Zaloguj się przez Facebooka! Zarejestruj się!

DACAB
Grupa otwartao grupie

Digart Concept Art Battle


Digart ConceptArt Battle [DACAB] to system concept-artowych bitew organizowanych cyklicznie w serwisie Digart.pl.

W bitwach może uczestniczyć każdy zainteresowany użytkownik serwisu Digart.pl.

Bitwy polegają na prezentacji swoich koncepcyjnych prac, które będą wizualną prezentacją pomysłu (postaci, stworzenia, pojazdu, miejsca itp.) odpowiadającego wcześniej podanemu tematowi. Prace zostają, po upływie określonego czasu, oceniane przez innych użytkowników.

Ideą DACAB są zmagania grafików w przyjaznej atmosferze, ponad podziałami na profesjonalistów i amatorów, gdzie podstawą jest szlifowanie technik i wzajemna pomoc użytkowników. Pomagać w tym będzie m.in. sposób prezentacji prac [krok po kroku], a także spore grono widzów jakie oferuje serwis Digart.pl

Regulamin DACAB:
http://www.digart.pl/forum/temat/1241675/Regulamin_CAB.html

Kronika:
http://www.digart.pl/grupy/9391/DACAB/forum/temat/258939/Kronika.html


właściciel


moderatorzy


3D i fotmontaż w DACAB
28.08.2012 @22:59:23

1 2 Następna strona
^karola    28.08.2012 @22:59:23
Myślę, że trzeba podjąć bardziej zdecydowane stanowisko w sprawie wykorzystywania w bitwach 3D oraz fotomontażu. Regulamin w obecnej postaci przemilcza te tematy, powinien zostać wprowadzony odpowiedni komentarz. Proszę was o opinię i przedstawienie propozycji jak rozwiązać powyższy problem, jakie zmiany warto wprowadzić w regulaminie DACAB.
~paintart    28.08.2012 @23:58:27
Fotomontaż można ograniczyć do teł tylko, jeśli w danym temacie może być dozwolone tło oraz do bitew, które stawiają na tematyke environmental design.

3D to samo- do bitew na projekt środowiska- dozwolone ale w bitwach już na projekty postaci, ograniczone. Np. Możesz wymodelować swoją postać ale na głównym planie muszą być pokazane szkice.

Ja bym to tak widział.
_______
All or Nothing | Failures No Option
+radvisual    29.08.2012 @03:19:27
Moim zdaniem CONCEPT to CONCEPT nie ważne jaką techniką jest zrobiony, liczy się to czy "pomysł" ("concept" ) jest oryginalny i wygląda ciekawie.

Pierwsze słyszę by do kategorii "concept" zaliczały się tylko "szkice" jak to paintart napisał, może od razu wyrzućmy: Zbrush'a, sketch up'a, 3d maxa, maye itd. i ograniczmy się do gimpa, bo nawet w PS jest 3D...

Nie ważne jest narzędzie, ważny jest pomysł i tyle w temacie.
Inaczej można zmienić nazwę z Concpt-art Battle na Draw-art Battle, jeśli do stworzenia i wizualizacji własnych pomysłów ktoś z góry będzie ustalał narzędzie i technikę jaka do tego będzie dozwolona, BEZSENS.

Wystarczy spojrzeć na dzisiejsze concepty tworzone na potrzeby filmów lub gier, twórcy łączą w nich wszystkie techniki tak by sam pomysł wyglądał najlepiej jak to możliwe i by pokazać to co chce się pokazać. Nie ograniczając swojej wyobraźni techniką wykonania, tylko korzystać ze wszystkich dostępnych środków.

ostatnio edytowane: 2012-08-29 03:26:10
_______
FACEBOOK: http://www.facebook.com/radvisual/
ARTSTATION: http://www.artstation.com/artist/radvisual
~QNAMAN    29.08.2012 @09:03:20
Zgadzam się, Z tym, że model 3d raczej wygra walkę ze szkicem, to nie ten sam poziom. Już nie raz bywało tak, ze wygrywała bardziej odpicowana postać , niż oryginalna.
~lynxlynx    29.08.2012 @09:11:01
Wygra,jeśli będzie $litaśny,bo zazwyczaj ludzie oceniają ''obrazek" a nie concept
_______
Poniżej Krytyki http://www.digart.pl/zoom/4658104/Ponizej_Krytyki.html
>>>Matrix gwałci podprogowo<<<
folio http://lynxart.carbonmade.com/
~voxmortem    29.08.2012 @10:07:43
podzielam zdanie ~radvisual- nie powinno być ograniczeń w technice wykonania.
_______
Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi.

https://vxm.carbonmade.com
^karola    29.08.2012 @11:17:06
Ale czy nie przeszkadza wam duży rozrzut w technice w ramach jednej bitwy? Do tej pory do głosowania dochodziły obok rysunków modele 3D, fotomontaże, nawet rzeźby. Czy osoby posługujące się wykonujące 'zwykłe' rysunki nie czują się pokrzywdzone stając w szranki efektami działań powiedzmy Zbrusha? Najsensowniejszym wyjściem byłoby utworzenie oddzielnych bitew w ramach DACAB, ale obawiam się, że frekwencja byłaby zbyt mała.

Osobiście jestem bardzo otwarta i dopuszczam wszystko, o ile jest zgodne z tematem, regulaminem i co nie jest po prostu bardzo słabe. Te ostatnie na szczęście zdarzają się rzadko. Brakowało mi jednak do tej pory konkretnej opinii uczestników i co za tym idzie, odpowiedniego zapisu, do którego móc się odwoływać.
ostatnio edytowane: 2012-08-29 11:22:46
~ZackFairVII    29.08.2012 @11:24:46
ja bym raczej był przeciw i za normalnie concept art czego kol wiek ma za zadanie umożliwienie przedstawienia szybko wizji twórcy nigdzie w świecie nikt nie ma 2-3 tyg na zrobienie 1 conceptu bo to by się mijało z celem dlatego tez nie tworzy się modeli 3d bo je i tak (w grach, filmach) tworzy się później już bardziej dopracowane, poza tym dobry concept od strony technicznej powinien być już rozczytany po 20-30 min całość nie powinna trwać więcej niż 4-5 godzin potem wchodzimy już w detal czyli już zbliżamy się wielkim krokiem do artu/ilustracji i gdzieś tam po drodze trzeba powiedzieć sobie stop
można się wspomagać 3d zdjęciami i czym się komu żywnie podoba ale nie można opierać conceptu na tym bo w przyszłości daj bóg niektórzy z was pójdą pracować jako conceptartysci i się za głowę złapią producenci jak zacznie ktoś modelować w 3d a tu mają 3 koncepty dziennie do zrobienia jak nie więcej
dlatego tak jak napisałem wspomaganie się owszem bazowanie nie, nie jeśli chodzi o concept bo reszta to już jest "sztuka"
~voxmortem    29.08.2012 @11:28:46
ja osobiście z dużym zainteresowaniem śledzę zgłoszenia robione w innych technikach- często wymagają innego zestawu umiejętności niż projekty rysowane. Nie odniosłem wrażenia, że technika powoduje dysproporcje w jakości- jasne, jeśli ktoś jest doświadczonym "modelarzem", może osiągnąć imponujące efekty, jednak to samo można powiedzieć o grupie rysującej.

Gdyby była duża rzesza osób modelująca na bitwy, można by się pokusić o rozdzielenie, tak jak, np. na max3d, ale w ile jest, np modeli 3d na poszczególne bitwy? 1? 2? To mało, żeby zrobić oddzielny CAB, a byłoby krzywdzące- teraz te kilka modeli, czy figurek lub fotomontaży urozmaica zgłoszenia.
_______
Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi.

https://vxm.carbonmade.com
~mnlw    29.08.2012 @13:02:36
A to nie jest tak że w tych bitwach liczy się pomysł a nie technika?

Wydaje mi się że tutaj się o tym zapomina i i jest tak jak już tu wspomniano , ludzie głosują na obrazek a nie na Concept. Czyli co z tego ze ktoś będzie miał świetną wizję przedstawioną zwykłym szkicem na kartce, skoro i tak nie ma to szans z "byle jakim pomysłem" ale zrobionym w odpicowanym Digital paintingu np.

To głosujący są problemem bitw a nie uczestnicy(i nie chodzi mi tu tylko o CAB)
^karola    29.08.2012 @14:07:03
Ok, załóżmy, że 3D i rzeźbę dopuszczamy, bo dają duże możliwości plastyczne, projektant ma wpływ na wygląd każdego elementu i nie czuć dużej przepaści między nimi a rysunkiem. Co decydujemy w kwestii fotomontażu (do tego jednego zawsze miałam trochę wątpliwości), czyli wykorzystywaniu gotowych elementów? Dopuszczamy fotomontaż, czy tylko do pewnego stopnia, np. nie może stanowić, dajmy na to, 50% projektu? Może wcale nie będzie dopuszczany?
~paintart    29.08.2012 @14:51:50
~radvisual
Nigdzie nie pisałem że concept to musi być koniecznie rysunek, okej? Więc nie przypisuj mi czegoś czego nie powiedziałem. I trochę się mylisz. Te wycacane ilustracje jakie można oglądać, to są właśnie ilustracje rozwijające pomysł lub obrazujące go w całej okazałości. Concept arty są zazwyczaj szybkie i proste- nikt by Ci nie pozwolił cacać jednego pomysłu przez 2 dni aby potem to odrzucić.

^karola
Co do fotomontażu to już pisałem w pierwszym poście. Tła i tyle.

Po za tym ~mnlw dobrze pisze i nic z tym nie zrobicie.
ostatnio edytowane: 2012-08-29 15:01:12
_______
All or Nothing | Failures No Option
~ZackFairVII    29.08.2012 @15:10:43
no nie wiem dla mnie rzeźbą i całkiem high poly 3d modele to jakaś pomyłka a nie concept od 3d konkursow jest 3dmax.pl od z-brusha tez są konkursy proponował bym zapytać się czy wśród konkursów 3d występują rysunki mega detal wyglądające jak 3d.

każdy ma jakaś swoja racje jak zawsze, tylko zmieniamy coś czego właściwie niema sensu zmieniać bo ci co robią w 3d teraz niedługo odejdą jak każdy i wrócimy znów do normalnej formy

moim zdaniem mieszanie pomaganie sobie tak ale tworzeni od a do z bez sens

proponuje się zapoznać:
http://www.youtube.com/user/FZDSCHOOL?feature=g-u-u
ostatnio edytowane: 2012-08-29 15:25:44
~strasznykoles    29.08.2012 @16:01:49
Trudna sprawa.

Zakazać 3d i foto moim zdaniem nie można - jako narzędzia bardzo się przydają, pozwalają szybko ustawić scenę, czy zaznaczyć jakiś element. Jednak nie powinna być to jedynie fotografia, czy fotomanipulacja, a już na bank nie powinno być to 3D. Fotografia, modele 3D, rzeźby to efekty końcowe, które swój początek powinny wziąć właśnie z concept artu, czyli same nim być nie mogą.

I nie jest prawdą, że liczy się pomysł, a nie wykonania - wykonanie jest tym co widać najpierw, co się mimowolnie ocenia w pierwszej kolejności. Zawsze.

Moim zdaniem prace czysto rzeźbiarskie, modelarskie, fotograficzne, 3d i filmowe nie powinny być dopuszczane do bitwy. To są raczej efekty końcowe a nie concepty. Nie powinniśmy jednak tych technik zakazywać jako jednego z narzędzi.
~ZackFairVII    29.08.2012 @16:11:53
~strasznykoles - duża zgoda
~lynxlynx    29.08.2012 @16:13:54
@strasznykoles
majstruję sobie cork'sową postać,nierobię koncepcyjnych szkiców ,
stosuję recycling,gotowa figurka jest conceptem do 3d

hę?
_______
Poniżej Krytyki http://www.digart.pl/zoom/4658104/Ponizej_Krytyki.html
>>>Matrix gwałci podprogowo<<<
folio http://lynxart.carbonmade.com/
~ZackFairVII    29.08.2012 @16:19:32
lynx pracujesz w game-devie masz zrobić 30 koncepcji postaci i zamawiasz na "aukcji" korek ?
bardzo mi się one podobają swoja droga :D

schemat jest prosty:
1# concept - http://www.myrideisme.com/Blog/wp-content/uploads/2007/10/janne3.jpg
2# model- http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRB4MxYdnOMIXWxGDjhdhZllBEvJZ16ffgH9p9c8KmHRLLH_E-Z&t=1
3# produkt -http://media.treehugger.com/assets/images/2011/10/ec-rnd-005.jpg
ostatnio edytowane: 2012-08-29 16:24:27
~wujagimel    29.08.2012 @16:49:22
Dużo trafnych argumentów powyżej. Pytanie Karoli, jednak również bardzo słuszne i na czasie.

Dla mnie nie ma problemu fotomontażu gdy jest on użyty zasadnie (np tło), z umiarem i umiejetnością - czyli nie widać, że tam jest zdjęcie.

Mnie osobiście usatysfakcjonowałby REGULAMINOWY wymóg opisywania, które elementy pracy są 3d a które sa zdjęciem, czy podmalowanym, czy surowym itp. - i niech głosujący / oceniający sam oceni czy ważny jest dla niego efekt czy technika.

Gdyby uczestnik CAB tego nie opisał, a wykorzystanie w.w. byloby ewidentnie widoczne - mod miałby uzasadnione prawo usunąc daną pracę.

BTW. Dyskusje co jest CA a co nie jest jest źle ulokowana (nie ten wątek), a (odwieczne) rozsądzanie co jest ważniejsze koncept czy warsztat w nierozerwalnym i równoważnym związku "concept" - "art" jest dywagacją z pogranicza filozofii.
ostatnio edytowane: 2012-08-29 16:50:48
~lynxlynx    29.08.2012 @18:32:35
@ZackFairVII
trudno się z tobą niezgodzić,ale w moim przypadku tworząc "śmieciosztukę" niejestem wstanie szkiców koncepcyjnych przedstawić, bo proces tworzenia przebiega równolegle z procesem koncepcyjnym.
oszywiście mogłbym sobie wyrysować to co chcę zrobić ,jakie elementy użyć,ale kłóciło by się to z zamysłem recycling artu w moim wykonaniu,bo sugerując się szkicami starał bym się ogarnąć,znaleść,kupić dane elementy a nie wykorzystywał akurat to co mam pod ręką
@DJakub
no wiki to raczej nie jest wyrocznią, a życie sie toczy i jest progres raczej
_______
Poniżej Krytyki http://www.digart.pl/zoom/4658104/Ponizej_Krytyki.html
>>>Matrix gwałci podprogowo<<<
folio http://lynxart.carbonmade.com/
~helio    29.08.2012 @18:55:07
3D postaci tak jeśli podrysowane w programie graficznym typu PS.
Tło 3D też spoko- bo to tylko tło.
Natomiast fotomontażu zakazać po wsze czasy- bo to iście na łatwiznę (mam na myśli wykorzystanie fotografii).

3D to znak czasów i jak mały Jasiu rysuje w wieku 15 lat ołówkowe szkice robotów to jest ok ale jak robi to 10 lat później to nie ma szans w starciu z grafiką "wspomaganą" i daleko nie zajedzie. 3D dużo pomaga przy konstruowaniu postaci a już zwłaszcza przedmiotów no i głównie architektury (wnętrz). Natomiast suchy rendering figurki 3D wygląda drętwo i bezdusznie tak samo jak zdjęcia z aparatów cyfrowych i nie powinien być uznawany w CAB, choć swoje zalety (bezbłędność komputera) taki obrazek posiada.
~yaro24    29.08.2012 @18:56:48
Osobiście uważam ,że nie powinno być ani 3d ani fotomontażu ani rzeźb - i chociaż można deliberować na tym czym jest concept art tak samo jak nad tym czym jest sztuka i będą to rozważania filozoficzne - ale przecież nie o to tu chodzi - chodzi o to że nie da się porównywać prac wykonanych różnymi technikami - to przecież nie oznacza że dany koncept jest gorszy czy lepszy ale tylko tyle że ze względów praktycznych dopuszcza się jedynie określone prace. "concept art" to jest termin na nazwanie pewnego rodzaju prac plastycznych - jest po prostu terminem a nie zbitką dwóch słów z całym ich bagażem semantycznym.
+radvisual    29.08.2012 @19:00:18
...I tak nie dojdziemy do kompromisu 90% prac na CAB to ilustracje a nie concepty, może zmieńmy deadline'y na 24godziny?, to ludzie będą zmuszeni robić szybkie szkice koncepcyjne albo coś tam szybko w Zbrushu wymodelować.

A jeśli dajemy ponad 2 tygodnie na prace to co się dziwicie że każdy stara się dopieścić własny pomysł?
Zapewne większość osób które biorą udział w CABach i tak początku pracy nad pomysłem szybko coś sobie gryzmoli na kartce lub w PS, a potem skoro ma jeszcze kupę czasu na wykonanie "concepu" zamienia go w ilustracje ;P

Moim zdaniem można by zrobić wymóg by trzeba było w projekcie umieszczać stopniowe poziomy pracy od szybkiej gryzmoły w której uchwyciliśmy nasz pomysł do gotowej prezentacji ilustracji jaka wychodzi na końcu (gdy się ma 2tygi na projekt)

jak ZackFaieVII pokazał w linkach,
jeśli ktoś publikuje od razu coś takiego: http://media.treehugger.com/assets/images/2011/10/ec-rnd-005.jpg

to niech pokaże też wcześniejsze przygotowania do wykonania conceptu: http://blog.miroslav-dimitrov.net/wp-content/gallery/old-drawings/astonmartin02.jpg

...a co do techniki w jakiej się to robi... jest to bez znaczenia bo w godzinę można zrobić concept w 3D, fotomontażu lub coś naszkicować
ostatnio edytowane: 2012-08-29 19:04:47
_______
FACEBOOK: http://www.facebook.com/radvisual/
ARTSTATION: http://www.artstation.com/artist/radvisual
~yaro24    29.08.2012 @19:22:52
Tyle że concept art jest ilustracją - pewną formą ilustracji - i zawiera się w jej szerokim zbiorze. Poza tym
~radvisual odnosisz się do kwestii czasu i możliwości a chodzi o czysto praktyczną rzecz umożliwiającą łatwiejsze ocenianie czyli zrównanie technik przedstawienia.
~Jan7    29.08.2012 @19:39:39
Może 3d daje spore możliwości ale trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę i zdolności by robić w tej technice tak naturalne i estetyczne prace jak w technice malarstwa cyfrowego. A nawet ośmielę się stwierdzić, że żadne "dzieło sztuki" w 3d nie wywarło na mnie takiego wrażenia jak najlepsze malowane prace.
Ale jako pomoc przy tworzeniu malowidła jest bardzo przydatne i dlatego jestem za tym by technika była dowolna.

Gdyby było tyle zgłoszeń prac do bitwy co komentarzy tutaj. hehe

1 2 Następna strona
wyślij odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w digarcie, załóż je lub zaloguj się Facebookiem!
 
Zaloguj się przez Facebooka! Załóż konto w digart.pl Zaloguj się do digart.pl
© 2001-2017 Grupa Onet.pl SA - digart.pl v.6
RSS Wszelkie materiały i wypowiedzi zamieszczone w serwisie należą do ich autorów. Grupa Onet.pl S.A. i zespół digart.pl nie odpowiadają za ich treść.
strona główna | regulamin | zasady korzystania | faq | załoga | RSS | reklama | kontakt