Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Biżuteria Artystyczna
Grupa otwarta

o grupie
Zapraszam do grupy

Ponieważ coraz mniej bywam na digarcie pozostawiam grupę otwartą

właściciel

moderatorzy

Biżuteria (i nie tylko) a podatki
28.05.2008 @10:52:03

~wrieditiel    28.05.2008 @10:52:03
Wielu z nas sprzedaje swoje wyroby hand made na różnych stronach, w sklepach internetowych... pomyślałam, ze może komuś przyda sie wiedza zawarta w poniższym artykule.

Biżuteria (i nie tylko) a podatki

(18 STY 2008 Autor: Maciej Lisiewski W kategoriach: Poradniki )
Prędzej czy później każdy zasługujący na miano projektanta zacznie osiągać dochody, które mogą zainteresować nasz najukochańszy z biurokratycznych molochów - Urząd Skarbowy. Poniżej postaram się przybliżyć dostępne sposoby rozliczania tego podatku wraz z ich wadami i zaletami.
1. Nie płacić podatków. Wcale. Wbrew pozorom można to robić zupełnie legalnie, pod warunkiem, że nie przekraczasz kwoty wolnej od podatku. Jeśli Twój roczny dochód nie przekroczy w 2008 kwoty 3091zł to nie musisz odprowadzać podatku dochodowego. Niestety miesięcznie daje to średnio 257,58zł czyli zadowoli tylko początkujących.
Zalety:
o zero podatku
o zero formalności
o jedyna forma rozliczenia nie wymagająca prowadzenia działalności gospodarczej
o nie płacisz na ZUS
Wady:
o tylko dla początkujących ze względu na limit zarobków
o tylko jeśli jest to jedyne źródło dochodu (znaczenie ma łączny dochód)
o utrudniona sprzedaż do sklepów/galerii działających na innych zasadach niż “udostępnianie platformy sprzedaży” - konieczna staje się umowa o dzieło lub sprzedaży
2. Opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dochód do 3091zł jest zwolniony z podatku, z każdej kolejnej złotówki aż do 44 490zł oddajesz 19%, z kolejnych aż do 85 528zł 30% i z dalszych 40%. Do tego dochodzą opłaty na ZUS - niecałe 300zł przez pierwsze dwa lata, jeśli jest to Twoja pierwsza działalność gospodarcza, później ponad 2,5 raza tyle.
Zalety:
o łatwe odliczanie kosztów
o najbardziej opłacalna forma rozliczenia pod warunkiem, że twój roczny dochód nie przekroczy niecałych 47 000zł (chyba, że możesz rozliczać się jako artysta)
Wady:
o sporo papierkowej roboty
3. Karta podatkowa. Stała miesięczna kwota podatku uzależniona od rodzaju działalności i wielkości miejscowości, w której jest prowadzona. Ogólnie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jest sporo obwarowań dodatkowych - m.in. wytwory nie mogą być półproduktami czy produktami przeznaczonymi do dalszej odsprzedaży (co, przynajmniej w teorii, uniemożliwia wstawianie swoich prac do wszelakich sklepów, przy czym korzystanie z platform sprzedaży takich jak Modna.pl czy Allegro pozostaje jak najbardziej legalne). Szczegóły precyzuje Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne, a rodzaje działalności i stawki zawiera załącznik nr 1 do niej z dodatkowymi szczegółami w załączniku nr 4.
Zalety:
o stała kwota podatku
o bardzo ograniczona robota papierkowa
Wady:
o stała kwota podatku - nie ważne czy coś zarobisz
o spore ograniczenia w sprzedaży prac
4. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Płacony od wysokości przychodu (dokładnie 5,5%), nie pozwala na odliczenie kosztów. Roczny limit przychodu dla tej formy opodatkowania wynoszący 150 000 euro raczej nie będzie stanowił problemu dla większości młodych projektantów . Ta forma opodatkowania jest szczególnie atrakcyjna dla wszystkich, u których koszty uzyskania przychodu stanowią jego niewielką część. UWAGA! Z racji, że podatek płacony jest od przychodu kwota podatku liczona jest np od ceny produktu w galerii internetowej, wraz z marżą galerii i kosztem wysyłki. W przypadku towaru o koszcie wytworzenia wynoszącym 20zł, oferowanego w galerii za 30zł (cena dla projektanta), marży 40% i kosztu wysyłki 5zł podatek wynosi 0,055 * (1,4*30 5) = 2,59zł, co odpowiada podatkowi 25,9% liczonemu od dochodu. Z kolei jeśli koszt wytworzenia wynosiłby 10zł to odpowiadałoby to już tylko podatkowi liczonemu od dochodu w wysokości 12,9%.
Zalety:
o Najbardziej opłacalna forma opodatkowania, pod warunkiem, że dochód stanowi więcej niż 29% przychodu (licząc razem z opłatami galerii internetowych, opakowaniem, wysyłką..)
Wady:
o Wymaga formalnego potwierdzenia statusu artysty, co dla osób nie będących absolwentami ASP może wcale nie być takie proste
5. Podatek liniowy. Odprowadzasz 19% dochodu, nie przysługuje Ci większość ulg. Najlepsze rozwiązanie dla osób nie mogących rozliczać się ryczałtem (lub jeśli ich dochód stanowi mniej niż 29% przychodu) a roczny dochód przekracza 47 000 zł. Uwaga! Przypuszczalnie w ciągu najbliższych kilku lat jego atrakcyjność wzrośnie - obecny rząd zapowiada obniżenie stawki do 15% lub mniej w ciągu najbliższych 3 lat, co odważniejsi głoszą zejście poniżej 10%.
Zalety:
o Łatwe odliczanie kosztów
o Księgowość nieco prostsza niż w przypadku rozliczania na zasadach ogólnych
Wady:
o skomplikowana księgowość
o nieopłacalny poniżej ok 47 000 zł dochodu
Czy działalność gospodarcza jest konieczna?
Zgodnie z postanowieniem z dnia 27.08.2007 r. nr USIA/415-20/2007 Urzędu Skarbowego w Pabianicach przedmioty przez Was stworzone jeśli mają również charakter użytkowy (bardzo szerokie pojęcie) to powinny być traktowane jak typowa działalność gospodarcza:
„(… Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. działalność wykonywana osobiście. Natomiast zgodnie z art. 13 cyt. wyżej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej (….
Czy muszę płacić VAT?
Jeśli zajmujesz się biżuterią to prawie na pewno tak: podmiotowe wyłączenie z podatku od towarów i usług nie obejmuje m.in.
• sprzedawców wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali
• osób świadczących usługi prawnicze, doradcze, jubilerskie
Dodatkowo w skali roku obrót nie może przekroczyć 50 000zł (nowość od 2008 roku - wcześniej była to równowartość 10 000 euro). Uwaga! Płacenie VATu może być opłacalne, szczególnie jeśli odbiorcami są również głównie płatnicy VAT.
Czy muszę mieć kasę fiskalną?
Tak, jeśli spełniasz przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:
• Twój przychód w ciągu roku przekroczy 40 000zł (20 000 jeśli jest to działalność rozpoczynana w trakcie tego roku, choćby i 1 stycznia)
• “przy dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług” (tak tak, biżuteria znowu dostaje po głowie) Podobno za wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali uznaje się np wyroby zawierające powyżej 5 gram srebra (UWAGA! NIEPOTWIERDZONE!) W najbliższym czasie postaram się tą informacje potwierdzić lub zdementować oraz uzyskać wartości graniczne dla złota i platyny, jak również przedmiotów posrebrzanych i pozłacanych
Uzupełnienie: Za wyroby z u metali szlachetnych lub z ich udziałem uznaje się wszystko wykonane z elementów wykonanych z metali szlachetnych, stopów metali szlachetnych lub pokrytych warstwą metali szlachetnych niezależnie od grubości. Dotyczy to więc również nawet tych kilku mikronów srebra na posrebrzanym drucie dających łącznie jakiś śmieszny ułamek grama.
Tekst oparty jest na stanie prawnym z dnia 18 stycznia 2008 i ma charakter informacyjny. Nie należy go traktować go jako porady podatkowej czy prawnej, choć dołożyłem wszelkich starań, aby nie zawierał błędów.
_______
Niech żyje motór!
^monikalaskowska    28.05.2008 @11:51:02
Bardzo przydatne właściwie wszystko jest w jednym artykule napisane :D
Sama na to kiedyś trafiłam i się trochę uspokoiłam

Kiedyś podliczałam jakby się miało firmę i opłacało wszystko grzecznie... to z każdych 100 zł które klient zapłaci na rękę człowiek miałby kilka groszy ( no nie mówię o bezpośredniej sprzedaży tylko np. na galerii )
ostatnio edytowane: 2008-05-28 11:53:38
~wrieditiel    28.05.2008 @23:26:22
niestety, przykre ze nie wspiera sie osob, ktore chca sie rozwijac. przeciez tu nie chodzi nawet o niesamowity zarobek ale o fundusze na materialy by kontynuowac pasję.

A doczytałaś tam na końcu artykułu, ze skarbówka czepia sie nawet o wyroby posrebrzane? to naprawdę przesada.
_______
Niech żyje motór!
~checkin    29.05.2008 @21:36:25
o, jak milo, juz sie nie musze bac
_______
Kocham...
^monikalaskowska    29.05.2008 @23:01:58
Wiem, czytalam. Zgadzam się - przesada ....przecież w takim posrebrzanym drucie ta ilość srebra jest wręcz śmieszna... i do tego przecież i tak się wytrze.... :/

No niestety.... taka jest Polska....

Widzisz...... mnie bawi jeszcze to (może troszkę nie na temat) że ludzie robiący zwykłe "składaczki" które zajmują niewiele czasu ( na prawdę niewiele - "pracuję" od czasu do czasu dla kogoś i ja 50 sztuk prostych kolczyków zrobię w kilka godzin, nie zdradzę w ile :P) sprzedają tego dużo i w dobrych cenach... a taki ktoś, kto siedzi i dłubie misterną biżuterię ma problem żeby to sprzedać za dobrą cenę i zarobić na kolejne materiały.... to już nie takie łatwe
Osoby zdolne... bardziej im się opłaca polować na takie co "nie są czyste" niż wspierać i dawać kasę innym....
Choć z drugiej strony ( znajomy mnie namawiał) są jakieś fundusze z unii na założenie firmy.... dostaje się sporo kasy.... no ale pieniądze które dostaniesz musisz wydać na materiały, urządzenie pracowni i takie tam... nie możesz wydać na opłaty.... no więc oki, na materiały masz... ale musisz sprzedać za określoną kwotę żeby te wszystkie vaty, podatki i tą całą resztę zapłacić... więc paradoksalnie - żeby mieć firmę i się utrzymać najlepiej żebyś już zarabiała na tym co robisz.

Kiedyś wyliczyłam coś takiego ( rozmawiałam z osobą która ma firmę, ale jak coś teraz pokręciłam to mnie poprawcie)
sprzedajesz coś za 91zł + te 6 zł przesyłki - klient daje 97zł.
Zakładając,że sprzedajesz na galerii w której jest marża 40% ceny dostajesz na rękę 65zł ( już tej przesyłki nie licze :P)

OD tych 65 zł odliczasz:
22% vat'u - 14.30
19% dochodowego - 12,30
zostaje Ci 38zł.
Ale to nie koniec!
Przecież jeszcze comiesięczny zus w wysokości 280zł przez pierwsze 2 lata, potem wiadomo wzrasta.
+ jeszcze są w tym koszty materiałów no i robocizna!
Normalnie interes życia idzie na tym wszystkim zrobić no to ile możesz wyjść na rękę.. te 8 -10 zł?? w polotach 15 ( zależy ile za materiały )
~checkin    30.05.2008 @20:14:53
no tak, to nie jest nikomu na reke. Ja mam do czynienia teraz z pitami i widzac rozliczenia z dzialalnosci rece opadaja, ze czlowiek nie moze w polsce wlasnego interesu rozkrecic, ledwo wiaze koniec z koncem.
Szkoda nas, zwlaszcza ze wiekszosc tych osob robi to z czystej przyjemnosci dla radosci tworzenia i nie zarabia na tym wiele, czasem nawet nic (kiedys ktos mi mowil, ze nawet doplaca czasem, wydaje na materialy wiecej niz zarobi na sprzedazy, ale kocha to co robi)
_______
Kocham...
~Orant    24.08.2008 @19:14:12
A jak to jest w przypadku sprzedaży na takiej na przykład wylęgarni?
Tak się teraz zaczęłam zastanawiać.
Póki co nie wystawiam moich kolczyków w żadnym sklepie internetowym, ale gdybym zaczęła to czy muszę się jakoś rozliczać? Głównie patrzę w kontekście tego, że normalnie pracuję zawodowo a to robię sobie dodatkowo w wolnym czasie. Czy ZUS czepia się tylko tych którzy mają duże obroty w takich internetowych sklepach?
^monikalaskowska    24.08.2008 @23:25:33
Ornat - mówią,że trzeba duuużo zarabiać,żeby się uczepili.
Generalnie - jeśli chciałabyś się z tego rozliczać - każda galeria wystawi Ci fakturę o wysokości pobranych prowizji. Ale nie wiem co i jak kiedy już masz dochody z normalnej pracy...

Mogę Cię jedynie odesłać do wątku na forum na którym dziewczyny robią biżuterię - powinnaś znaleźć tam jakieś przydatne informacje... jeśli się przekopiesz przez wszystkie posty http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=126344&highlight=dzia%B3ano%B6%E6

Ej, dziś mnie właśnie oświeciło... no bo żeby nie płacić podatków to roczny dochód nie może przekroczyć tych 3 tysiaków z groszem... a przecież dochód to jest przychód - rozchód.... dobrze myślę?? czyli - zarobisz miesięcznie na biżu nawet 500zł ale 400 zł wydasz na materiały no to wychodzi na to ,że dochód to jest 100 zł
u mnie to wychodzi na ZERO wszystko wydaję co zarobię i jeszcze dokładam.. ale interes hehe....
ostatnio edytowane: 2008-08-24 23:30:03
~Cynamoona    12.09.2008 @10:55:41
ja mam swoją firmę nastawioną głównie na sprzedaż biżuterii i niestety nie opłaca się, odradzam. Nie zarabiam nic, oprócz pieniędzy na opłaty, zus, księgowa, lokal, vat, materiały i jedyne co w tym dobre, to to że mogę sobie zrobić wolne, kiedy potrzebuję. niestety w maju zacznę już płacić zus w wysokości 700 zl i trzeba będzie zamknąć galerie. najwyższy vat jaki zapłaciłam za miesiąc to było ok. 20 zł, a dochodowego oczywiście nie płaciłam jeszcze, bo po prostu go nie miałam:/przykre to...powiem wam jeszcze, że za przywilej płacenia vatu musiałam zapłacić w skarbowym 170 zł i ponad 1000 zl za kasę fiskalną. nasz kochany kraj
^monikalaskowska    14.09.2008 @12:02:31
Hm.... no ale przynajmniej robisz to legalnie i jakby co to nikt Ci się nie doczepi.....
~Hogelo    26.02.2010 @13:35:10
ale jak można udowodnić to, że się jest artystą?
Przedmiory artystyczne na licencjacie wystarczają? czy nie?
kiedyś usłyszałam takie powiedzonko od dr.plastyki: "Nie musi się mieć szkoły żeby być artystą"???
_______
ludzie są lepsi niż Ci się do tej pory wydawało

zapraszam:
http://www.alterszafa.pl/artysci/Hogelo/
http://www.bransoletki.sklepna5.pl
~Hogelo    26.02.2010 @13:37:23
i jeszcze czy w przypadku Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płaci się zus? i kiedy?
_______

zapraszam:
~Hogelo    26.02.2010 @13:39:33
i jeszcze czy w przypadku Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych płaci się zus? i kiedy?
czy trzeba zgłosić działalność?
_______

zapraszam:
~MagiczneSzydelko    09.04.2010 @08:37:51
Ja jestem na krusie i może by mi się opłaciło, ale jak pomyślę o tych wszystkich formalnościach, to mi się odechciewa...
A unijne dotacje - przeraża mnie sposób ubiegania i późniejsze rozliczenia.
Z resztą to hobby moje. I faktycznie zarabiam na materiały
_______
~kamycek    02.12.2012 @16:00:24
Najbezpieczniej mieć działalność gospodarczą. Ja też najpierw robiłam to hobbystycznie jako artystka, ale wyszły problemy i założyłam firmę. Dostałam dotację z UE - fakt dużo papierkowej roboty ale się opłaca. Teraz już legalnie mogę robić moje błyskotki.

Zapraszam na http://karmelo.pl/
ostatnio edytowane: 2012-12-02 16:01:28
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt