Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Koniarze
Grupa otwarta

o grupie
Członek należący do tej grupy wcale nie musi jechać konno, nie musi codziennie czuć zapach stajni i siana, nie musi codziennie czyścić je i pielęgnować... Wystarczy, że je lubi, uwielbia czy kocha

właściciel

Konie w ruchu- sposoby na zdjęcia.
25.11.2007 @15:23:00

1 2 Następna strona
~GosiaMakosa    25.11.2007 @15:23:00
No właśnie...
Jak fotografujecie swoje konie w ruchu? Gania Wam je ktoś czy sami sobie poganiacie? A może czekacie aż same się poderwą? Wiem, że nie wszędzie można konie rozruszać, ale jak jest taka możliwość?
Ja zazwyczaj staram się zwerbować sobie ochotnika, który konia goni W zależności od tego czy ma to być tylko galop czy "taki pasaż na paluszkach" używam różnych narzędzi pomocniczych <hahaha> Bo o ile łatwo jest konia pogonić (za wyjątkiem niektórych fryzów) to efekt "pasażowy" najlepiej uzyskiwało mi się za pomocą podejrzanych szelestów, delikatnego szurania kamieniami w plastikowej butelce... Mój koń to jak widzi butekę, to tylko posyła mi porozumiewawcze spojrzenie i sam biega :-D
Kwestia druga: Robicie ze statywem czy bez? Ja mam statyw, ale przyznam się, ze kompletnie sobie z nim nie radzę Nie nadążam, mam krzywe zdjęcia, no niewygodnie mi strasznie. Ktoś z Was fotografuje konie ze statywem?
Kwestia trzecia: Robicie zdjęcia seriami czy raczej "polujecie na momenty"? Ja z moim d50 mogę sobie tylko pomarzyć o seriach... Muszę robić polowania na fazy galopu i w głowie wymyślać wcześniej kiedy nacisnę migawkę. Niby mój aparat robi jakieś serie, ale wtedy wszystkie zdjęcia są nieostre... :-/
Kwestia ostatnia: najtrudniej fotografuje mi się konie/ konia gdy biegnie na wprost mnie. 99% takich zdjęć mam nieostrych . Nie wiem od czego to zależy i czy ktoś też ma ten problem? Rok temu Barta dokształcała mnie w ustawieniach autofocusa i pomiarach światła (DANKE!). Dużo sobie ćwiczyłam w tej sprawie, ale jakoś dalej kuleję z tą kwestią...
Myślałam, że jak dorobię się lepszego obiektywu to moje problemy znikną Ale niestety nie ma lekko. Dzięki Sigmie zdjęcia mają lepszą jakość, ale co do ostrości jest tak samo :-/
Wypowiedzcie się, podzielcie swoimi doświadczeniami, proszę
~Chonsu    25.11.2007 @17:10:25
Ja niestety o fotografii wiem tyle co nic. Fotografuję amatorsko swojego konia czasem. Zwykle poganiacz jest przydatny, chociaz jak juz go troche "rozbujam" ( ) to sam biega i wtedy jest chwila dla reportera
~begonia    25.11.2007 @18:15:29
Hie hie, to smieszny temat jest . Dwa razy w zyciu komus pogonilam moje skarby i dwa razy zalowalam, raz Begonke puknal Simpson w koronke, bo sie chlopak rozochocil ganianina, dosc! Nigdy juz tego nie zrobie. Sama nie ganiam dla swoich zdjec, bo to sensu nie ma. Mialam kiedys okrutnego moralniaka, nie robie tego zatem i innym rowniez u siebie nie pozwolilabym. Jak postoja w stajni to same wariuja, trzeba tylko byc uzbrojonym w cierpliwosc. W ruchu- zawsze czyham jak zwolnia z galopu do pierwszych paru krokow z zawieszeniem pasazopodobnm, ale tylko kilka mam zdjec i bez dobrego siwatla, wec nie pokazywalam. A wlasnie, zebrac calosc- ruch, swiatlo, kadr, ostrosc to jest sztuka naprawde. W teorii obslugi aparatu jestem slaba, za to duzo czuje jak patrze, wiem, ze sa takie momenty (napiszcie czy tez tak macie)- ze cokolwiek sie nie stanie -wiem- beda piekne ujecia. To chwile, sekundy, zawirowanie, uklad swiatla i koni, wtedy czekam- i cyk. Robilam zdjecia seriami, ale wlasnie te w ruchu tylko, na inne poluje pojedynczo. Zazwyczaj mam pomysl w glowie i nie wiem jak to sie dzieje , ze one jakos wspolpracuja. Ide np. wieczorkiem, o, to sprobuje miekkosc jakas, klab, grzywe itp. i jest. Rano- chuchanko albo same kontury we mgle, cos zawsze mi brakuje do szczescia i staram sie to uchwycic. Wracajac do ruchu, malo jest w ogole zdjec, ktore mi sie podobja, wole blisko, szczegoly, ale to tylko moj gust. Doceniam bardzo dobre ujecia koni w ruchu, szczegolnie gdy sa niebanalne . Mam zepsuty autofocus, wiec wszystko idzie z reki, ruch tez i naprawde, bije sie w piersi, ze mam wiecej udanych, ostrych zdjec, chyba dlatego, ze sie bardziej staram, jedak milo by bylo puscic taka seryjke trtrtrtrrtrtrttrtrtrtrtrtrtrttrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.......:D.
~begonia    25.11.2007 @18:27:12
cd. statywu- mam i uzylam az....raz...statyw? odp: nieeeee...czasami trzeba sie rzucic na glebe, albo przekrzywic. Do fot. studyjnej, na dluga migawke to mooooze, jednak nie ja .
~barnaba200    25.11.2007 @19:29:12
jest sposób na konia biegnącego na wprost: autofocus ciągły (C)
_______
nie obchodzi mnie to. rób co chcesz i się baw
~GosiaMakosa    25.11.2007 @20:13:59
u mnie jakoś nie skutkuje chyba mam za szybkie konie
~Ciastek    07.12.2007 @14:51:47
Ja jestem niedoświadczona w fotografii, ale robiłam raz zdjęcia na padoku szalonej czterolatce i tylko jechałam za nią obiektywem. Dwa razy wyszło mi bez rozmazania, a mam bardzo kiepski aparat...
~agatapea    10.12.2007 @21:15:01
Ja ze statywem nie robie bo musiałabym gonic razem z nim jak mi konie uciekną. A rzadko ktoś mi je goni wiec często musze robić sama, ale raczej nie gonie tylko przychodze rano (jak mam czas) i czekam aż je wypuszcza ze stajni bo wtedy zawsze biegają jak szalone. Tylko ostatnio wogóle czasu na zdjecia nie mam.. Praca szkoła itp niestety... Ale najlepeij mi wychodziły kiedys portrety w deszczu bo zeby osłonic aparat założyłam kurtke (czerwona w dodatku i szeleszczącą) na głowe i wyglądałam jak strach na wróble a koniki ślicznie nastawiły uszka i stały kilka minut bez ruchu hehe... a jeżeli chodzi o zdjecia w ruchu to ciężko mi cos uchwycić zawsze mi rozmazane wychodzą...
~MartaO    23.12.2007 @18:54:36
Nie muszę ich raczej gonić Wcześniej z moim 400D pracowała sigma 70-300 DG. Musiałam mocno polować na ujęcia w ruchu. Teraz podpiełam 200 L f/2.8. Szkło ostrzejsze, szybsze i jasne. Poniżej (pomniejszone troszkę) pierwsze ujęcia z tego szkła w ruchu:

http://www.dabrowa.nazwa.pl/fotogaleria/jesiennekonie/37j.jpg
http://www.dabrowa.nazwa.pl/fotogaleria/jesiennekonie/22j.jpg
http://www.dabrowa.nazwa.pl/fotogaleria/pierwszysnieg/1s.jpg
http://www.dabrowa.nazwa.pl/fotogaleria/pierwszysnieg/3s.jpg
http://www.dabrowa.nazwa.pl/fotogaleria/pierwszysnieg/4s.jpg
http://www.dabrowa.nazwa.pl/fotogaleria/pierwszysnieg/5s.jpg

I tak jeeli koń galopuje na wprost, to przy prędkości 3 klatek na sekundę zdjęcia seryjne nie mają większego sensu. Ostre wychodzi tylko to pierwsze. Do reszty to zanim AF się zastaowi to ....
~lepenguin    23.12.2007 @19:20:46
pierwsze mi się bardzo podoba. (; to tyle ode mnie :D
_______
Pączek wart jest 1,20zł tylko wtedy, kiedy jest w nim dżem. (Ja)
dominikafrej.pl
~GosiaMakosa    24.12.2007 @12:42:26
MartaO - i dlatego nie robię zdjęć seryjnych... Chociaż gdybym miała lepszy aparat to na pewno bym się nie mogła powstrzymać
~MartaO    24.12.2007 @13:55:20
No właśnie Gosiu... Ale mieć szybszy znaczy mieć trochę więcej szczęścia w łapaniu ujęć, no nie?
~lepenguin    25.12.2007 @21:57:02
mam pytanie! czy ogólnie lepszy jest do zdjęć koni w ruchu Canon? bo w piątek jadę kupić lustro, ale zdecydowałam się na Nikona i nie wiem, czy dobrze wybrałam... pomocy (:
_______
dominikafrej.pl
~begonia    26.12.2007 @10:48:04
ja sie zawiodlam na Canonie bardzo, teraz kupowalabym Nikona.
~lepenguin    26.12.2007 @11:31:30
z tego co widzę, to większość fotografujących konie ma Canona. a czemu się zawiodłaś?(:
_______
dominikafrej.pl
~baytel    26.12.2007 @15:04:46
Ja posiadam Canona 350D i przyznam że dość zadowolona jestem. Pewne niedociągnięcia tłumacze tym że nie chce mi sie zaznajomić z instrukcją i nie do końca go znam i umiem obsługiwać (mam na myśli wszelkie bardziej zaawansowane ustawienia).
~MartaO    26.12.2007 @21:29:40
A jakiego Canona chcesz kupować? I najważniejsze jakie szkła do niego? Polecam Canonowe szkła. Jeżeli nie wybierasz 1D lub 5 z uwagi na koszt wybierz 40D. Niezły.
~Chonsu    29.12.2007 @09:30:09
Gosia, Ty nie narzekaj, bo Twoje fotki są przecudowne!!
Po prostu każda jest magiczna.

Pisze się na sesje u Ciebie z moim arabemA jakby co, to moge pożyczyć supeaśnego fryza z dłuuuga grzywą
ostatnio edytowane: 2007-12-29 09:33:56
~Benedikte    26.01.2008 @22:39:31
Ja o fotografii nie wiele wiem, staram się dokształcać jak mogę i bawię się obecnie Sony DSC-H9 ale u mnie nawet portretu gubią ostrość, a w ruchu zapomnij... Seriami próbowałam ale z miernymi efektami
~tigra949    27.01.2008 @16:08:54
w D5o przy seriach masz racje-ziezko trafic
ja najczesciej tez prosze osobe znajoma do pogonienia, ale nie wszedzie tak niestety moge
kwestia statywu-bez, chociaz teraz gdy wymieniam caly sprzet mam zamiar kupic monostatyw i z niego kozystac
ze zdjeciami na wprost masz racje, wiekszosc to porazka, nim autofokus ustawi ostrosc to chwyciz ja juz na zadzie:/
ja mialam takiego pecha z d50 ze wszystkie zdjecia robilam recznie bo AF mi nie dzialal:/
~MartaO    09.02.2008 @22:53:39
Zastanawia mnie, że 10 lat temu jak miałam analogową lustrzankę minolty i zenitha, nie odczuwałam tak tych problemów z AF. ?????
~gofer24    26.11.2008 @16:20:25
nalepiej robić zdjęcia koni w biegu na ustawieniach do robienia zdjęci w trybie sport to chyba jedyny i najlepszy sposub na takie zdjecia
_______
Nie zrani mnie byle przytyk
w du.. miejsce mam dla krytyk
~tigra949    26.11.2008 @23:26:51
zdjecia na automacie jakimkolwiek nigdy nie beda idealne... pozatym co to za sztuka zrobic cos na automacie... takie jest moje zdanie
~Jessy    08.12.2008 @22:39:06
ja na statywie nigdy nie robilam, bez niego zawsze mozna sie jakos wygiąc czy cokolwiek a w ruchu.. jesli mam szczescie to jest ktos do pogonienia, a jak nie to czekam na odpowiedni moment, no czasami pomoge sie im rozbrykac :D
jesli chodzi o dobre fazy w galopie czy w klusie - staram sie wczesniej poogladac konia jak sie rusza.. np u mojego to juz wiem w ktorym ulamku sekundy wcisnac migawke, wiec jak chce jakas faze to raczej z tym problemu nie ma.. a seryjnych robic niestety nie moge - silniczka nam brak, wydaje mi sie ze to nawet lepiej, wole miec 'satysfakcje' ze zlapanego bryka czy czegokolwiek, a nie leciec zeby zrobic jak najwiecej i pozniej miec problem z wybraniem ktore lepsze..
a z koniem biegnacym na wprost tez mam niestety problem, najczesciej nieostra glowa, no i nie mam pojecia co zrobic...
_______
Bywa, że marzenia o rycerzu na białym koniu skreśla romans ze stajennym. :D
~derlowka    12.12.2008 @09:04:25
co prawda zdjęć nie robię, ale temat przypomniał mi dawno temu oglądany film o p. Zofii Raczkowskiej - i ujęcia pani fotograf czołgającej się po pastwisku z uwiązaną do nogi na 20 metrowym sznurku szeleszczącą reklamówka...
...więc tak wam pod rozwagę poddaję
1 2 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt