Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

Rysunek
Grupa otwarta

Jak trzymać ołówek?
29.03.2009 @03:34:34

1 2 Następna strona
~3Cement    29.03.2009 @03:34:34
Witam. Mam takie pytanie. Jak prawidłowo trzyma się ołówek w czasie rysowania? Nigdy nikt mnie nie uczył jak rysować także nie mam pojęcia. Rysując trzymam ołówek tak normalnie jak w czasie pisania, czy to jakiś błąd? Ostatnio przeczytałem w jakiejś książce, że powinno się trzymać inaczej. Czy mam się uczyć od nowa jeżeli chce rozwijać swoje umiejętnośći rysowania?

Jestem nowy na digarcie także prosze na wyrozumiałość. Nie znalazłem tego na forum także dodaje nowy wątek.
~RosemaryNoctis    29.03.2009 @10:34:20
hm... nie słyszałam o czymś takim jak specjalne trzymanie ołówka. ^^
Ale ja też nigdzie niczego się nie uczyłam profesjonalnie więc... Sama wszystko robię "na czuja" Poeksperymentuj może trochę, sprawdź jak zmienia się linia (jeżeli się zmienia ;p) jeżeli będziesz zmieniał sposób trzymania ołówka?
_______
Gdzie jest Mozart?
~agnessa19    07.04.2009 @19:14:04
hymm widzialam w takiej ksiazce dla początkujących rysowników jak prawidłowo trzymać ołówek do roznych kresek. Szczerze mowiac ja sie tego nie uczylam. Roznie trzymam ołówek w zaleznosci jakie kreski.To samo przychodzi
~ruinmeproductions    19.05.2009 @21:32:40
tak jak Ci jest najwygodniej i jak najpewniej go czujesz
~Skema    04.06.2009 @13:58:43
też gdzieś słyszałam o tym trzymamniu ołówka, u mnie w technikum na zajeciach z architektóry nauczycielka dawała jedynki za złe trzymanie ołówka itd, rapitograf jeszcze rozumiem, ale ołówek?!
~janchwedoruk    04.06.2009 @19:36:34
moim zdaniem to głupota. trzymasz jak chcesz i jak Ci wygodnie.

~Asiorek105    17.06.2009 @19:16:00
popieram Janka15
_______
Bo najważniejsza jest pasja, którą trzeba pielęgnować!
Nie dziękować, a komentować
~majkawes    07.08.2009 @15:05:51
ja też.
_______
we have to keep it rocking so no one comes a knocking
~gejuch    30.01.2010 @17:22:06
ja słyszałam ponoć, że trzeba trzymać w ten sposób ołówek by nie szurać ręką po kartce. ale moim zdaniem to jest indywidualna sprawa, każdy rysuje i trzyma ołówek jak mu wygodnie.
~wdowik83    16.02.2010 @23:36:35
co do trzymania olowka to trzymaj jak ci wygodnie byle by nie zacierac po sobie swiezo zrobionych kresek - bo feflucha to prace trzeba dodawac nowych i nowych az zrobi ci sie ciemno i delikatne cienie szlag trafi, mysle ze popracuj nad naciskiem jezeli nie stosujesz roznego rodzaju twardosci Ja trzymam od gory bo jestem leworeczna i zawsze zaciera mi sie to co zrobie ale patrzac na date to przez prawie rok chyba masz juz na to sposob :D
~aciddrinker    14.06.2010 @12:23:14
Generalnie to chyba we wszystkich szkołach rysunku uczą żeby ołówek trzymać tak jak pędzel, zapobiega to między innymi rozsmarowywaniu już narysowanych linii. Mnie niestety nikt nigdy nie uczył rysować i ołówek trzymam tak jak długopis a jak kiedyś trafiłem na egzamin z rysunku to było mi po prostu trudno rysować, bo na egzaminie rysowało się na stojąco, na dużej karcie 100x70, zawieszonej na sztaludze. Jak trzymasz ołówek jak długopis to zwykle opierasz na czymś dłoń a nie zawsze będziesz miał na czym oprzeć.
Tak w ogóle to nie można powiedzieć że ktoś ołówek trzyma źle, nie liczy się sposób w jaki ktoś rysuje tylko końcowy efekt rysowania.
_______
Opanowanie zdolności mordowania było kolejnym krokiem, aby stać się perfekcyjną maszyną…
~gohart    11.08.2010 @18:08:56
Najlepiej w dłoni
Wszystkiego dobrego
~KatarzynaJarosz    20.08.2010 @20:44:28
Tak, aby nie zniszczyć rysunku
~FallToPieces    02.09.2010 @10:12:20
ja opieram dłoń o kartkę, może to źle ale mi jest po prostu tak wygodniej
~kasztan7    07.10.2010 @09:23:14
oczywiście należny trzymać ołówek tak by nie rozmazywać śladu narzędzia, kiedyś uczono mnie, że można trzymać np. ołówek w dłoni na takiej długości narzędzia by nie podpierać się jej bokiem o podłoże np. kartkę tylko co najwyżej czubkiem małego palca, dla mnie jest to niewygodne i i tak nie stosuję się co do tego, trzymam narzędzie w połowie lub od góry by nie szurać ręką po kartce. Samemu trzeba zdecydować jak jest najlepiej, najważniejsza jest praca i to co przedstawia
~Deiray    01.11.2010 @22:32:58
Ja tan mańkutem jestem i trzymam tak by nie zatrzeć ręką tego co nabazgrze i tyle, koniec filozofii ;p
~kurowitch    05.11.2010 @03:48:11
Trzymanie ołówka dla mnie było zawsze sprawą indywidualną, coś jak instynkt u zwierząt. Sam powinieneś po jakimś czasie dojść, jak najlepiej złapać za drewienko, żeby dobrze ci się rysowało.
~Nelgor    04.12.2010 @00:52:05
Ja sap początkujący jestem.
Widziałem w jakimś tutorialu że trzeba jakoś specjalnie trzymać, ale i tak tego nie robię.
Po prostu staram się trzymać rękę tak aby nie rozmazać pracy, i w zależności od kątu nachylenia czy siły nacisku ołówkiem.
Na razie mam jeszcze sztywną rękę, ale idzie lepiej. :D
~Spirralka    11.12.2010 @20:59:20
Oj, też sobie zadawałam to pytanie, bo w necie wyczytałam, że ma być tak:
http://www.kintar-studio.pl/images/articles/trzymanie_olowka.jpg
Niedawno byłam na pierwszych zajęciach z rysunku i właśnie bałam się tej kwestii, bo ja trzymam ołówek jeszcze inaczej - całkiem po chińsku xD
W każdym razie facet poszedł, popatrzył i "A co ty tak trzymasz? Może... A z resztą, jak ci wygodniej."
I tyle. Czyli nie liczy się metoda, ale efekt
_______
Leave the gun. Take the cannoli.
+anako    11.12.2010 @21:04:26
omg, co za idiotyczny rysunek. owszem, wygodnie (co nie znaczy, że wygodniej) trzymać tak, jak na "własciwym obrazku", ale JEDYNIE przy rysowaniu pionowym, na sztaludze i dużym formacie. Przecież nikt tak by nie utrzymał ołówka przy rysowaniu na biurku na A4

nie mogę zrozumieć, skad takie pytania w ogóle, ołówki i inne narzędzia trzyma się tak, aby jak najwygodniej się tworzyło i tyle w temacie.
ostatnio edytowane: 2010-12-11 21:05:00
_______
http://www.anako.pl - moje portfolio
http://anako-art.deviantart.com - mój deviantART
https://www.facebook.com/anako.art - mój page na Facebooku
~kisiel123805    01.01.2011 @12:50:54
A ja w lewej ręce i żyję trzymasz jak Ci wygodnie :F
~TOMASZWIATER    16.05.2011 @00:10:01
ale jajcarz z Ciebie
~pozor    30.07.2011 @17:33:35
Trzymaj tak ołówek , jak Ci wygodnie . Nie wyobrażam sobie wykonania dobrego rysunku , niewygodnym narzędziem Tworząc swoje dzieło nie będziesz się koncentrował na emocjach , lecz na tym że ołówek gdzieś Cię uwiera . Nie słyszałem o jakiejś regule odnoszącej się do sposobu trzymania .
~lasicowa0dama    08.04.2012 @13:48:24
jeśli będziesz patrzył na książkowe sposoby trzymania ołówka, będziesz się bardziej skupiał nie na kresce, a na tym czy ołówek jest pod dobrym kątem. Trzymaj tak, aby móc swobodnie oddać cały wygląd twojego wyobrażenia na papierze. Jedyne, co mogę powiedzieć, że zależnie od tego pod jakim kątem trzymasz ołówek i jak mocno go dociskasz, możesz uzyskać różne cienie i faktury. to jedyna różnica
1 2 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!

Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt