grunt, a potem spokojnie coś nowego na tym wszystkim akrylami. Teraz kolejne pytanko, jaki grunt i jak położyć na tych olejnych obrazach?

I jeszcze jedno. Jeśli obraz olejny był już werniksowany to co wtedy, też można położyć grunt?
_______
*nienar    01.06.2010 @09:40:33
kiedys był sposób na zmatowienie całosci papierem ściernym, odtłuszczenie ziemniakiem, a następnie na to grunt. Sprawdzałem - działa. Moze są teraz jakieś lepsze metody..?
_______
Ludzie, jedzcie gówno, miliardy much nie mogą się mylić
~sabinat    01.06.2010 @22:55:20
Nigdy!!!!
Olej na akryl zawsze - akryl to wodna farba i wbija się w zagruntowane podłoże (gruntowane często gessem, gruntem pod akryl i olej). Ale jak już masz olej na płótnie (wyschnięty), to licz się z tym, że jeśli położysz na to cokolwiek - także olej - to nie ma szans, aby się ta wierzchnia warstwa wchłonęła. Na wierzchu oleju tworzy się tzw. linoksyt, skorupa, która już absolutnie niczego nie przyjmuje i nawet jeśli położona warstwa niby się trzyma, to wystarczy blejtem lekko trzepnąć o ścianę (czasem po niedługim czasie farba sama się roluje z linoksytu) i ta wierzchnia warstwa odpadnie, albo co najmniej się pokruszy.... ryzyko nie warte podejmowania.
Lepiej zdjąć płótno i kupić "surówki" bawełnianej (8 zł za metr bieżący, ok. 1m/ 1,5 m) i nałożyć na nowo.
Pozdrawiam.
~Hamciuszka    11.06.2010 @14:05:36
Dzięki
(za wskazanie kierunku "Rozwaga"
Pozdrawiam wszystkich!
~kazdyloginjestzajety    11.06.2010 @14:31:34
mi kiedys bialej farby zabraklo a malunek na nastepny dzien potrzebny byl na zaliczenie.. uzylam pasty do zebow dawalo mieta na pol sali odpadlo dopiero po wpisie
_______
nie znam sie. nie zapraszam do mnie.
~kazdyloginjestzajety    11.06.2010 @14:35:22
aha a jak czarnej nie ma to slyszalam tez o pascie do butow..
_______
nie znam sie. nie zapraszam do mnie.
~Adark    18.07.2017 @00:38:10
Witam jestem tu nowy pierwszy dzień,Austrii kupuję akrylowy lakier bezbarwny można mieszać z farbami akrylowymi lub można kupić farby akrylową na lakierze ,Acryllack w różnych kolorach automatycznie ten lakier nam werniksuje obraz - akrylowy lakier można kupić błyszczący i matowy
wolno schnący i szybko schnący - ja kupuję lakier akrylowy matowy wolno schnący i mieszam lakier akrylowy z farba akrylową - automatycznie reguluje schnięcie farby czym więcej lakieru akrylowego to dłużej schnie farba czy mniej lakieru to trochę szybciej schnie farba , super sprawa z tym akrylowym lakierem i piękne kolory.
*yss    18.07.2017 @09:30:32
Cześć, czy po to odkopałeś wątek aktywny 7 lat temu?
Odpowiedz mi na pytanie, jak to się ma do głównego tematu wątku. Moim zdaniem wcale się nie ma i tylko reklamujesz lakier.
_______
...aż się oczy jeżą...
1 2 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
szukaj na forum
Szukaj:
Forum:

najnowsze wątki na tym forum
przejdź do innego forum
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt