Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Zielona Góra
Grupa otwartao grupie
Grupa digartowców z Zielonej Góry... i, oczywiście, okolic


właściciel


moderatorzy


Fantazje Zielonogórskie w ilustracji
!galar | 10.03.2015 @09:50:30

W Krzywym Kominie wystawa ilustracji Igora Myszkiewicza.

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra i Galeria Twórców Galera zapraszają na otwarcie wystawy „Fantazje zielonogórskie w ilustracji Igora Myszkiewicza”. Wernisaż odbędzie się w środę, 11 marca 2015 r. o godz. 19.00 w Krzywym Kominie, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.

 

„Fantazje Zielonogórskie” to antologia opowiadań fantastycznych wypełniona po brzegi tekstami reprezentującymi chyba każdą konwencję literackiej fantastyki – znajdziemy tu i twardą sf, fantasy, horror, realizm magiczny i historie alternatywne, a wszystko to splecione z wątkami zielonogórskiej przeszłości, teraźniejszości i wyobrażonej przyszłości.

Teksty trafiają do antologii drogą ogólnopolskiego konkursu literackiego, który w ciągu czterech lat stał się już rozpoznawalnym wydarzeniem na fantastycznej mapie kraju. Co należy podkreślić, jest to obecnie jedyny cykliczny konkurs literacki poświęcony Zielonej Górze.

Pomysł „Fantazji” narodził się w Zielonogórskim Klubie Fantastyki Ad Astra jako odpowiedź na głód literatury popularnej dziejącej się Tu, opowiadającej o miejscu w którym żyjemy i które kochamy. Wciąż odkrywana historia Zielonej Góry jest prawdziwą kopalnią potencjalnych tematów i inspiracji, wystarczy wspomnieć procesy czarownic, zarazy, przemarsze wojsk, trawiące całe miasto pożary… Pochodzili stąd niezwykli ludzie, którzy odcisnęli swój ślad w historii świata (nazwiskiem jednego z dawnych zielonogórzan - Bartłomieja Pitiscusa - ochrzczono nawet księżycowy krater!). Popularyzacja wiedzy o naszym mieście jest ważnym aspektem tworzenia „Fantazji Zielonogórskich”, najważniejszym zaś chęć stworzenia książki, która będziemy po prostu z przyjemnością czytać. Być może na łamach naszej antologii zabłyśnie przyszła pisarska gwiazda? Być może droga, którą rozpoczynamy wprowadzi i Zieloną Górę w poczet miast magicznych, istniejących również na mapach masowej wyobraźni, gdzieś obok Wrocławia, Krakowa, Macondo…

Z roku na rok poszerza się paleta wykorzystywanych przez piszących tematów zielonogórskich. Autorzy sięgają śmiało poza najbardziej upowszechnione motywy – Bachusa, czarownice i wino; pojawiają się elementy współczesne i wyszukane z bocznych zaułków historii... Widoczny jest wzrost wiedzy o naszym mieście, jego historii i teraźniejszości.

Lubimy myśleć, że jest to po części zasługa czterech lat Fantazji Zielonogórskich.

 Cztery lata, cztery edycje konkursu literackiego, blisko dwieście pięćdziesiąt nadesłanych tekstów, cztery bogato ilustrowane tomy „Fantazji Zielonogórskich”. To wciąż dopiero początek podróży. Wystawa prezentująca ilustracje do opublikowanych w poprzednich latach tekstów towarzyszy inauguracji piątej edycji konkursu.

www.fantazje.adastra.zgora.pl

 

Igor Myszkiewicz (ur. 1974 r.); absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze (dyplom z litografii w pracowni ad. Stefana Ficnera w 1999 r.). Obecnie kustosz w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej. Kurator szeregu wystaw i wydarzeń artystycznych. Zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, komiksem i ilustracją. Uczestnik ponad dziewięćdziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych, autor komiksów. Twórca „Zdeptaka” – cotygodniowych pasków komiksowych komentujących zielonogórską rzeczywistość, oraz popularnego bloga komiksowego „Kryzys Wieku”. Współpracował z krakowską Kuźnią Gier i wrocławskim wydawnictwem GRAmel wykonując ilustracje do gier fabularnych. Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych „Fantazje Zielonogórskie”. Współautor „Monografii Okręgu Zielonogórskiego ZPAP”. Autor projektu sztandaru Zielonej Góry (sztandar został ufundowany w 2010 r.).

Współzałożyciel i Wielki Mistrz działającej od 1997 r. Galerii Twórców Galera, promującej młode środowisko artystyczne (www.galera-wystawy.blogspot.com). Współtwórca grupy artystycznej Korporacja Trylobit, członek Lubuskiej Zachęty Sztuk Pięknych, Wiceprezes ZKF Ad Astra i Stowarzyszenia Forum Art. W latach 2006-2014 wiceprezes Okręgu Zielonogórskiego ZPAP.

 komentarze
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!
 
Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt