Poprzedni digart tego użytkownika Wszystkie digarty tego użytkownika Następny digart tego użytkownika
TRYTON
!ARKDIZAJN | projekty / wzornictwo

edit: PROJEKT NAGRODZONY PRZEZ 2+3D DYPLOM ROKU 2009

dzięki za komenty

TrytoN , projekt magisterski z wzornictwa na ASP Gdańsk.

więcej obrazków: http://www.theosone.blogspot.com

Podczas pracy nad tematem przyświecało mi motto Pracowni Projektowania Produktu: 'Nie produkt, lecz człowiek jest celem'. Tramwaj został zaprojektowany tak, aby zachować realność wykonania wykorzystując dostępne dziś technologie i rozwiązania. Pojazd ma być ekologiczną formą 'walki' z narastającymi masami samochodów tkwiących w korkach ulicznych. Powinien być przystosowany do potrzeb ludzi niepełnosprawnych i to nie tylko inwalidów, ale również osób starszych, osób z ciężkim bagażem jak turyści czy ludzie z zakupami, dzieci z ciężkimi plecakami...
Zastosowano szereg udogodnień takich jak 'opieraki/przysiadaki' na ścianach i poręczach pionowych, pulpity z informacją turystyczną i mapami GPS, śmietnikami, zastosowanie paneli z informacją o trasie i paneli z monitorami wyświetlającymi informacje kulturalne. Zastosowano również nową technologię ogrzewania radiacyjnego na podczerwień jak i wiele innych rozwiązań pomocnych ludziom (poręcze eliptyczne w przekroju dla pewniejszego chwytu, infogramy świetlne...)
Sylwetka tramwaju ma współgrać z otoczeniem odbijając w sobie architekturę miasta a jednocześnie powinna być charakterystyczna i budzić pozytywne emocje.
Dokumentacja techniczna udostępniona przez 'Pesę' stanowiła podkład bazowy.
Praca nad dyplomem realizowana była w kilku etapach:
Przygotowania - w zakres których wchodziło zapoznanie się z historią, stanem istniejącym oraz zbadanie szlaków komunikacyjnych wchodzących w skład opracowania, w tym wypadku było to Trójmiasto.
Analiza - klasyfikacja tramwajów, cechy tramwaju, próba określenia problemu projektowego oraz budowa założeń projektowych. W tym etapie także zawarły się poszukiwania i badania ergonomiczne wraz z prześledzeniem norm odpowiednich dla tego tematu.
Koncepcje - poszukiwanie inspiracji, szkicowanie koncepcyjne i modelowanie zarówno fizyczne jak i wirtualne.
Opracowanie finalne - wygenerowanie wizualizacji, przedstawienie procesu użytkowego oraz dane techniczne i wymiarowe.
Przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora
podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do lat 3.