Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Makro
Grupa otwarta

o grupie
spojrzenie na to, co na pierwszy rzut oka niewidoczne...

właściciel

Pomniejszanie zdjęć i utrata jakości.
27.05.2011 @15:09:48

~Gaciu    27.05.2011 @15:09:48
Witam. Chciałbym zapytać w jakich programach pomniejszacie swoje prace tak aby było je można tu zamieścić i tak aby nie traciły zbytnio detali?
Chciałbym zacząć częściej dodawać makrofotografie, ale kiedy po pomniejszeniu zdjęcia widzę makabryczną utratę szczegółów z miejsca mi się odechciewa.
Czekam i liczę na odpowiedź.
_______
...a czego świat oczekuje od ciebie?
~obrobkazdjec    27.05.2011 @15:12:16
photoscape, photoshop również. zmniejszaj na ok 800xpiecset cos, ew wyostrzaj troche.
_______
kupno lustrzanki nie czyni cię fotografem, a jedynie posiadaczem lustrzanki.
nie pomoże sprzętu kupa, kiedy jest fotograf dupa.
~Gaciu    27.05.2011 @16:28:10
Robiłem to już w photoshop elements, ale przy pomniejszaniu zdjęć o drobnych detalach i dużych wymiarach do wymiarów około 900x500 daje to bardzo mierne efekty.
Chodzi mi głownie o to,że chciałbym zachować widoczny kształty drobnych elementów np. omatidiów na oczach złożonych u owadów. np tu --> http://imageshack.us/photo/my-images/143/pomaraczowyh.jpg/ pomniejszyłem zdjęcie o około 2000 pikseli w długości oraz wysokości i straciło ono, nieco szczegółów jednak sześciokątna "siatka" omatidiów nadal jest widoczna i zdjęcie wygląda dość przyzwoicie.
Zwracam się więc do osób, których prace skupiają sie na owadach lub innych drobnych elementach tego świata o pomoc i rade w tej sprawie
_______
~TommyDe    27.05.2011 @19:04:03
Chcesz zachować szczegóły, które mają po parę pikseli. Zmniejszając rozdzielczość tracisz granice między pikselami - program liczy średnią z obszaru zawierającą dane piksle (kolory) i na tej podstawie ujednolica cały piksel wynikowy. Krótko mówiąc - nie da się. Niestety digart jest, jaki jest i zmusza do trzymania się tych nieszczęsnych 900pix na dłuższym boku. Możesz jedynie spróbować software'owego wyostrzania i zapisywania plików w formacie PNG lub GIF, bo JPEG zabija ostrość. Obawiam się tylko, że nawet jeśli digart zaakceptuje plik w takim formacie (nie próbowałem) to prawdopodobnie przekonwertuje go na JPEG. Osobiście używam programu XnView.

Tak, więc jedyną sensowną radą mojej strony będzie zostawiać zdjęcia w takiej rozdzielczości, w jakiej wyszyły z matrycy i publikować je gdzieś indziej, np. na deviantart.com.

O-o, to co napisał Pan Kainone niżej, tyle że bez pierwszego akapitu o formatach RAW, bo tylko Canon ich używa.
ostatnio edytowane: 2011-05-27 19:13:11
_______

Wymądrzam sie na różne tematy. Od sprzętu po teorię strun. Jeżeli chcesz, abym wymądrzył się na Twój temat wyślij mi PM'a...
'kainone    27.05.2011 @19:10:07
Korzystaj z sRAW1 a jak masz to z sRAW2
przy zmniejszaniu rozdziałki używaj "bicubic sharper"
jak już zmniejszysz do docelowego rozmiaru to zawsze możesz jeszcze użyć "unsharp mask"
zapisuj jako "save for web& devices"
_______
W zeszłym roku zapisałem się do grupy wsparcia dla antyspołecznych ludzi.
Jeszcze się nie spotkaliśmy.
~Gaciu    28.05.2011 @03:04:34
Dzięki za odpowiedź Będę próbował
_______
~dziadeG    26.09.2011 @14:05:34
Widzę, że temat historia, ale dodam coś od siebie dla... potomnych Jednym z lepszych sposobów jest pomniejszanie w kilku etapach, moim zdaniem najlepiej w PS. Jeśli zmniejszymy zdjęcie z kilku tysięcy punktów na 900 w jednym kroku, to nie oczekujmy rewelacji jeśli chodzi o jakość. Najpierw schodzimy w dół z "dpi" czyli z ilością punktów/cal do wartości 96. I dla przykładu, moje pliki obrazu posiadają 350dpi i zmniejszam wartość na 250 > 150 > 96. Następnie zmniejszam wielkość obrazu, również w kilku krokach. Na koniec wyostrzamy, broń Boże gotowymi poleceniami typu "wyostrz", "wyostrz bardziej". Może być "maska wyostrzająca" i ustawiamy parametry. Ja osobiście do wyostrzania używam filtra górnoprzepustowego, który moim zdaniem daje najlepsze efekty.
_______
"Coś być musi do cholery za zakrętem"

Poniżej prace, wymagające nieco więcej cierpliwości aniżeli fotografia
>http://atka84.digart.pl/
~morelowapanna    17.07.2014 @08:45:14
Korzystajcie z opcji zapisz dla web
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt