Poprzedni digart tego użytkownika Wszystkie digarty tego użytkownika Następny digart tego użytkownika
LUX MUNDI
!Xysztof | malarstwo / portrety

Dziś specjalny obraz na specjalną okazję. Wszystkim zgłaszających mnie do odznaczenia wykrzyknikiem, wszystkim kibicującym i szanownej kongregacji modów dorysowującej te znaczki przed nickami dzięki wielkie!
________________
Powyższy obraz być może jest niektórym z Was znany. Został namalowany ponad rok temu całkowicie dla jaj, małej prowokacji i wystawiony za złotówkę na Allegro. Zrobiły się duże jaja i duża afera. Niektórzy zakumali, inni byli oburzeni: http://wydarzenia.wp.pl/kat,33314,wid,8167615,wiadomosc.html To były najbardziej nerwowe 2 tygodnie mojego życia, dziś śmiać mi się chce z tego. Ostatecznie witryna aukcji miała blisko milion wyświetleń, a "kicz" (albo kicz jak kto woli) się sprzedał
________________
Równoważny z obrazem był tekst analizy symboliki obrazu, dlatego zamieszczam go tutaj w całości. Sorry
"Oto On, samotny, stojący bez lęku pośród otaczających Go ciemności. Nie boi się, lecz stoi na straży, nieugięty i niezwyciężony. Chroni nas przed zalewem mroku. Pierzchły stwory ciemności, a otworzył się świetlisty tunel, przez który do naszego marnego świata dostęp mogą mieć anioły. Anioły na obrazie mają laski - symbolizują one stare, od dawna oddane w pełni Ojcu Tadeuszowi istoty. Są zarazem blisko tamtego świata, ale ich niematerialność, czyni z nich istoty całkowicie niezależne i oderwane od naszego padołu łez.
Twarz Ojca jaśnieje blaskiem, ponieważ jest jak latarnia wskazująca nam, zbłąkanym, drogę pośród ciemności. Bliżej nie sprecyzowana ważka lub ćma leci do Ojca jak do lampy i w jego świetle spala się (symbol oddania i ofiary). Jednak Ojciec sam z siebie nie świeci. Oto w jego rękach błyszczy Oko w Piramidzie. Złośliwi powiedzą, że to grafika przerysowana z odwrotnej strony dolara, lecz wszyscy wiemy, że jest to symbol Pana Boga. Zielone światło nie jest symbolem dolara, lecz nadziei!
I znowu osoby z gruntu złe, będą śmiać się z dwóch bliźniaczych kaczuszek u Jego stóp. Lecz są one symbolem niewinności, najmniejszych stworzeń, słabych i bezbronnych, które zawsze znajdą bezpieczne schronienie pod połami sutanny Ojca. Obrócone ku Niemu, chłoną Jego światło."
________________
Olej na płótnie, 60x40 cm.
Tutaj w trakcie produkcji http://img386.imageshack.us/my.php?image=img7291pproduktrydzaue2.jpgPrzypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora
podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do lat 3.