Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Japonia - Tradycje, sztuka i życie.
Grupa otwarta

o grupie
Nasza grupa zrzesza wszystkich fanatyków Japońskiej sztuki, języka oraz tradycji jak i wszystkim co z nią związane.

Japonia ( Nihon lub Nippon Nihon-koku lub Nippon-kokuposłuchaj po japońsku *) państwo wyspiarskie leżące w Azji Wschodniej na Pacyfiku. Morze Japońskie oddziela kraj od kontynentu azjatyckiego. Archipelag_Japoński rozciąga się od Wysp Nansei na południu do Hokkaido na północy i składa się z ok. 4 000 wysp. Największe z nich to: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku.

Wyspiarskie położenie Kraju Wschodzącego Słońca i związane z tym geograficzne odseparowanie w zasadniczy sposób determinowało trwającą przez stulecia izolację kulturową, zakończoną w połowie XIX wieku. To za jej przyczyną Japończycy są dziś społeczeństwem jednolitym pod względem narodowościowym, językowym, jak również wyznaniowym i kulturowym. (wikipedia)

właściciel

książki o Japonii
14.01.2010 @16:58:36

~Eldafire    14.01.2010 @16:58:36
Możecie polecić jakieś ciekawe ksiązki dotyczące Japonii?
Czytałem już Opowieści rodu Otori, i szukam czegoś podobnego.
Interesują mnie książki przedstwaiające starszą Japonie... powiedzmy, że tak gdzieś do XVIII w.
ostatnio edytowane: 2010-01-14 16:59:41
~alita    27.03.2010 @16:39:35
"Tydzień świętego mozołu" to zbiór świetnych opowiadań japońskich. Wiele z nich jest z okresu wojennego, ale powinno znaleźć się tam również parę starszych.
~Tsumetai    04.06.2011 @15:42:28
Ja mogę polecić książki Marcina Bruczkowskiego "Bezsenność w Tokio", "Zagubieni w Tokio", "Singapur 5 rano.
Dzieła tego pana, to bardziej przewodniki po współczesnej Japonii, a nie zarys historyczny, ale uważam, że mimo tego, są godne polecenia
_______
"W samym środku huśtawki jest miejsce, które się nie porusza."
~Thera    12.08.2011 @12:56:17
Ja polecam:

- "Dotyk Japonii" - Esho Muraishi, wydawca: Innen z 2005r - Zbiór esejów dotyczących specyfiki kultury oraz duszy
japońskiej. Pochodzi z wybranych artykułów publikowanycj na łamach japońskiego dziennika "Mainichi Daily News
papier" (1982-1986)

- " W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japończyków" - Iga Rutkowska, wydawca: Trio
Książka zaskakująco dobrze przedstawia problematykę odmienności kulturowej. Autorka skupia się m.in. na
japońskich zwyczajach ślubnych. Autorką jest studentka japonistyki która wyjechała do Japonii na kilka miesięcy.

- "Japoński wachlarz" - Joanna Bator, wydawca: Wydawnictwo ksiażkowe Twój Styl, Warszawa 2004r
Autorką książki jest antropolog która spędziła 2 lata w Japonii pracując na jednej z tokijskich uczelni. Jest to barwna opowieść o Japończykach i kulturze japońskiej powstała z "Zeszytów pod poduszkę" w których autorka
codziennie wieczorami spisywała mozolnie swoje odczucia i refleksje w codziennych zderzeniach i pokonywaniach
kolejnych dni w japońskiej rzeczywistości. Znajdziemy tam także relacje z wypraw w ciekawe miejsca kultu, do
historycznych i słynnych miast, opisy architektury, sztuki, tradycje, zwyczaje, religie, opisy roślinności i cudownych
krajobrazów poznanych na wycieczkach krajoznawczych, a także sporo na temat japońskiego języka.

- "Japoński wachlarz. Powroty" - Joanna Bator, Wydawnictwo WAB 5/2011
Po powrocie do Polski i wydaniu "Japoński wachlarz" okazuje się, że autorka pokochała ten kraj na dobre. Wraca więc tam wielokrotnie i pisze dalej ten niepowtarzalny portret kraju
kwitnacej wiśni z uwzglednieniem tych klęsk żywiołowych jakie ostatnio Japonię nawiedziły.
Mozna powiedzieć, że z tych książek zaczęłam poznawać Japonię.
ostatnio edytowane: 2011-08-12 13:13:46
~Thera    03.09.2011 @13:42:40
"Japonia zmienna czy niezmienna" - Jolanta Tubielewicz (1931-2003) Wydawnictwo - TRIO 1998r
Autorka była zasłużonym prof Japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, to także autorka wielu cennych publikacji
nt. Japonii. Została odznaczona wysokimi odznaczeniami japońskimi i polskimi.

Autorka pokazuje nam Japonię jaką dostrzegała na przestrzeni 25 lat, podczas wielokrotnych tam pobytów.
Wiadomo, że Japonia przez wieki izolowała się od reszty świata, stąd trudno mówić o zmianach czy wpływach innych państw w początkowych wiekach jej istnienia.
W miarę upływu lat, gdy do Japonii zaczęły zawijać obce statki, zapoczątkował się w dziejach tego kraju okres
powolnych zmian.
Japonia zmienna czy niezmienna? ciśnie się czytelnikowi pytanie - z jednej strony trwałość na codzień tradycyjnych
form: kultury, religii, obyczajów znanych z zamierzchłej historii Japonii, natomiast z drugiej strony w zdumienie
wprawiały zachodzące zmiany w życiu japończyków, ale czy na lepsze? to już autorka zostawia pod osąd czytelnika.
Książka świetnie napisana przez polską japonistkę, z dużym zaangażowaniem, znajomością tematu i na podstawie
wnikliwych obserwacji.
Poza tym książka ładnie wydana, uzupełniona bogatym materiałem zdjęciowym zachęciła mnie do czytania.

Ponadto tej autorki przeczytać jeszcze można m.in.

"Mitologia Japonii" - Jolanta Tubielewicz - Jest to mała książeczka wydana z serii Mitologie Świata przez WA i F Warszawa 1986r
Autorka dokonuje tutaj wnikliwej analizy historii mitów w różnych religiach japońskich, ich
zastosowaniu i wykorzystaniu w polityce. W sposób obrazowy i przystępny wprowadza nas w świat najważniejszych mitów japońskich i wyznawanych tam, różnorodnych religii.
Książka jest świetna, czyta się ją jak powieść, a treść uzupełniają wspaniałe ilustracje.

Mężczyźni i kobiety w starożytnej Japonii. Miłość, seks, obyczaje - Jolanta Tubielewicz Wydawnictwo "Nozomi" Warszawa 2000r
Autorka ukazuje nam oprócz romantycznych epizodów sporo dramatów i cierpienia jednostek,
a także szerszego ogółu co oznacza, że Japonia pod tym względem nie różniła się od reszty
świata.

Kultura Japonii: słownik - Jolanta Tubielewicz Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Warszawa
1996r
Słownik zawiera ponad 800 haseł w tym 300 biogramów przedstawiających m.in. sylwetki najwybitniejszych twórców dla kultury japońskiej.
ostatnio edytowane: 2011-09-03 18:10:25
~Rika77nipa    23.03.2013 @00:54:43
wszystko co chciałam wypisać już jest ^^ , ale polecam
mitologie Japonii Tubielewicz ..ciężka na początku ale później fajnie się czyta ,
oraz O sztuce Japonii
Autor: Zofia Alberowa bardzo ciekawa książka
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt