Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

OPOLE
Grupa otwarta

Ciemnia analogowa
27.12.2013 @09:55:16

~wanot    27.12.2013 @09:55:16
Kochani!

Mam taką propozycję, zapytanie, skierowaną do osób fotografujących analogowo, bądź chcących spróbować swoich sił w tej sferze.. Czy znalazłoby się może grono pasjonatów fotografii, chcących zorganizować wspólną ciemnię analogową? Coś na zasadzie: jedna osoba udostępnia pomieszczenie (koniecznie z dostępem do wody), druga powiększalnik, trzecia inny niezbędny sprzęt? Albo może ktoś wie czy w Opolu istnieje możliwość wynajęcia, za niewielką opłatą, takiej ciemni? Chemia oczywiście byłaby we własnym zakresie, ewentualne opłaty za prąd i wodę na zasadzie zrzutki itd. Ja mam dostęp do szkolnej ciemni, ale we Wrocławiu, co kompletnie mi się nie opłaca, jeśli nie mam konkretnego materiału do obrobienia.. stąd ta inicjatywa

Co Wy na to?
~smigi    27.12.2013 @21:10:15
Popytaj naInstytucie Sztuki, nie wiem jak wygląda sprawa z wpuszczaniem tam obcych (pewnie dość problematyczne) ale jeśli byś miała kogoś znajomego kto tam studiuje, to myśle że bez problemu mógłby Cię tam wprowadzić. Ciemnia jest dostępna dla studentów IS o każdej porze dnia i nocy
_______
.....wstawiam 'rewelke' jeśli Twoja praca naprawde zrobi na mnie wrażenie....
~yeloon    28.12.2013 @00:46:50
Jeżeli chodzi o stricte sprawy fotograficzne w Opolu to są cztery opcje:
- OPAK - Opolski Projektor Animacji Kulturalnych (http://opak.org.pl/) - stowarzyszenie skupia animatorów kultury, artystów oraz aktywistów z środowiska opolskiego i na pewno pomogą przy znalezieniu odpowiednich osób o podobnym (ciemniowym) problemie albo da namiary na osoby zajmujace się sprawami analogowymi.
- Fundacja Warsztatów Fotograficznych 2.8 - grupa fotografów opolskich organizująca wystawy i kursy fotograficzne. pewnie mają własne zaplecze fotograficzne więc warto spytać czy pomogą w tej kwestii.
- Artpunkt - Centrum Edukacji Artystycznej (http://www.galeriaopole.pl/pl/artpunkt). mają pracownie malarskie z wyposażeniem do wynajęcia, czy ciemnie to nie jestem pewien ale warto spytać.
- Instytut Sztuki Uniwerku Opolskiego na ul. Wrocławskiej (naprzeciwko stacji Orlen) i zagadać do któregoś z wykładowców zajmujących się fotografią (na stronie instytutu na pewno znajdziesz odpowiednie informacje). Ciemnie fotograficzne powinni mieć ale dostęp będzie raczej ograniczony dla studentów instytutu lub osób zapisanych na ew kursy (tak jak pisał powyżej ~smigi).
ostatnio edytowane: 2013-12-28 00:55:46
_______
But hell, if you want somethin' done right? You got to do it yourself...
~wanot    28.12.2013 @12:32:23
Pisałam do 2.8, ale dostałam na odczepnego odpowiedź, że tylko wywołują i skanują, bez żadnej informacji czy jakaś inna instytucja prowadzi ciemnię..

Na IS fotografię wykłada mój wujek. Pytałam o ciemnię, ale właśnie dla obcych są z tym problemy.. Będę jeszcze próbować, może uda mu się jednak coś zdziałać, ale raczej nie liczę na to

Słyszałam, że w plastyku mają ciemnię. Czy to prawda?

Skontaktuję się z OPAK-iem i Artpunktem. Może oni okażą się bardziej skorzy do pomocy

Wielkie dzięki za odpowiedź!
~yeloon    28.12.2013 @15:58:06
Aż dziw, że ludzie od 2.8 tak po macoszemu Cię potraktowali. Kiedyś miałem dość miły kontakt z nimi i nie było problemów :/

Co do instytutu sztuki to warto próbować. Może jak spikniesz się większą grupą i uderzysz do dyrekcji wydziału to przymkną oko i udostępnią Ci/wam ciemnię (choć swego czasu były problemy z osobami spoza które wynosiły sprzęty i się chyba na tym sparzyli).

Z plastykiem może być podobnie jak z IS czyt. tylko dla uczniów i kursantów (ale podobnie, spytać nie zaszkodzi).

W opaku było (i chyba jest ) dużo studentów i absolwentów IS z czego paru z nich na bank zajmowało się fotografią. Patrząc na odpowiedzi 2,8 i instytutu sztuki to w opaku będzie najpewniej o pomoc (i zarazem najmilej, ekipa jest świetnie zgrana - wystarczy popatrzyć na coroczną Ulicę Kultury).

Co do artpunktu to z nimi mam najmniej doświadczenia ale jak próbować to warto także do nich uderzyć.

Z chęcią pomagam dawno mnie już w Opolu nie było i pewnie co nieco się zmieniło ale pewnie z czymś zdołam doradzić

PS: przypomniało mi się jeszcze Opolskie Towarzystwo Fotograficzne (http://www.otf.opole.pl/). raczej zrzeszają fotografów z woj. opolskiego ale pewnie któryś z członków (lub członkowie) będzie miał domową ciemnię.
_______
~wanot    28.12.2013 @17:05:28
Sama się zdziwiłam, bo pomagałam im przy tegorocznym OFF'ie, a tu taka wyczerpująca odpowiedź..

Może IS powinien pomyśleć o ewentualnych kaucjach za korzystanie z ciemni? Moja szkoła udostępnia ludziom spoza szkoły ciemnię i atelier, odpłatnie, ale jednak nie odcina innym tej możliwości. Dziwię się, że u nas mają takie podejście. Poza tym, studenci też mogą wynieść sprzęt, więc to żadne wytłumaczenie. Oprócz tego, zawsze powinna być osoba odpowiedzialna za sprawdzanie stanu i wyposażenia danego pomieszczenia. U nas tak to wygląda i wszyscy są zadowoleni

Do plastyka kiedyś pisałam, ale odpowiedzi nie uzyskałam, bo po co. Jeszcze się tam przejdę

Właśnie! Kompletnie zapomniałam o OTF'ie! Też zapytam, ale słyszałam, że tam raczej analogów nie praktykują. Może była to fałszywa pogłoska, dowiem się

Mam nadzieję, że uda się znaleźć grupę osób chętnych na ciemnię i nie usłyszę, że klisze to przeżytek, jak to kiedyś pan w pewnym opolskim zakładzie fotograficznym mi powiedział

Jeszcze raz dzięki za namiary Pomęczę ich trochę!
~yeloon    28.12.2013 @18:19:25
Podejście IS może być różne mimo zaproponowania kaucji, listy obecności i innych opcji. Jak masz kogoś w ich kadrze to może coś zdziałasz i przeforsujesz dostęp do sprzętu (ew przez IS dotrzesz do odpowiednich ludzi w plastyczniaku i dowiesz się do kogo na miejscu zagadać).

Tak mi się przypomniało, że ktoś ze znajomków w OPAKu prowadził warsztaty pinhole wraz z własnoręcznym wywoływaniem ale tak jak pisałem wcześniej, najwięcej dowiesz się u źródła.

Na bank w OTFie znajdzie się ktoś, kto dalej siedzi w analogach (nie wierzę, że wszyscy przerzucili się na cyfrę). Gorzej jednak z wyproszeniem dostępu do prywatnej ciemni :P

Prawda jest taka, że nie wszyscy mają nerwy do bawienia się z kliszą. Zresztą 3 lata temu znalezienie chemii do ciemni w Opolu graniczyło z cudem a jak coś się złapało to i tak było grubo przeterminowane (teraz to chyba jest w ogóle niemożliwe). Nawet w o wiele mniejszym Raciborzu jest przynajmniej jeden sklep, w którym jest jest stały dostęp do chemii i papieru/filmu i PWSZ z wydziałem artystycznym z własną ciemnią, którą ponoć można bez problemu wynająć.
_______
~wanot    28.12.2013 @19:47:05
Nie wszyscy, ale zawodowcy w dalszym ciągu fotografują analogowo. Co jak co, ale cyfrze jeszcze daleko do jakości analoga. Nie wiem czy kiedykolwiek w ogóle mu dorówna.. ale to jest moje zdanie

We Wrocławiu jest sklep, w którym można kupić czarno-białe filmy i świeżą chemię, a oprócz tego są również sklepy internetowe, które mają naprawdę szeroki asortyment. Polecam np. fotonegatyw.com

Nie jest to więc takie niedostępne..

Do jakiego zakładu fotograficznego w Opolu bym nie poszła i pytała o to - zawsze spotykałam się z pobłażliwym uśmiechem pracowników.. Kiedyś nawet usłyszałam, że Kodak przestaje produkować filmy.. A g**no prawda, bo np. czarno-biały TMax 400 to najczęściej kupowany film

Takie to nasze Opole dziwne..

+bagsiu    28.12.2013 @19:47:38
wiem, że w MDKu były organizowane zajęcia fotograficzne i mają ciemnię
ostatnio edytowane: 2013-12-28 19:48:50
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt