Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Leśne włóczykije
Grupa otwarta

o grupie
Zapraszam wszystkich co kochają las, florę i faunę tego wspaniałego, pełnego życia środowiska i potrafią to przedstawić na fotografii.

właściciel

'Farba znaczy krew' - polowanie
23.06.2008 @11:25:55

1 2 Następna strona
~masko    23.06.2008 @11:25:55
Dostałem takiego maila, przekazuję dalej:

"Jestem wlasnie po lekturze wstrzasajacej ksiazki Zenona Kruczynskiego,
zatytulowanej 'Farba znaczy krew', ksiazki o myslistwie i napisanej przez
zapalonego, wieloletniego mysliwego. Polecam ja goraco Wam wszystkim,
obojetnie polujacym, lub nie...

Mimo ze jestem zdecydowanym przeciwnikiem zabijania z powodow innych, niz
nieuchronna koniecznosc, zawsze probowalem zrozumiec polujacych kolegow i te
ich dziwna skadinad 'milosc do zwierzat'. Ale zawsze mialem z tym dylemat -
akceptowac czy pietnowac lowiectwo? Teraz juz nie mam najmniejszych
watpliwosci, jestem do glebi poruszony, przerazony i wrecz oslupialy po
przeczytaniu tej ksiazki! Poczytajcie sami i polecajcie zanajomym, jeszcze
jest nadzieja...
http://www.przyrodnicze.pl/cat141-id2698-farba-znaczy-krew.aspx
"

swoją drogą, zawsze zastanawiałem się co jest w tym przyjemnego? jaki to ma sens? zabijanie pięknych zwierząt... Jednym z największych myśliwskich paradoksów jest zezwolenie na mordowanie samców jeleni PODCZAS RYKOWISKA!
nigdy tego nie zrozumiem, mam nadzieję, że kiedyś zostanie zakazane - oby nie było za późno...
_______
zapraszam:
http://www.michalskalba.art.pl - michalskalba.art.pl
~antisa    29.10.2008 @22:14:26
Kiedyś na obozie zabrali nas do Muzeum Łowiectwa. Kiedy patrzyłam na te wypchane stworzonka, które jeszcze niedawno biegały beztrosko między krzewami serce mi się krajało. Zabijać dla przyjemności! Gdzie tu sens?
~bazgra    19.11.2008 @12:19:12
Myśle, że warto podejmować ten temat - napisałam książkę m.in. o tym. (info jest na moim profilu)
Też jestem przeciwko zabijaniu ale chcę dotrzeć do prawdziwych przyczyn tego zjawiska i poznać prawdę dlatego próbuję zrozumieć obie strony. Byłam nawet na polowaniu.
W gruncie rzeczy fotografowanie czy malowanie przyrody to też rodzaj polowania...
~kobieta1    24.11.2008 @19:14:08
nikt nikomu nie ma prawa odbierać zycia...i już!!!
~bazgra    25.11.2008 @17:22:35
Będę trochę "adwokatem diabła", chociaz nie poluje i nie zamierzam polować - mimo to chcę sprowokować do głębszej refleksji na ten temat.
Napewno nikt nie ma prawa odbierać życia. Ale polowanie to wcale nie jest (nie musi być ) zabijanie; istotą polowania jest zupełnie co innego.
~bonsai17    31.12.2008 @23:11:20
koła łowieckie mają ustalone na co polować w danym miesiącu, nieraz mają odstrzał jakiejś części populacji np.dzika, aby utrzymać równowagę. Zwierzęta stworzone są dla ludzi. Ale nielegalne polowania są straszne.
~PardonMe    06.01.2009 @16:24:00
Ludzie, przestańcie się ośmieszać.
Polowania nie są tylko dla przyjemności, dzięki myśliwym jest utrzymywana równowaga w danych populacjach.
A poza tym zajmijcie się bardziej mordowaniem świń, krów, koni.. po to, abyście mieli co na kanapeczkę położyć jak zgłodniejecie.
Te zwierzęta są bestialsko zabijane.
A byk, dzik, łania, kozioł, koźlak czy sarna (itd..) dostaną kulkę na komorę i tak się kończy ich żywot.
Tak po prostu musi być i nic nie zmienicie.

Pozdrawiam .
^Necrotrup    11.01.2009 @20:47:40
Co to znaczy "nikt nie ma prawa odbierać życia"? Odbieranie życia to podstawa, choć może to zabrzmieć paradoksalnie, życia. Jeden gatunek zabija drugi. Roślinożerne zabijają rośliny, same padają ofiarą drapieżników, rośliny rosną na trupach zwierząt.
A może proponujecie zmusić wilki do żywienia się sałatą, co?

Łowiectwo to po prostu podążanie za głosem natury - za instynktem drapieżnika.

Aha, ja nie poluję - ale doskonale rozumiem myśliwych.

I jeszcze jedno - jak Wam się wydaje, ile saren jest w stanie utrzymać hektar lasu? I co by się z tym lasem stało, jeśli nikt by saren nie odstrzeliwał, w sytuacji, gdy brak dużych drapieżników (wilki i niedźwiedzie w Polsce można policzyć na palcach u nogi jednej stonogi)? O tym zresztą pisała ~PardonMe.
_______
Uważam, że powinno się zabronić tworzenia nowego wątka na forum, żeby coś napisać.
~myszaagata    14.01.2009 @17:30:55
dzięki ~PardonMe.. czasem sił brakuje żeby tłumaczyc.. bo las rośnie sam - więc po z piłami biedne drzewa wycinać.. bo biedne zwierzątka.. pewnie, że często biedne, jeść nie mają co - bo jest ich za dużo.. pomijam kwestię polowań i rzeźników których sie nie powinno nazywać myśliwymi..
Że rykowisko? wtedy pomijając wszystko inne mamy pewność, że to jeleń a nie łania (cielna na przykład), dzięki najpiekniejszemu w tym czasie porożu mamy szansę ocenic stan zdrowia i wiek.. pewnie, że to może sie wydawać okrutne.. ale z pewnością mniej okrutne niż hodowanie na podwórku swinki na kiełbaskę, albo rażenie prądem krowy w rzeźni.. ze wzgledu na takie doświadczenia zrezygnowałam z weterynarii (studiów).. i nie, nie poluję, chyba że z aparatem..
~MajaK    31.01.2009 @10:11:27
..tak!!!..nikt nikomu nie ma prawa odbierać życia....koniec...kropka....bez żadnych "ale"....a tak w ogóle to dziękuję za zaproszenie do grupy i witam wszystkich...trochę odstaję od Was tematyką prac....ale ogladać lubię więc się jakoś wpasuje.......
_______

(...)spotkania co przychodzą same tak dokładnie konieczne że zupełnie czyste(...)ks.J.Twardowski
~matkaRossy    13.02.2009 @22:47:23
hm........... a nikt nie pomyślał o sadzeniu lasu przez myśliwych .... o wykładaniu soli dla zwierzyny płowej w taki mróz, ze innym nawet nie przychodzi do głowy wynurzenie się z pod ciepłego koca ... zdejmowanie okrutnych wnyków, zakładanych przez kłusowników ...... ze nie wspomnę o szczepionkach dla lisów, kun, na wściekliznę ............... heh .. wymieniać tak można, jeszcze długo

witam się bardzo serdecznie, bom nowa
_______
Problem z natury rzeczy ma rozwiązanie. Jeżeli go nie ma, -to nie problem..................... :D
~cineczka    20.02.2009 @18:20:17
No cóż... temat rzeka, każdy swoje racje ma. Zabijanie nie dla mnie; to zawsze mnie przerażało - czy to ze względu na fakt "utrzymywania równowagi w przyrodzie" czy też z innych powodów.

Od ok. 11 lat nie jem mięsa i jestem z tego dumna Nie zrezygnowałam jedynie z ryb.

W tym portalu za to na pewno można i trzeba propagować polowania - o takie i tylko takie

Pozdrawiam serdecznie
_______
Pogoda ducha i optymizm jeszcze nikomu nie zaszkodziły =^.^=
~PardonMe    25.04.2009 @22:09:17
~cineczka, czy niejedzenie mięsa według Ciebie jest dobre?
Dzięki temu, że jemy mięso się rozwijamy, gdyby nie to, że dawno, dawno temu, ludzie wymyślili coś takiego jak narzędzie do polowań, to byśmy biegali po drzewach. Ryby też się zabija więc?
~matkaRossy, bardzo, a to bardzo mądrze napisane .
~gwiazda89    14.08.2009 @08:52:59
prawda jest taka że myślistwo to nie tylko strzał , to też szereg działań mających na celu poprawę warunków bytowania dla zwierzyny , regulowanie stanu populacji , to też kultura którą człowiek kultywował dłużej niż chrześcijaństwo. Jeśli chodzi o sadzenie i wycinanie lasów to są to normalne zabiegi pielęgnacyjne , najgorsze jest
to że ludzie często widzą drewno wywożone z lasu a nie zauważają tysięcy sadzonek które wwozi się do lasu. Dowodem na to może być że lesistość w Polsce stale wzrasta.
~CarmGodefroy    13.09.2009 @23:17:11
Na pewno myślistwo przez wielu ludzi postrzegane jest jako bestialski sport, gdzie ludzie dla własnej satysfakcji pastwią się nad bezbronna zwierzyną. Jak wielu jest ludzi tak wiele jest różnych zdań na dany temat. Wyraz więc i moje. Osobiście zakończyłem Technikum Leśne. Mam formalne uprawnienia by zostać myśliwym i nie raz bywałem na polowaniach. Znam to od strony zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Dla laika polowanie to jedna wielka rzeź ale dla kogoś kto zapozna się bliżej jest to kultywowanie tradycji. Sama oprawa polowania, same sygnały myśliwskie to wszystko aż wreszcie sam pokot i oddanie szacunku poległym zwierzętom ze zdjętymi czapkami z głów jak by żegnało się innego człowieka. Nie każdy dostępuje tego zaszczytu i nie każdy jest godzien. A czy rzeźnicy dzielą się opłatkiem podczas wigilia ze zwierzętami? Myślistwo to nie zło! Znęcanie się nad psem na łańcuchu to dopiero przesada i w takich sytuacjach powinno się interweniować a nie zabijać tradycje mówiąc że myśliwy to sadysta. Gdyby nie było kuł łowieckich nie było by tez wypłacanych odszkodowań dla rolników za spowodowane szkód przez zwierzęta łowne . Gdyby nie racjonalna gospodarka łowiecka każde pole rolnik musiał by ogrodzić i kontrolować by nic mu nie zjadło plonów. A wścieklizna gdyby nie rozrzucanie szczepionek i selekcja małych drapieżników w szczególności lisa to nie wiadomo czy mogli byśmy w spokoju pójść do lasu bojąc się zarażenia a jak wiadomo wścieklizna jest dla nas chorobą śmiertelną i lepiej zapobiegać niż leczyć .
Takie jest moje zdanie łowiectwo jest potrzebne zarówno dla kultywowania tradycji jak i prawidłowego funkcjonowania gospodarki leśnej i rolnictwa. Grodzenie wszystkich upraw rolnych i leśnych to skuteczna metoda ale i nie opłacalna - ponieważ odbije się to na wyższej cenie produktu finalnego co z kolei odbije się negatywnie na naszym portfelu
Dziękuje
~dejzi9    14.09.2009 @16:20:07
humanitarne humanitarnię !
~zbyszko60    15.09.2009 @20:58:39
Gospodarka leśna gospodarką , zapobieganie chorobom - owszem i wiele innych pozytywnych rzeczy . Zabijanie tylko gdy zwierzę wpadnie w sidła i się męczy oczywiście jak nie można zrobic już nic , by pomóc zwierzęciu .
Natura zawsze sobie radziła ze wszystkim i poradzi sobie ze słabą lub starą zwierzyną , przecież to doskonale wiemy . Padlinorzercy , robaczki i inne organizmy wyczyszczą co trzeba , jeżeli nie stważają zagrożenia nie widzę powodu do zabijania .
Nadmiar sztuk można śmiało przenieśc w inne dogodne miajsce , a odszkodowania za szkody mogą wypłacac towarzystwa ubezpieczeniowe . Kult myślistwa jest do przyjęcia , ale nie zabijania . Średnia przyjemnośc //hołd/ dla zwierzyny leżącej pokotem , ciekawe czy nam podobałoby się to hihihi ...
~CarmGodefroy    16.09.2009 @09:56:19
Jak by nie patrzeć człowiek jest także w jakiś sposób "narzędziem natury" w regulowaniu populacji innych gatunków.
Od zawsze jest tak, że w łańcuchach troficznych mamy producentów, konsumentów któryś tam szczebli oraz reducentów. I tak się właśnie składa, że człowiek z punktu widzenia ekologicznego należy do tej drugiej grupy (konsumenci). W sytuacji, gdy wypada jeden z gatunków w łańcuchu jego dalsze funkcjonowanie w sposób prawidłowy jest zakłócone. Zakłócona jest równowaga troficzna ekosystemu. Prawdą jest natura sobie sama poradzi miejsce brakującego ogniwa znajdzie zastępcze, ale to nie zmieni faktu, że dalej będzie to drapieżnik i dalej będzie polował i zabijał.

Od zawsze było, że ktoś kogoś zjada a sam aspekt polowania i zabijania towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jedyna różnica to taka, iż w obecnych czasach zmieniła się metoda, taktyka i przede wszystkim technologia w
myślistwie. Wiele zwierząt w przyrodzie korzysta z przynęt kamuflażu tudzież innych metod łowieckich. Człowiek, jako gatunek nie jest wyjątkiem.

Hodowla klatkowa, masowa produkcja zwierząt futerkowych to dopiero niehumanitarne podejście do zwierząt. Myśliwy zabija zwierzę w sposób szybki i humanitarny, a nie powolny jak to mam miejsce w przypadku kłusownictwa. Z tego miejsca powinniśmy potępiać działania kłusownicze. Zwierze męczy się kona w agonii zaplatane w druty.
^Necrotrup    21.09.2009 @10:46:11
Zbyszko60, zacznijmy od tego, że mi zazwyczaj podoba się hihihi, więc odpowiedź na pytanie, czy nam podobałoby się hihihi uważam za załatwioną.

Natura nie poradzi sobie sama w naszych lasach, bo poza Puszczą Białowieską nie ma w Polsce naturalnych obszarów leśnych.

Nie przeniesie się nadmiaru zwierzyny w inne miejsce, bo nie ma tego innego miejsca.

Wreszcie, człowiek jest również drapieżnikiem i polowanie jest dla niego naturalne.

_______
Uważam, że powinno się zabronić tworzenia nowego wątka na forum, żeby coś napisać.
~CarmGodefroy    24.09.2009 @10:15:58
dokładne :D
~TraperSamotnik    11.10.2009 @18:53:21
Cywilizacja uszkodziła tak stan przyrody, że teraz muszą to myśliwi kontrolować. By Zające przetrwały na danym obszarze, należy odstrzelić nadmiar Lisów, które nie padły chore na wściekliznę, bo rozrzucono szczepionki, by i ludzi ta choroba nie dotknęła jak się rozprzestrzeni. To normalne. Dobry myśliwy pamięta o tym i wykonuje swój przykry obowiązek strzelenia do zwierzęcia z "bólem w sercu". Zły mysliwy nie pamięta o tym, na czym polega jego praca i czerpie przyjemność z zabijania. Praca mysliwego polega głównie na tzw. pracy gospodarczej, tj. np. dokarmianie zwierzyny w czasie silnych mrozów. Samo polowanie jest rzadkością. Niestety nie wszędzie. Wielu mysliwych uważa, że skoro dokarmiają zwierzęta w lesie i poświęcają im swój wolny czas to mają PRAWO ich zabicia. Cieszą się wtedy z wyegzekwowania tego "prawa". To bardzo źle...
_______
Wolność daje spokój a spokój daje szczęście.
~Passiv    06.12.2009 @18:55:20
Jestem 1,5 roku na stażu w kole łowieckim, a z samym myślistwem jestem związany od kiedy pamiętam. Nie wyobrażam sobie jak mógłby wyglądać las bez myśliwych. Samo polowanie nie jest zwykłą wyprawą lecz niekiedy wieloma poświęconymi dniami na to by wybrać najsłabszego osobnika (wilki też wybierają najsłabsze zwierzęta) i móc go usunąć po to by gatunek mógł się rozwijać bez np:chorób genetycznych. W ciągu swego stażu brałem już wielokrotnie udział w sadzeniu lasu jak i grodzeniu upraw owoców. Bardzo chciałbym aby osoby, które są przeciwne łowiectwu przyjrzały się temu bliżej.

P.S
Poluje z aparatem już od ponad roku i jestem pewien że będę trzymał w ręce częściej aparat niż broń.
~pse2    07.05.2010 @15:34:57
Passiv - popieram. sam nie jestem zrzeszony w kole , ale czesto bywam na polowaniach , odstraszaniach i dokarminiach . Mam pelna swiadomosc o czym mowisz i popieram w 100%.

a propos ... http://www.digart.pl/praca/5257401/American_Old_Hunter.html
_______
Liga Mistrzów Fotografii :
http://www.digart.pl/grupy/15771/LIGA_MISTRZOW_FOTOGRAFII

Grupa dla fotografów, którzy nie tolerują kiczu i ocen w stylu REW za REW
~pse2    08.05.2010 @11:32:26
jako ze przy okazji publikacji mojej pracy, digartowy znajomy wysunął pewne argumenty - zapraszam do dyskusji

LINK ---> http://www.digart.pl/praca/5257401/American_Resting_Hunter.html
_______
Liga Mistrzów Fotografii :
http://www.digart.pl/grupy/15771/LIGA_MISTRZOW_FOTOGRAFII

Grupa dla fotografów, którzy nie tolerują kiczu i ocen w stylu REW za REW
1 2 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt