Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Pinhole
Grupa otwarta

wywoływanie pinola
14.03.2009 @00:19:21

~starababa    14.03.2009 @00:19:21
Tak więc naświetliłem już swojego pinola i...co dalej?
Odwiedziłem jeden zakład foto z zapytaniem czy mi wywołają pojedyńczą klatke.gość co tam siedział pokiwał tylko głową z dezaprobatą.nie chce mi sie łazić po całym posen,więc pytam:jak to wygląda w praktyce?czy jak ktoś mi to wkońcu zrobi to policzy sobie za wywołanie jak za cały film?byłbym wdzięczny za rady bardziej doświadczonych kolegów
+tomekcichorek    14.03.2009 @15:52:50
a po co pociąłeś kliszę?
~Paragon    14.03.2009 @19:46:40
jaki film ???
~starababa    14.03.2009 @21:55:24
a co,może do pudełka od zapałek to miałem papier wsadzić?
pociąłem klisze...no cóż wiem że niektórzy do cyfrówek dorabiają sobie dziurkę,ale dla mnie to bez sensu,to jest fotografia prymitywna i ja nie uznaje w tym względzie żadnych wynalazków,pinhole to chyba poprostu dziurawe pudełko z materiałem światłoczułym w środku,czy nie?nikt nie posługuje się taką ortodoxyjną techniką?
+januszwojcik    14.03.2009 @23:01:36
można zrobić takiego pinhola z pudełka zapałek aby nie ciąć filmu na kawałki

http://img161.imageshack.us/img161/7506/matchbox1ue9.jpg
http://img242.imageshack.us/img242/336/matchbox2sy7.jpg

jeśli film jest b&w do wołania ręcznego pokuś się aby samemu sobie wywołać, chemia wcale nie jest taka droga a i można wtedy też papier wołać.
+tomekcichorek    14.03.2009 @23:04:43
idziesz do zakładu foto, prosisz o zużytą kasetkę po filmie, zwykle tam jest taki jęzorek do którego możesz dokleić końcówkę swojego filmu, osadzasz w pudełku i obklejasz, żadna wielka filozofia a i ułatwi sprawę na bank

edit: jako mnie uprzedził
ostatnio edytowane: 2009-03-14 23:05:47
_______
--> http://tomekcichorek.blogspot.com <--
~starababa    15.03.2009 @00:05:33
no,może to i niegłupie,ale jak będe film przewijać?
+januszwojcik    15.03.2009 @10:37:45
w tych linkach wszystko jest opisane. przewijanie też.
~Leebrus    15.03.2009 @23:26:17
a tu też ładnie patent na matchboxa z dwoma kasetkami do przewijania pokazany:
http://www.metacafe.com/watch/884241/matchbox_camera/
sam korzystam - i jest ok
~starababa    16.03.2009 @17:30:31
very thx chłopaki za pomoc,może jak znajdę trochę czasu to się pobawie,jednak gdybym mógł gdzieś wywoływać pojedyńcze klatki...
jakoś bardziej mi się podoba taka opcja,może spróbuje się wkręcić na asp
~starababa    17.10.2009 @21:41:49
witam to znowu ja:P
jakiś czas temu zrobiłem sobie pinhola z pudełka po zapałkach,dokładnie tak jak w zapodanych powyżej linkach.niestety nic nie wyszło,a dokładnie to naswietliła się tylna ścianka pudełka od zapałek z napisem "malboro" na każdej klatce:P
pomyślałem że poprostu jakimś cudem włożyłem odwrotnie klisze,ale wczoraj odebrałem z labu film z nowego pinhola i jedyne co na nim jest to kolorowe pasy,ładne nawet,no ale nie o to mi chodziło.
-dziurkę robiłem wg.instrukcji,w blaszce drobnoziarnistym papierem
-film włożyłem matową stroną do naświetlania
-wnętrze było pomalowane farbą na czarno-wszystko szczelnie posklejane
taśmą
znajomy zasugerował mi że to jednak może być dziurka,przy tak małej odległości powinno to być jakieś 0,1-0,2mm,moja nie była tak mała.no ale przecież nawet jeśli jest większa to przy czasie 3h powinno się cokolwiek naświetlić,a tam nic
pomóżcie dobrzy ludzie..
~exposiure    18.10.2009 @00:31:29
pokaz foty tego aparatu
czym wieksza dziura tym wiecej swiatla wpada = krótszy czas
3h to dlugo
wiec moze masz przeswietlone wszystko

pasy sugerują na nieszczelnosc imho.
ciezko cos powiedziec
tymbardziej, ze jest masa łopatologicznych instrukcji w necie do matchboxów
~wasiu    01.02.2010 @10:43:27
zna ktoś może jakiś trójmiejski lab gdzie mi zeskanują kliszę bez problemów? zrobiłem kolejną matchboxem, format kwadratowy i odstepy na kliszy sa inne niz "powinny być" i w kazdym labie mowia ze maja automatyczne skanery i ani na kompa mi nie przeniosa ani nie zrobia odbitek... w Jeleniej Górze nie było problemu, ale teraz jestem w gdańsku na moje nieszczescie
_______
Mention this to me.
Mention something, mention anything.
Mention this to me...
and watch the weather change.
~Leebrus    01.02.2010 @13:26:32
~starababa - 3h to cholernie dlugo, nawet jak na pinhole'a. Chyba ze naswietlasz w ekstremalnych warunkach, noc, polmrok itp.
W moim matchboksie z otworkiem 0,2-0,3 mm i filmem o czulosci iso100 naswietlanie w dzien przy slonecznej pogodzie - kilka sekund, zachmurzenie kilkanascie. Efekty byly calkiem niezle.
~goodnight    12.06.2010 @10:30:53
Chciałabym coś takiego zrobić sobie z 120mm tylko własnie..
jak to przewijać skoro orwo nie ma pokrętełka? hm?
_______
iskra.art.pl
~goodnight    12.06.2010 @10:32:27
a wywoływanie polecam własnoręczne.. i szybciej i taniej większa frajda
jakby coś to służę pomocą
_______
iskra.art.pl
~jamajka82    19.06.2010 @02:48:38
matchbox pinhole to fajna sprawa, ale ja polecam kupić jakiś stary analogowy korpus (zorki, zenith) byle by miał sprawny czas B. Odkręcasz obiektyw, przyklejasz sreberko od jogurtu z dziurką od szpilki (wypolerowaną wodnym papierem ściernym). Przy pomocy programu http://www.pinhole.cz/en/pinholedesigner określasz przysłonę i czasy naświetlania dla odpowiednich filmów... po skończonej rolce 35mm idziesz do labu i mówisz: wołanie i skan w najwyższej jakości... no, chyba że chcesz się bawić z ciętą błoną w większych formatach... tutaj Ci nie pomogę ale są na tym forum i w tej grupie wspaniali specjaliści
~neprosti    25.07.2010 @20:00:17
dlatego miałeś malboro na zdjeciach bo światło przechodzi przez papier i musisz zasłonic najlepiej czarną taśmą izolacyjną, albo czerwoną jeżeli robisz na białoczarnej kliszy, 3 godziny to wcale nie za długo bo klisza naświetla sie sinusoidalnie więc może okazać ze te 3 godziny to za mało i zdjecie bedzie niedoświetlone (efekt schwarzwilda)
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt