Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Kraków
Grupa otwarta

EXodus / georgia Krawiec
- | 08.05.2012 @14:35:21

Wernisaż: 11/5/12 | 19:00 | Galeria Strefa A | Stolarska 6/9

EXodus / georgia Krawiec
Wernisaż: 11 maja 2012, 19:00
Czas trwania: 12 maja - 2 czerwca 2012
Galeria Strefa A / Stolarska 6/9 / Kraków
Wydarzenie towarzyszące / 10 Miesiąc Fotografii
www.strefaa.pl / wstęp wolny


Czas otwarcia galerii: od wtorku do piątku w godz. 13:00 - 18:00 oraz w soboty od godziny 12:00 do 15:00


Spotkanie autorskie: 30 maja 2012 o godzinie 19:00
georgia Krawiec
EXodus

Składający się z 61 autoportretów otworkowych oraz luksografii EXodus georgii Krawiec to z jednej strony projekt o umieraniu i lękach związanych z widmem nieuniknionej śmierci, z drugiej strony zaś podróż w nieznane obszary umysłu. Prace te przypominają zarówno pod względem tematyki jak i w sferze wizualnej fotografię surrealistyczną. Autorka na pytanie Joanny Kinowskiej Czego dowiedziałaś się o sobie podczas realizacji projektu "EXodus"? odpowiada: Może na pierwszy rzut oka fotografie "EXodusu" są deprymujące, ciemne w klimacie i opisujące jakieś chorobliwe stany psychiki kobiety. I to z pewnością odpowiada tematowi "EXodusa", ale praca nad tym projektem, praktyczne przetransportowanie głęboko poważnych treści sprawiały mi paradoksalnie prawdziwą radość. Ponieważ dotąd nigdy nie tworzyłam autoportretów sam ten fakt był wyzwaniem. Stanąć (lub w dużej części dosłownie położyć się) po drugiej stronie, wcielić się w postać, jaką zaplanowało moje wewnętrzne oko i wytrzymać. Naświetlanie swojego własnego wizerunku, bez świadków, sam na sam z kamerą otworkową, sprawiało istną frajdę, taką pierwotną, dziecinną, z odruchami wyszalenia się. Więc myślę że ten projekt sprawił, iż mam dziś pozytywny, czy nawet humorystyczny stosunek do (własnej) śmierci i przemijania. [...]  W trakcie pracy miałam do czynienia z dwiema trudnościami: jedna to trudność przekazania konkretnej treści, tak aby nie była zbyt abstrakcyjna i została odczytana (na przykład doznania estetyczno-poetyckie w serii "Wiersze, Rymy Apostrofy" czy też doznania cielesne w serii "Balsam"), druga to trudność przeciwna, przekazania treści, na pierwszy rzut oka łatwych do zobrazowania. Chciałam aby mimo prostoty posiadały jeszcze jedną nieoczywistą płaszczyznę (przykładowo w seriach "Wariacje", "Psychoza" i "Homeopatia" mam nadzieję, że to mi się powiodło). To właśnie szpagat pomiędzy tymi dwoma dylematami spowodował, iż w projekcie znalazły się prace na temat dyskursu o polskim katolicyzmie (seria "ReWizja" i "Doznania Placebo"), który dominuje wyobrażenia o pytaniach ostatecznych. A kwestie ostateczne były w tym projekcie wytyczną. Więc z tego typu trudnościami walczyłam w trakcie tworzenia koncepcji prac.*

georgia Krawiec jest absolwentką wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Siegen (Niemcy), od roku 2000 pracuje jako niezależna artystka-fotograf; naucza fotografii; wystawia od 1993 r.; miała liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicami kraju, m.in. w Galerii FF w Łodzi, w Haus Seel w Siegen (Niemcy), w Małej Galerii ZPAF-CSW i Starej Galerii ZPAF w Warszawie, w Galerii Sztuki Wozownia; brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w ramach Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu, w Miesiącu Fotografii w Krakowie, w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi, w Voies Off w Arles (Francja), w wystawie Polskiej Fotografii Otworkowej w Boston i New Bedford (USA), jak też w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i wielu innych; jej prace można znaleźć w kolekcjach publicznych i prywatnach w Europie oraz w USA; publikuje teksty o fotografii m.in. w Kwartalniku Fotografia czy tez w Fototapecie; prowadziła wykłady autorskie m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, także serię wykładów dla Instytutu Goethego o Współczesnej Niemieckiej Fotografii; była członkiem Jury, m.in. konkursu fotografii TVP Dolina Kreatywna oraz członkiem Komisji Portfolio-Review w The Art Institute of Boston, AIB (USA); jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików; członkiem zarządu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO). georgia Krawiec żyje i pracuje w Warszawie.


*fragmenty wywiadu "Nie cierpię wydruków pinezkami przypiętych do ścian" - ze stron portalu Fotopolis.pl.


komentarze
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!
 
Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt