Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Łódź
Grupa otwartao grupie
ŚWIAT - EUROPA - POLSKA - ŁÓDŹ

proste chyba,
miasto w centrum tego Państwa.

Jesteś z łodzi, to dołącz,
byłeś i się zachwyciłeś,
również zapraszamy.

____________________________________________osoby które mają ważną wiadomość do grupy Łódź - kontakt via jakubwozniak(at)vp.pl


właściciel


Paulina Hebda - Bajka / Galeria FF / Łódź
- | 28.03.2012 @11:12:34

Wernisaż wystawy: 30/3/12 - 18:00-20:00

wernisaż: 30 III 2012 godz. 18.00-20.00
wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14-18 do dnia 21 IV 2011
kurator: Magdalena Świątczak
Galeria FF
Traugutta 18
90-113 Łódź

          Bajka to specyficzna opowieść o odrealnionej rzeczywistości. To pewnego rodzaju alegoria współczesnego świata, który poprzez rozwój techniczny ulega konsekwentnej degradacji. Bohaterką bajki jest kobieta o dziewczęcej urodzie, niezwykle piękna, ale nieskażona nadmiernym makijażem oraz sztucznym i pozornie złudnym wizerunkiem współczesnego ideału. To jednostka zagubiona w otaczającej ją przestrzeni, pozbawiona poniekąd tożsamości, ulegająca transformacji, zniekształceniu. Bajka jest realizacją fotograficzną wykonaną drogą fotomontażu komputerowego. Bohaterka pojawia się w trzech sceneriach, które nie mają konkretnego umiejscowienia w czasie i przestrzeni. Oglądając fotografie w kolejności zauważa się powtarzalność scenografii, aczkolwiek scenariusz ulega zmianom.

          „Bardzo pozytywnym wyróżnikiem najnowszych prac Pauliny Hebdy z cyklu Bajka – przygotowywanych jako dyplom w szkole filmowej pod kierunkiem prof. Grzegorza Przyborka – jest umiejętnie posługiwanie się formą, która odwołuje się raczej do racjonalizacji widzenia i skomplikowanego świata uczuć, wyrażonego poprzez statyczne ujęcia, będące rzeźbiarskim postrzeganiem planu, pełnym odwołań do tradycji sztuki dawnej, ale także do malarstwa i w mniejszym stopniu do fotografii surrealistycznej. Zastosowane akcesoria są proste, by nie powiedzieć ascetyczne. Wyrażają potencjalne życie, w tym możliwość wyboru drogi życiowej. Świadome operowanie różowym i rzadziej – białym tłem, spełnia zamierzenie przedstawienia potencjalnego teatru życia. […] Bardzo dobrym zabiegiem jest ciąg narracyjny i świadome przechodzenie określonych form, a wraz z nimi znaczeń, do kolejnego obrazu, w którym artystka, dodatkowo rezygnując z pespektywy matematycznej, zmienia optycznie plany, aby zachwiać naszą wiarę w realność obrazu, przesuwając jego znaczenie ku oniryzmowi, a czasami surrealistycznemu koszmarowi. […] Ta wysublimowana, ale niepokojąca i niejednoznaczna wizja dotyczy potencjalnych zdarzeń życia ludzkiego, które przesłania skrajny pesymizm. Świat ulega dyfuzji, znika, dąży ku rozpadowi. Piękne ciała mogą być deformowane lub przedstawione w ekspresjonistyczny sposób (co można łączyć z programem groteski ukazującej wyobcowanie i melancholię, choć interpretowaną w surrealistyczny sposób). (fragment tekstu Krzysztofa Jureckiego do katalogu z wystawy)

        Paulina Hebda – ur. w 1983 roku w Gdańsku. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni w specjalności: fotografia artystyczna. W latach 2004–2009 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Grafiki, Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii. Od 2009 roku studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, specjalność: fotografia.

 komentarze
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!
 
Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
komentarze
~zwierzakowna    29.03.2012 @19:29:39
szkoda, że w takim terminie... ;/ bo w tym samym czasie jest wystawa z okazji 40-lecia wydzialu grafiki asp w łodzi... a poszłabym
~RoboCop    29.03.2012 @19:23:52
:odrealnionarzeczywistość:

DoKąd...
~kbyrcyn    28.03.2012 @12:23:03
zdecydowanie przemyślana robota
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt