Poprzedni digart tego użytkownika Wszystkie digarty tego użytkownika Następny digart tego użytkownika
Ha Long
!minh | fotografia / panorama

Zatoka Ha Long - Zatoka Lądującego Smoka.
Według starej legendy wietnamskiej, kiedy najeźdźcy zaaktakowali nowo stworzone państwo Wietnam, Stwórca wezwał stado smoków na pomoc Wietnamczykom do walki z wrogami (szkoda, że w wojnie z USA nie było smoków. Napewno by lepiej poradziły z bombowcami B-52 niż radziećkie rakiety V-2) :D. Wracając do legendy, smoki, które wyleciały z później nazwanej miejscowości Hanoi (stara nazwa Thang Long co w chińskim języku znaczy "wylatujący, startujący smok" ), aby zagrodzić drogę wrogim okrętom, wyrzucały z paszczy ogromne perły, które później przekształciły się w tysiące wysepek z kamienia rozrzuconych po zatoce, o które wszystkie okręty najeźdźców porozbijały się.

Ok, starczy tych bredni, teraz kilka faktów.
Zatoka Ha Long jest wietnamskim cudem natury, który stanowi wizytówkę i główną atrakcją tego kraju.
Od 2003r. zatoka ta została uznana przez UNESCO za obiekt światowego dziedzictwa przyrodniczego, co moim zdaniem na dobre nie wyszło. Od ogromnego napływu turystów zwiększyła się exploatacja tego regionu co w efekcie zatoka utraciła dziewiczy, dziki i tajemniczy charakter, co było niegdyś flagową ozdobą tego miejsca.

Co do samego zdjęcia:
Panorama obrazująca mniej więcej kąt 180 stopni.
Orginał 8166x2034px
Widoczny na zdjęciu fragment lądu po prawej stronie to stały ląd, to po lewej to wyspa (niegdyś tam mieszkałem). Do niedawna jedynym sposobem dostania się na wyspę były promy. Teraz postawili wielgachny, 4-ro pasmowy wiszący most żeby było bardziej wdeche.

http://www.digart.pl/praca/1084593/przeedytowane.html - druga panorama zatoki, widok jakie zobaczymy po wykonaniu obrotu o 180 stopni, zapraszam
Przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora
podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do lat 3.