Poprzedni digart tego użytkownika Wszystkie digarty tego użytkownika Następny digart tego użytkownika
709
!KarolNienartowicz | fotografia / panorama

07.2012

Usiane wapiennymi skałkami polany Gór Przeklętych to miejsca, które na długo zapadły mi w pamięć. A tych mija się kilka zmierzając na Maja Rosit (2524 m n.p.m.) - jeden z najwyższych szczytów Czarnogóry. Niebawem pojawi się krótki wpis na moim blogu na temat tej góry, na którą droga technicznie i orientacyjnie jest bardzo prosta.
A całkiem niedaleko, w zasadzie po sąsiedzku znajduje się najwyższy szczyt Czarnogóry - Zła Kolata, na który z braku jedzenia i wody już się nie udaliśmy. Co ciekawe nieliczni turyści w ogóle kojarzą tę górę. Wiele osób błędnie sądzi, że najwyższym punktem całej Czarnogóry jest słynny Bobotov kuk (2523 m) w górach Durmitor w północnej części kraju. Tymczasem Bobotov kuk jest niższy nie tylko od Złej Kolaty, ale również od sąsiedniej Dobrej Kolaty (2534 m), która jest czarnogórską dwójką.

Co ciekawe jeszcze do niedawna średniej wysokości masyw Kolat niczym nie wyróżniał się w ogromnym łańcuchu Prokletije, będąc tylko małym kamyczkiem na wielkim głazowisku. Dopiero po podziale Serbii i Czarnogóry na dwa osobne kraje w 2006 r. zyskał rozgłos, stając się najwyższym szczytem nowo powstałej republiki.

________
więcej -> https://www.facebook.com/pages/Karol-Nienartowicz-Mountain-Photographer/186769701406986Przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora
podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do lat 3.